Wtorek 30.04.2024

Symbole szkoły Historia 20 - lecie międzywojenne Powojenna historia szkoły Z dziejów szkoły Katyń... ocalić od zapomnienia Deklaracja dostępności

Szkoła Podstawowa Nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

Katyń... ocalić od zapomnienia

"Katyń… ocalić od zapomnienia” to program edukacyjny, w którego realizację włączyła się nasza szkoła. Ideą tego projektu jest zachowanie pamięci o zbrodni z 1940 roku dokonanej w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” polega na posadzeniu przy szkołach 21 473 Dębów Pamięci na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do kwietnia 2010 r. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Dnia 30 października 2009 r. w parku przed naszą szkołą został posadzony Dąb Pamięci dla uhonorowania majora Rudolfa Stanisława Kochlöffela – lekarza, społecznika, który mieszkał i pracował w Lublinie. Ten dąb to wyraz naszego szacunku i pamięci o majorze Kochlöfferze, żołnierzu, który nie poległ, lecz został skrytobójczo zamordowany strzałem w tył głowy w katyńskim lesie.
Honorowym gościem uroczystości odbywającej się w naszej szkole była pani Irena Karczewska - córka zamordowanego majora Rudolfa Stanisława Kochlöffela oraz ks. Tadeusz Liminowicz - kapelan Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin.
Uroczystość „Katyń… ocalić od zapomnienia” rozpoczęła się mszą św. sprawowaną w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w kościele parafialnym w Wólce Lubelskiej. Uczniowie i zaproszeni goście z uwagą wsłuchiwali się w słowa homilii, która wygłosił ks. Liminowicz. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, gości oraz społeczności szkolnej na teren naszej placówki.
Zgromadziliśmy się w parku przed szkołą. Ks. Tadeusz Liminowicz poświęcił Dąb Pamięci. Następnie delegacja, w skład której weszła pani Irena Karczewska, zaproszeni goście, pani Dyrektor Henryka Olszak oraz przedstawiciele uczniów, dokonała posadzenia Dębu – symbolu naszego szacunku i pamięci o majorze Kochlöfferze.
Kolejnym punktem uroczystości „Katyń… ocalić od zapomnienia” była część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Jarosława Falby i p. Agnieszki Lange. Piękna, wzruszająca, podkreślająca tragedię ofiar Katynia akademia poruszyła serca nas wszystkich. Zapisaliśmy kolejną „ żywą” lekcję historii, w której aktywnie uczestniczyły różne pokolenia Polaków.
Goście, którzy zaszczycili uroczystość „Katyń… ocalić od zapomnienia” w Szkole Podstawowej nr 48 swoją obecnością:
p. Irena Karczewska - córka zamordowanego majora Rudolfa Stanisława Kochlöffela
ks. Tadeusz Liminowicz - kapelan Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin
p. Lech Sprawka – Poseł Rzeczpospolitej Polskiej
p. Piotr Kowalczyk – Przewodniczący Rady Miasta Lublin
p. Zbigniew Targoński – Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin
p. Zdzisław Drozd – radny Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin
p. Jacek Ogorzałek – przedstawiciel ZO ZNP Lublin
p. Piotr Burek – Z-ca Dyrektora WOIW UM Lublin
p. Mirosław Jarosiński – Kierownik Referatu ds. Organizacji Pracy Szkół i Placówek UM Lublin
p. Zdzisław Niedbała – inspektor Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin
p. Bożenna Kozieł – inspektor WOIW UM Lublin