Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

 

Nawigacja

Szkoła Promująca Zdrowie

Sport szkolny w Lublinie





 

Czwartek 25.04.2024

Aktualności Kampania "Rowerowa Wiosna" ŚWIETLICA SZKOLNA Uczniowie Marszałkowi Rymy Dla Marszałka Konkursy plastyczne Narodowe Święto Niepodległości WIELKI SUKCES GIMNASTYCZEK 2019 Nasi stypendyści Sukces Agaty Bożek Laboratoria Przyszłości

Aktualności z życia szkoły

Żabko, nie można uszczęśliwiać nikogo na siłę, trzeba puścić go wolno, pozwolić, by sam podjął decyzję, rozumiesz? Nikt nie jest szczęśliwy, jeśli jest do czegoś zmuszany – takie przesłanie w swojej baśni pt. „Zaczarowane pióro” umieściła uczennica klasy VIII „a” Lena Martyna.
Lena wzięła udział w XVII Ogólnopolski Konkursie Literackim "I ty możesz zostać baśniopisarzem", który zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im  Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Głównym celem konkursu było popularyzowanie twórczości duńskiego baśniopisarza oraz wartości moralnych zawartych w jego utworach. Dodatkowo tegoroczna edycja konkursu wymagała umieszczenia w baśniach akcentów lokalnych, stąd w baśni Leny obecność lubelskiego cebularza i kozich rożków.  
W XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „I ty możesz zostać baśniopisarzem” wzięło udział 86 uczniów z klas od trzeciej do ósmej z 14 województw. Z wielką radością informujemy, że Lena Martyna otrzymała wyróżnienie i nagrodę Radia Plus – patrona medialnego konkursu. Gratulujemy Leno i życzymy Ci dalszych sukcesów literackich. Jesteś naszą specjalistką nie tylko od cebularzy i kozich rożków, ale także od baśni, których przesłanie wciąż pozostaje aktualne.
Zachęcamy do wysłuchania krótkiego wywiadu z Leną, przeprowadzonego przez pana Wojciecha Sałka -dziennikarza Radia Plus Radom:
https://radioplus.com.pl/radom/75672-grand-prix-za-wiersz-spacer-z-andersenem

_________________________________________________________________________________________

W styczniu 2024 r. odbył się Wewnątrzszkolny Konkurs Plastyczny dla klas 1-3 pt. ,,Świeć przykładem, bądź bezpieczny"

Konkurs przypomniał o bezpieczeństwie w okresie zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok. W konkursie wzięło udział 45 uczniów. Prace były wykonywane dowolną techniką. Kreatywność uczniów przerosła nasze oczekiwania i trudno było zdecydować, które prace mają być wśród wygranych.

Komisja konkursowa składała się z 3 osób: Henryka Olszak – Dyrektor Szkoły, Małgorzata Czarnecka – opiekun świetlicy, Magda Kozak-Szynklarz – koordynator Szkoły Promującej Zdrowie. 

Wyniki konkursu:

KLASA 1

1. Weronika Wasiluk
2. Kinga Kukier
3. Leon Żak

WYRÓŻNIENIE

Antoni Olszak
Hanna Smolińska
Adam Sikora
Jan Klisowski
Natan Flis

KLASA 2

1. Hanna Adamczyk
2. Kuba Okoń
3. Antoni Kończanin

WYRÓŻNIENIA

Antonina Wasiluk
Jan Rachubik
Aleksander Rachubik

KLASA 3

1. Błażej Kosmowski
2. Dawid Jańczak
3. Amelia Trepiak

WYRÓŻNIENIE

Aleksandra Skwarek

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!!!

Kliknij w ten link aby obejrzeć zdjęcia

_________________________________________________________________________________________________

NASZA SZKOŁA NA SPOTKANIU OPŁATKOWYM RODZIN ZAANGAŻOWANYCH W ADOPCJĘ SERCA

W niedzielę, 14 stycznia 2024 r. delegacja naszej Szkoły w osobach p. Agnieszki Flis oraz p. Edyty Kucharzyk z Rady Rodziców oraz Niny Flis w charakterze przedstawicielki uczniów wzięła udział w spotkaniu opłatkowym rodzin adopcyjnych uczestniczących w programie Adopcji Serca MAITRI. Spotkanie to odbyło się przy parafii pw. św. Józefa w Lublinie. Wzięło w nim udział ponad 20 osób zaangażowanych w pomoc dzieciom Afryki, w tym przedstawiciele szkół, uniwersytetów, studenci, osoby prywatne. Obecny był także założyciel ruchu Maitri w Polsce – pan Jacek Wójcik, którego 30 lat temu zainspirowała do działania sama Matka Teresa z Kalkuty, wzbudzając w jego sercu potrzebę niesienia pomocy ludziom Trzeciego Świata. 
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej, wesołej atmosferze. Podzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy, próbowaliśmy świątecznych smakołyków, a także dużo rozmawialiśmy… Ze sobą wzajemnie i z afrykańskimi wychowankami Adopcji Serca, którzy dzięki pomocy adopcyjnych rodziców sprzed lat, dzisiaj mogą studiować tu, w Lublinie. Poznałyśmy osobiście studentów UMCS z Rwandy, Tanzanii, Zanzibaru, w tym Modesta, który nagrał dla nas filmik na szkolną andrzejkową prelekcję o ruchu MAITRI. Ich życiowe historie bardzo nas wzruszyły i zmotywowały do planowania kolejnych działań pomocowych. Modest opowiedział nam o trudnej sytuacji rodziny naszego adopcyjnego braciszka – Lamberta. Można o niej przeczytać w załączonym liście dotyczącym chłopca. Zachęcam do przeczytania listu oraz obejrzenia zdjęć ze spotkania.
              Ewa Kwiecińska-Żuławska – szkolny koordynator akcji Adopcja Serca

Klikając tu przejdziesz do galerii zdjęć
_________________________________________________________________________________________________

WIELCY ŚWIECĄ W CIEMNOŚCI EDYCJA 5!
Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa, której, jak co roku od kilku już lat, oprócz zabawy, przyświecał także szlachetny cel – pomoc naszym adopcyjnym dzieciom z Afryki – Lambertowi i Janet. Dyskotekę poprzedziła krótka prezentacja dotycząca ruchu MAITRI oraz akcji Adopcja Serca. Uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach mieszkają i uczą się dzieci w Rwandzie i Ugandzie oraz upewnić się, że przekazywana przez nas pomoc jest im naprawdę potrzebna. 
Niespodzianką dla społeczności szkoły był filmik nagrany przez wolontariusza MAITRI – Modesta z Rwandy,  będącego wolontariuszem na misji, w której uczy się nasz adopcyjny braciszek Lambert. Modest przebywa obecnie w Lublinie, gdzie studiuje biologię na UMCS, stąd mogliśmy do niego dotrzeć i poprosić o najświeższe informacje o Lambercie. Dowiedzieliśmy się, że chłopiec jest już zdrowszy, dobrze daje sobie radę w szkole, zdał do kolejnej klasy z wynikiem 60%. Wraz z całą swoją 7-osobową rodziną są bardzo wdzięczni za naszą pomoc oraz pozdrawiają nas serdecznie, składając najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. 
W naszej andrzejkowej „akcji” wzięli także udział absolwenci naszej szkoły: Alan Flis, uczeń II klasy liceum, który nadal zaangażowany jest w pomoc Adopcji Serca, gdyż to właśnie on co roku projektuje plakaty i ulotki promujące nasze przedsięwzięcie. Pomógł nam także Kacper Jakubas, występując w roli DJ-a, zachęcając wszystkich obecnych do tańca najlepszymi hitami muzycznymi. 
Ogromną rolę odegrali też oczywiście Rodzice z Rady Rodziców, którzy zakupili wspaniałe świecące gadżety-cegiełki. Dzięki sprzedaży świecących w ciemności opasek, kolczyków, pierścionków i innych wspaniałości udało się uzbierać ponad 3200 zł, która to kwota zostanie przekazana na opłacenie edukacji i utrzymania Janet i Lamberta przez cały rok 2024. 
Serdecznie dziękujemy naszym nieocenionym Rodzicom, którym przewodniczy pani Agnieszka Flis, za wkład pracy oraz ogromne serca! Dziękujemy absolwentom za pamięć o naszej akcji i nieustającą pomoc! Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom o wielkich sercach, którzy zechcieli udzielić wsparcia naszym adopcyjnym dzieciakom! 
Dobrze, że jesteście i pomagacie! Warto pomagać – dobro zawsze wraca!

    Ewa Kwiecińska-Żuławska

Klikając tu przejdziesz do galerii zdjeć
_______________________________________________________________________________________________

Środę, 13 grudnia 2023 roku, uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej atmosferze. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień w piżamie. W akcji udział wzięli zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły. Na korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, kotki, jednorożce i inne postaci. Niektórzy wskoczyli w swoje mięciutkie koce i szlafroki. Zabawa dostarczyła uczniom wiele radości i uśmiechu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

_______________________________________________________________________________________________

Uczniowie klasy 7a: Julia Opajdowska, Adam Antonik oraz Maksymilian Ćwikliński pod opieką nauczycielki muzyki Sylwii Pogody, wzięli udział w przesłuchaniach do XIII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji". Zakwalifikowali się do kolejnego etapu i 15 listopada 2023 roku reprezentowali naszą szkołę podczas finału konkursu w Zespole Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie. Julia Opajdowska i Adam Antonik wykonali w duecie piosenkę "Baczyński (Pisz do mnie)" z rep. Sanah, a Maksymilian Ćwikliński solowo zaprezentował utwór Marka Grechuty "Niepewność".

Zobacz zdjęcia

___________________________________________________________________________________________________

MAKIETY – ZIEMIA W UKŁADZIE SŁONECZNYM

 Uczniowie klas 6 mieli przyjemność wykonać w grupach makiety Ziemia w Układzie Słonecznym w ramach lekcji geografii. Uczniowie przychodzili na lekcję dumy i zadowolenia z wykonania swoich prac. Każda z grup miała za zadanie zaprezentować swoją pracę. Chętni uczciwie mieli możliwość przygotować dodatkowo zadania dydaktyczne dla kolegów i koleżanek z klasy. Podczas omawiania Układu Słonecznego śpiewaliśmy piosenkę: W Układzie Słonecznym.

Wystawę prac będzie można jeszcze oglądać do końca listopada przy wejściu do zerówki. Prace uczniów znajdują się na szafkach klas młodszych.  

nauczyciel geografii

Weronika Stępniak

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

_______________________________________________________________________________________________

JAKA TO GLEBA?

Podczas lekcji geografii uczniowie klas 7 wykonali jadalne profile glebowe. Uczniowie mieli za zadanie wybrać odpowiedni profil glebowy według podziału obowiązującego w Polsce i wykonać jadalne warstwy gleb. W swoich profilach zawarli: żelki, płatki owsiane, kakao, ciastka oreo, herbatniki, kiełki, płatki kukurydziane. Po omówieniu profili uczniowie mogli zjeść swoje prace.

nauczyciel geografii
Weronika Stępniak

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

_____________________________________________________________________________________________

Wyjście do lasu

Dzięki uprzejmości Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Lubartów mogliśmy spędzić dzień z Leśnikami - na ścieżce edukacyjnej ,,Kopanina".

Uczniowie klasy 7A, 7B oraz 8A mogli poznać charakterystykę pracy leśników, nauczyć się rozpoznawać wiele gatunków drzew oraz zwierząt.

Po spacerze, dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, mogliśmy cieszyć się pysznościami z ogniska oraz innymi smakołykami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

___________________________________________________________________________________________________

Mistrzynie w szkołach 2023

Nasza Szkoła została zaproszona do udziału w projekcie Fundacji Otylii Jędrzejczak ,,Mistrzynie w szkołach 2023”. 26 października 2023 roku uczennice wielu lubelskich szkół zebrały się w w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, przy Al. Racławickich. Lekcję w ramach projektu Mistrzynie w Szkołach poprowadziły Mistrzynie Olimpijskie - Świata i Europy: Pia Skrzyszowska, Natalia Kałucka i Natalia Kaczmarek. Nie zabrakło także samej Otylii, która motywowała dziewczęta do wysiłku fizycznego. Po intensywnych ćwiczeniach był czas na pytania od słuchaczek, które wykazały się dużą dojrzałością, a ich pytania zaskakiwały pozytywnie nawet same mistrzynie. Pytania dotyczyły dziennego rytmu dnia, wypalenia w treningach, chwil zwątpienia. Uczennice prosiły o rady dotyczące tego, jak reagować, gdy otoczenie nie wspiera nas w dążeniu do naszych marzeń. Na koniec dziewczęta dostały worki z logo wydarzenia (pełne gratisów) oraz pamiątkowe koszulki, a Nasza Szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom, statuetkę z podziękowaniami i gumy do ćwiczeń, z którymi była prowadzona pokazowa lekcja.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

___________________________________________________________________________________________________

AKCJA "ADOPCJA SERCA" MAITRI W NASZEJ SZKOLE

Drodzy uczniowie!

Przypominamy Wam, że w naszej szkole stale, od kilku lat prowadzona jest akcja charytatywna w ramach Adopcji Serca na rzecz Stowarzyszenia Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI (więcej o adopcji można przeczytać na stronie https://www.maitri.pl/adopcja-serca/?gclid=EAIaIQobChMI0bOd8_begQMVIDHUAR3AjQ2MEAAYASAAEgLlbvD_BwE). Jesteśmy adopcyjnymi braćmi dwojga dzieci afrykańskich - Lamberta z Rwandy oraz Janet z Ugandy. Dzieci mają dziś, odpowiednio 13 i 10 lat . Dzięki naszej pomocy mają opłaconą szkołę oraz pokryte koszty utrzymania. Każdego roku, w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy dzieci lub ich rodzice przesyłają nam listy z podziękowaniami za pomoc, którą otrzymały. Włączmy się w zbiórkę na rzecz naszych adopcyjnych afrykańskich krewnych i w tym roku szkolnym! Otwórzmy nasze serca! Informacje na temat prowadzonych zbiórek będą zamieszczane na plakatach oraz ogłaszane przez wychowawców poszczególnych klas. Poniżej możecie przeczytać ostatnie listy od naszych podopiecznych i ich rodzin.

Ewa Kwiecińska-Żuławska - szkolny opiekun akcji Adopcja Serca

Załączniki:

Mój drogi darczyńco

PASIKA NZIZA

MAITRI

___________________________________________________________________________________________________

23.06.2023 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023 i pożegnaliśmy klasy ósme. Wyróżniający się uczniowie otrzymali w obecności całej społeczności szkolnej świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Cieszy nas tak duża ich ilość oraz średnia całej szkoły, która wyniosła trochę powyżej 4. 

Pani Dyrektor tradycyjne ufundowała i wręczyła puchar Prymusowi Szkoły, którym została Zuzanna Rachubik z klasy 8 „b”. Zuzia w pełni zasłużyła na tę nagrodę nie tylko ze względu na najwyższą średnią w szkole, ale także ze względu na sukcesy z języka polskiego oraz fizyki w konkursach przedmiotowych zorganizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jesteśmy dumni z naszej absolwentki!

Wszystkim uczniom gratulujemy promocji do wyższych klas, a Zuzannie oraz pozostałym absolwentom naszej szkoły życzymy wielu sukcesów na dalszym etapie edukacji w szkołach średnich.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

___________________________________________________________________________________________________

7 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 6a w ramach lekcji muzyki, mieli okazję na własne oczy przyjrzeć się instrumentowi, który znajduje się w kościele parafialnym w Wólce. Poznali organy, ich budowę i brzmienie. Mieli okazję także samodzielnie pomuzykować.

Zobacz zdjęcia

_________________________________________________________________________________________________

Klasy 4a i 5a postanowiły wzbogacić swoją kolekcję szkolnych wrażeń i wspomnień, dlatego wybrały się wspólnie na fantastyczną wycieczkę. Spędziliśmy 2 dni w Lasach Janowskich. Wyruszyliśmy 24 maja (rano, gdy ósmoklasiści budzili się z myślą o czekającym ich tego dnia egzaminie z matematyki ;)) i po krótkiej podróży autokarem dotarliśmy do Rezerwatu Przyrody Imielty Ług. Tam czekała na nas ekstremalna jazda terenową ciężarówką – jechaliśmy po leśnych drogach, błotnistych koleinach i kałużach, smagani gałęziami i poobijani od podskoków na zakrętach (świetne przeżycie – polecamy ;)). Później, żeby trochę wyciszyć emocje, zawitaliśmy do pracowni garncarskiej w wiosce Łążek Garncarski (kiedyś wielu mieszkańców zajmowało się tam garncarstwem, ceramiką, wytwarzaniem kafli). Każdy z nas zrobił własne naczynko – okazało się, że wszyscy są utalentowani i … uwielbiają się brudzić w glinie! Spacerowaliśmy ścieżkami przyrodniczymi, nie daliśmy się zjeść komarom i pod koniec dnia dotarliśmy do miejsca naszego noclegu. Tam, po krótkim odpoczynku i kolacji, wzięliśmy udział w prawdziwych leśnych nocnych podchodach.  Klasa piąta uciekała, zostawiała wskazówki i zadania utrudniające pościg klasie czwartej (w całkowitych ciemnościach, bo bawiliśmy się od godziny 21.00) . Było trochę strachu, ale jeszcze więcej zabawy. Po powrocie do ośrodka padliśmy ze zmęczenia, ale czym byłby wyjazd z nocowaniem bez pogaduszek w pokojach?! ;) Niewyspani wstaliśmy na śniadanie i dalej w drogę! Pojechaliśmy do miejsca, które nazywa się Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Tam uczniowie przechodzili trasy (zieloną i niebieską) w parku linowym. Z pełnym oprzyrządowaniem pokonywali przeszkody na wysokościach (z obserwacji osób stojących na ziemi, tj. pani Lucyny i Eli,  można z całą pewnością stwierdzić, że nasza młodzież jest bardzo odważna, trasy były naprawdę skomplikowane i trudne do przejścia). Ostatnim punktem wycieczki był czas spędzony na terenie ośrodka szkoleniowego Lasów Państwowych, gdzie uczniowie, podzieleni na małe grupy, miały za zadanie przejść wyznaczoną leśną trasę używając tylko mapy. Wszystkie grupy dotarły na miejsce, więc w nagrodę czekały ich zabawy z przeciąganiem liny, strzelanie z łuku i inne gry na świeżym powietrzu.  Wróciliśmy cali, zdrowi i zmęczeni. Czekamy na następny wyjazd, a taką wycieczkę polecamy wszystkim tym, którzy lubią dużo chodzić – lenie zostają w domach. ;)

Zobacz zdjęcia

_________________________________________________________________________________________________

„Die Jungen können viel verändern”

( Młodzi mogą dużo zmienić)

- to konkurs języka niemieckiego, zorganizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zadaniem uczestników było wykonanie oraz przedstawienie prezentacji multimedialnej, w której wskazane zostaną inicjatywy młodych ludzi mające wpływ na otaczającą nas rzeczywistość oraz działania zmieniające świat wokół nas.

17.05.2023 odbył się finał konkursu, w wyniku którego uczennice naszej szkoły zostały  jego laureatkami:

Martyna Dudzicz i Alicja Kurowska z kl.8a – zdobyły II miejsce

Julia Flis i Maja Jabłońska z kl.8b – zdobyły            III miejsce

 

GRATULUJEMY!

Zobacz zdjecia

___________________________________________________________________________________________

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci  im. Małego Księcia w Lublinie zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w organizacji Dnia Dziecka dla swoich Podopiecznych.

Szkolne Koło PCK organizuje zbiórkę słodyczy.

Termin zbiórki do 19 maja 2023 r. włącznie

Słodycze można przynosić do opiekuna koła – p. Emilii Kruszewskiej

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie  zapewnia domową opiekę nieuleczalnie chorym dzieciom na terenie całego województwa lubelskiego. Opieka ta ma na celu uśmierzenie bólu oraz innych dokuczliwych objawów choroby, jak również niesienie ulgi w cierpieniu psychicznym i duchowym. Lubelskie Hospicjum dyżuruje całodobowo, przez siedem dni w tygodniu. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, wrażliwych na ból i cierpienie Dzieci i ich rodzin, może zapewnić swoim Podopiecznym godziwe warunki opieki, a także odrobinę radości.

Opiekun SK PCK

_________________________________________________________________________________

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Forget-me-not”

Dnia 19.04.2023 r. przeprowadzono dla uczniów klas 6-8 Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Forget-me-not”. Konkurs pod patronatem czasopisma „Języki Obce w Szkole”. Wyniki konkursu podano poniżej. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone uczniom w czerwcu 2023 r.

Wyniki konkursu:

    • wyróżnienie - Julia Opajdowska, 6a
    • wyróżnienie - Marcelina Zacharuk, 6a
    • wyróżnienie - Stanisław Klisowski, 7a
    • wyróżnienie - Kinga Osiecka, 8b
    • wyróżnienie - Zuzanna Rachubik, 8b

Serdecznie gratulujemy wyników!"

_________________________________________________________________________

W marcu 2023 r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas 0-8 „Słynne budowle krajów anglojęzycznych”. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas 0-8. Uczniowie wykonali cudowne prace przestrzenne dotyczące słynnych budowli z Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanady i Australii – krajów anglojęzycznych. Te niesamowite prace konkursowe zostaną zaprezentowane wszystkich uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły 12 maja podczas Jubileuszu 95-lecia Szkoły oraz pod koniec roku szkolnego, podczas Dnia Języków Obcych.

Wyniki konkursu:

    • Kategoria wiekowa 1 – klasy 0-3:

1 miejsce - Nikola Szewczyk, 3a
1 miejsce - Piotr Kończanin, 3b

2 miejsce - Maja Litwin, 3a
2 miejsce - Natalia Szypulska, 1a

3 miejsce – Maja Pielak, 3b

    • Kategoria wiekowa 2 i 3 – klasy 4-8:

1 miejsce - Emilia Bolibok, 4a
1 miejsce - Julian Siewak, 6b
1 miejsce - Natalia Bolibok, 6b

2 miejsce - Alicja Mendel, 4a
2 miejsce - Iga Lis, 5b

3 miejsce - Anastazja Ościak, 5b
3 miejsce - Aleksander Siewak, 4a
wyróżnienie - Zuzanna Piotrowska, 6a

Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone uczniom w czerwcu 2023 r.

Serdecznie gratuluję!
Organizator konkursu"

__________________________________________________________________________________________

Klasa I a żegna zimę

________________________________________________________________________________________________

Spotkanie podsumowujące pierwszy okres nauki

9 lutego 2023 roku w naszej szkole odbyło się coroczne spotkanie podsumowujące pierwszy okres nauki. W tym roku odbywał się pod nazwą „Pasja i talent to radość i sukces!”.

Tradycyjnie uczniowie zaprezentowali swoje talenty. W tym roku gimnastyczkom trenującym pod kierunkiem pana Arkadiusza Zingera, towarzyszył szkolny chór „Melodyjka” prowadzony przez panią Sylwię Pogodę. Wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.

Galeria zdjęć

________________________________________________________________________________________

Szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas III Z matematyką za pan brat”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Do 18.11 tworzymy listę chętnych na konkurs. Następnie, każdemu uczniowi nadamy indywidualny kod uczestnika konkursu, rodzice otrzymają wszelkie potrzebne informacje o konkursie, a wychowawczynie klas 3 rozpoczną pracę z uczniami. Organizatorzy konkursu.

Regulamin konkursu

Zadania przygotowujące przed rundą pierwszą

Zadania przygotowujace przed rundą drugą

Zadania przygotowujace przed rundą trzecią

Zadania przygotowujące przed rundą czwartą

Zadania przygotowujące przed rundą piątą

Tabela wyników

___________________________________________________________________________________________________

Świąteczna gwiazdka od RADY DZIELNICY HAJDÓW-ZADĘBIE dla dzieci i SENIORÓW

RADA DZIELNICY HAJDÓW - ZADĘBIE owocnie współpracuje z naszą szkołą od lat i wspiera naszą działalność edukacyjno - wychowawczą, za co z serca dziękujemy. Jest SPONSOREM wyposażenia szkoły, pomocy dydaktycznych, książek, wydarzeń kulturalno - rozrywkowych i edukacyjno - sportowych (Rada przeznacza środki finansowe z rezerwy celowej Budżetu Miasta Lublin).

W ostatnim tygodniu grudnia 2022 Fundacja Strefa Dorastania zorganizowała w naszej Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie magiczne wydarzenia dla Społeczności Dzielnicy Hajdów-Zadębie! Odbyły się warsztaty świąteczne i zabawa międzypokoleniowa z Seniorami - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RADZIE DZIELNICY HAJDÓW - ZADĘBIE za przeznaczenie środków finansowych na powyższy cel, a Fundacji dziękujemy za wspaniałą zabawę edukacyjną i integrację międzypokoleniową z Babciami i Dziadkami. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji pod linkiem do zdjęć i linkiem Fundacji Strefa Dorastania:

https://drive.google.com/drive/folders/1VeBjBdkL8iPifcvz9an6DUNmubAKnbDR?fbclid=IwAR009OQCbj0cAfihozR4OdZIqR9ALlmVOtPBNEHG77ETQx_pv0nYvscqIso

a poniżej post Fundacji:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02tafYerx9yAYdZk3dfXs6eewct4cW6fyFb1zDTovdEiajCKx2wyAn2yBDxxxj1ywPl&id=100063648886974

____________________________________________________________________________________________

Ozdoby świąteczne z surowców wtórnych

Szanowna Pani Dyrektor,

Niniejszym w imieniu całej grupy kapitałowej KOM-EKO serdecznie dziękuję za przygotowane przez dzieci ozdoby świąteczne z wykorzystania surowców wtórnych.

Bardzo proszę o złożenie szczerych podziękowań dzieciom oraz opiekunom i nauczycielom za przepiękne prace.

Składam Wszystkim Państwu z Grona Pedagogicznego  oraz Dzieciom najlepsze życzenia świąteczne, życzę Państwu Wesołych i Rodzinnych Świąt oraz dużo radości i Szczęścia w Nowym Roku.

Ireneusz Zimoch

Wiceprezes Zarządu

KOM-EKO S.A.

ul. Metalurgiczna 9b, 20-234 Lublin

Tel: 81 748 86 32

kom-eko.pl

ekoapp.com.pl                                                                                                                       

 

Galeria zdjęć

_________________________________________________________________________________________________

W dniu 3 września 2022 na terenach sportowych naszej szkoły odbył się Festyn Sportowy. Przygotowany był przez organizację Aktywny Lublin & Aktywne Pokolenie, przy współpracy z dzielnicą Hajdów - Zadębie.     

Uczniowie Naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i licznie przybyli na imprezę sportową. Na pochwałę zasługuje ich postawa, gdyż większość z nich pojawiła się z całymi rodzinami i wspólnie uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez animatorów.

Jako Szkoła Promująca Zdrowie, byliśmy z nich bardzo dumni.

Różnorodność atrakcji na festynie zachęciła do wysiłku młodzież oraz dorosłych. Wszyscy mogli zmierzyć się w grach zespołowych (siatkówka, koszykówka 3*3) oraz dyscyplinach indywidualnych (ergometr wioślarski, rzuty do kosza na czas, wyścigi w workach).

Emocje czasem sięgały zenitu, a zaangażowanie oraz postawa koleżeńska, którą prezentowali uczestnicy, wywoływała uśmiech zadowolenia na twarzach opiekunów oraz obecnych nauczycieli.

Najlepsi w każdej z dyscyplin zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, które wręczała sama Pani Dyrektor Henryka Olszak.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z imprezy.

NA ZDROWIE!

___________________________________________________________________________________________________________________

3 września w całej Polsce odbyły się spotkania, podczas których wspólnie czytano arcydzieło polskiej literatury - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. 200 lat temu, w 1822 roku, Adam Mickiewicz wydał wcześniej wspomniany tomik i ten moment był kluczowy dla polskiej kultury, ponieważ wówczas zaczęto mówić o początku POLSKIEGO ROMANTYZMU.
Wszyscy wiemy, że Mickiewicz był jednym z głównych przedstawicieli tego okresu, mistrzem słowa, którego kunszt mogliśmy podziwiać 3 września, czytając wspólnie wybrane ballady. Spotkaliśmy się w piękną, słoneczną sobotę w szkolnym parku, przypomnieliśmy sobie zasługi Mickiewicza i odczytaliśmy "Panią Twardowską", czyli balladę, w której Mefistofeles został przechytrzony przez Twardowskiego.
Ciekawe, co będziemy czytać za rok...?

 

____________________________________________________________________________________________________________________

Szkoła otrzymała list z Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. List zawiera informacje i podziękowania od jednego z naszych podopiecznych - Lambercie Muhire.

 

List od Lamberta

List od Lamberta - tłumaczenie

___________________________________________________________________________________________________________________

Serdecznie dziękujemy Uczniom naszej Szkoły, którzy zechcieli włączyć się w pomoc w zorganizowaniu Dnia Dziecka dla podopiecznych Bractwa Miłosierdzia św. Brata Alberta w Lublinie. Za okazane serce, dobroć i empatię wobec potrzebujących DZIĘKUJEMY!!"

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło PCK

_____________________________________________________________________________________________

 

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO "BRITISH ROYAL FAMILY"

    Konkurs, który odbył się w kwietniu 2022 r., adresowany był do uczniów kl. 4 - 6 Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą i historią Wielkiej Brytanii. Uczestnicy w ramach konkursu samodzielnie wykonali prace plastyczne przedstawiające dowolnego członka lub członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej wraz z opisem w języku angielskim. Prace mogły być wykonane dowolną techniką. Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję powołaną przez organizatora na podstawie następujących kryteriów: poprawność językowa tekstu, inwencja i pomysłowość prezentacji, ogólne wrażenie estetyczne. Rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 6 maja 2022 r.

Oto lista zwycięzców:
1 miejsce: Julian Siewak, 5b
1 miejsce: Jakub Wichlaj, 4b

2 miejsce: Natalia Bolibok, 5b
2 miejsce: Mikołaj Śledź, 5b

3 miejsce: Iga Lis, 4b
3 miejsce: Mateusz Gabriel, 4b

Wyróżnienia:
Ignacy Mierzwa, 4b
Nina Flis, 5b
Julia Siczek, 4a
Hanna Szkałuba-Podlipna, 4b

 

Galeria zdjęć

_________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie klas 4a, 5a, 5b i 7b uczestniczący w zajęciach kształtujących kreatywność z muzyki nagrali film, który podsumowuje zbiórkę organizowaną przez Szkolne Koło PCK na rzecz poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Piosenka, którą uczniowie zaśpiewali ma podnieść na duchu i dać nadzieję na dobrą przyszłość nas wszystkich oraz wyrazić solidarność Szkoły Podstawowej nr 48 z Ukrainą.
Zachęcamy do kliknięcia w link i wysłuchania nagrania.


https://edulublin-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/sylpogo82_edu_lublin_eu/EYk_B6ZAZkNHv_bJ4RE-gs4B-Se3nmQSjT8e9QILFHD43A?e=QRvv1Z

_______________________________________________________________________________________________________

Uczniowie klasy IIIa, pod kierunkiem wychowawczyni, pani Grażyny Węgier, zajęli drugie miejsce w II Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Lublinie "LUBIĘ MOJE MIASTO - jestem lubelanką, jestem lubelakiem". Poniżej znajduje się odsyłacz do galerii zdjęć i dyplomów z tego konkursu.

Gratulacje!

Galeria zdjęć i dyplomów

________________________________________________________________________________________

Wyniki Międzyszkolnego konkursu literackiego w trzech językach ”Walentynkowe rymowanki dla kolegi i koleżanki” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Lublinie.

    Informuję, iż nasza szkoła wzięła udział w Międzyszkolnym konkursie literackim w trzech językach ”Walentynkowe rymowanki dla kolegi i koleżanki” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Lublinie.
    Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4-8.  Uczniowie w terminie do 13.02.2022 r. napisali i wysłali organizatorowi konkursu swoje wiersze. W dniu 1.03.2022 r. komisja konkursowa zapoznała się ze wszystkimi pracami nadesłanymi z lubelskich Szkół Podstawowych. Prace zostały ocenione pod względem poprawności językowej, gramatycznej oraz stylistycznej. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody w dwóch kategoriach, klasy 4-5 i klasy 6-8. Nagrody i dyplomy zostały dostarczone do naszego sekretariatu w ubiegłym tygodniu.

Oto wyniki:

Prace w języku polskim:
KATEGORIA 6-8
I MIEJSCE: Mateusz Panasiuk, SP nr 48, opiekun p. E. Kruszewska
III MIEJSCE: Julia Flis, SP nr 48, opiekun p. K. Rajkiewicz

Prace w języku angielskim:
KATEGORIA 4-5
I MIEJSCE: Iga Lis, SP nr 48, opiekun p. E. Kruszewska

KATEGORIA 6-8
I MIEJSCE: Maja Jabłońska, SP nr 48, opiekun p. E. Kruszewska

Serdecznie gratulujemy!

 

Galeria zdjęć

______________________________________________________________________________________________________

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie w dniach 14.03.2022 r. i 18.03.2022 r. przekazali dary dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie.

Poniżej znajduje się lista tych darów i fotogaleria.

Lista przekanych darów

Fotogaleria

______________________________________________________________________________________________________

Sprawozdanie ze Szkolnego Konkursu Literackiego pt. „Zdrowie na talerzu”

W lutym 2022 r. w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Literacki na wiersz o tematyce zdrowotnej pt. „Zdrowie na talerzu”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-V i odbył się w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego – p. Katarzyna Rajkiewicz i p. Lucyna Grądkowska.

Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, rozbudzanie talentów literackich, kształtowanie twórczej postawy uczniów oraz kształcenie umiejętności rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Zadanie uczniów polegało na samodzielnym napisaniu wiersza o tematyce zdrowotnej. Utwór miał być literacką realizacją hasła „Zdrowie na talerzu”. Jury złożone z nauczycieli polonistów oceniło utwory uczniów kierując się  następującymi kryteriami: pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, forma pracy, zastosowane środki poetyckie, ogólne wrażenie artystyczne.

W konkursie wzięło udział dziesięcioro uczniów: troje z klas piątych oraz siedmioro z klas czwartych.

Wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce – Natalia Bolibok z kl. Vb

II miejsce – Julia Opajdowska z kl. Va

III miejsce – Łucja Fronczek z kl. IVb

Laureatki konkursu otrzymały drobne nagrody, a wszyscy uczestnicy - punkty Premii z języka polskiego oraz punkty „+” z zachowania.

 

Katarzyna Rajkiewicz

nauczycielka języka polskiego

 

Wiersz Zdrowie Na Talerzu

 

 

 

   

Polski Czerwony Krzyż oraz Szkolne Koło PCK
ogłaszają zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem
#napomocUkrainie

 

 

Zbieramy:

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWĄ:

 konserwy, olej, cukier, makarony, mąkę, kaszę, ryż, herbatę, kawę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce

KOSMETYKI I CHEMIĘ:

 żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń

ŚRODKI OPATRUNKOWE:

 zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe

Zbieramy także NOWE koce i śpiwory

 

Dary zbiera i magazynuje opiekun Szkolnego Koła PCK – pani  Emilia Kruszewska

Zbiórka trwa do odwołania

                                                                                                                               
SK PCK

 

Tydzień współpracy międzypokoleniowej 18-24 stycznia 2022

Współpraca międzypokoleniowa, a co za tym idzie podejmowanie wspólnych inicjatyw,
wzajemne poznawanie, zrozumienie i życzliwość. Chcemy stworzyć przestrzeń do działania
dla uczniów i seniorów. Pozwolić na wykorzystanie potencjału i podzielenie się nim
z osobami z grup wiekowych +/- kilka dekad.

Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz nasze SK PCK w dniach 18-24 stycznia 2022 roku
organizuje Tydzień Współpracy Międzypokoleniowej.

Jak się zaangażować?
1. Ustalamy termin na działanie.
18-24 stycznia 2022
2. Wybieramy Grupę Seniorów do której chcemy skierować działania.
Nasze babcie i dziadkowie.
3. Przygotowujemy własną inicjatywę skierowaną do seniorów.
Napisanie kartek z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Zrobienie zakupów dziadkom.
Zrobienie klasowego zdjęcia z literami układającymi się w zdanie.
Przygotowanie ręcznie robionych drobnych upominków dla dziadków.
Rozmowa telefoniczna z dziadkami.
Wspólne spędzenie wolnego czasu z dziadkami.
4. Organizujemy działanie.
Stworzenie fotorelacji wraz z krótkim opisem i przesłanie jej na adres opiekuna SK PCK – p. Emilii Kruszewskiej 
emilia.kruszewska@sp48.lublin.eu

Wybrane prace zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły jak również na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

SP PCK

____________________________________________________________________________________________________________________

Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia, Polski Czerwony Krzyż przygotowuje paczki dla swoich podopiecznych w ramach akcji Czerwonokrzyska Gwiazdka. W tym roku paczki otrzyma prawie 10 000 rodzin w potrzebie.

Nie możemy jednak zapomnieć, że osoby potrzebujące wsparcia są również na granicy polsko-białoruskiej, do której PCK nadal nie ma dostępu. Dlatego w tym roku Czerwonokrzyska Gwiazdka ma kolor zielony na znak solidarności z tymi, którym pomóc nie możemy, a o których myślimy.

Zielony to kolor nadziei, ale też kolor islamu i kolor lasu, gdzie niestety wiele migrantek i migrantów spędzi ten czas, w którym my obchodzimy Święta. Światło jest symbolem łączącym różne religie i tradycje. Światło to też symbol dobra – to, co odbywa się w ciemności jest złe, budzi grozę i odrazę. Światło jest obroną przed złem, jest ukojeniem i prawdą. I wreszcie światło to symbol Świąt i ciepła, które wtedy nas otacza.

Takim uniwersalnym znakiem nadziei dla ludzi podczas kryzysu humanitarnego jest symbol czerwonego krzyża lub czerwonego półksiężyca. Dla społeczności przechodzących przez traumatyczne wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym lub klęskami żywiołowymi, znak ten jest informacją, że pomoc jest w drodze. Jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy nie zawsze mamy taką możliwość i bywają wyznaczane granice, których nawet z pomocą humanitarną przekroczyć nie możemy. Są też granice człowieczeństwa, których przekraczać nie chcemy i jako organizacja humanitarna robimy wszystko, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej potrzebują.

Więcej na temat naszych działań na granicy: 
https://pck.pl/na-ratunek-uchodzcom/

W tym szczególnym czasie niech nasze myśli choć przez chwilę będą z potrzebującymi, z migrantami, z tymi, którzy są w drodze. Podzielmy się światłem i nadzieją na lepsze jutro dla nich wszystkich. Porozmawiajmy o nich i pomyślmy, jak możemy pomóc. Często ci potrzebujący są blisko nas i wystarczy niewielki gest, aby zmienić czyjeś życie.

Mogą nas dzielić światopoglądy, ale musi nas łączyć przekonanie, że nie można z obojętnością patrzeć na cierpienie drugiego człowieka, bez względu na to, kim jest i skąd pochodzi czy czego szuka.

W te Święta zapalmy zieloną gwiazdkę lub postawmy zielone światło w oknie na znak solidarności z cierpiącymi i potrzebującymi pomocy. Zróbmy coś dobrego dla innych. Wstawmy się za słabszymi. Nie odmawiajmy prawa do godnego życia tym, którzy szukają dla siebie lepszego świata. Bądźmy dobrzy i życzliwi, bo dobro wraca i tego wszystkim Wam życzymy.

 

___________________________________________________________________________________________________________________

29 października 2021 r. SK PCK obchodziło DZIEŃ MŁODZIEŻY PCK.

Tegoroczna data była szczególna, ponieważ wypadała w 100-lecie istnienia Ruchu Młodzieży PCK. 100 lat temu powstało pierwsze Szkolne Koło PCK. Od tamtej pory datujemy powstanie Ruchu Młodzieży PCK w Polsce.

 

Tego dnia członkowie SK PCK:

1. Przygotowali gazetkę szkolną.

2. Zorganizowali happening. Przygotowali napis na płótkie „Dzień młodzieży PCK”. Odbijali na płótnie dłonie pomalowane farbami plakatowymi w różnych kolorach.
Uczniowie przygotowali również pieczątki w kształcie krzyża. Odbijali pieczątki na dłoniach.

3. Zorganizowali fotoakcję. Zrobili grupowe zdjęcie z okazji Dnia Młodzieży PCK. Uczniowie ubrali się tego dnia na czerwono.

4. Przeprowadzili akcję w wersji online – wykonali tego dnia indywidualne zdjęcia z namalowanym na dłoni znakiem Czerwonego Krzyża.

 

W dniu święta Młodzieży PCK składamy wszystkim młodym wolontariuszom/kom ogromne podziękowania za ich codzienną pracę i wkład w działania Polskiego Czerwonego Krzyża. Życzymy Wam wytrwałości i pasji w działaniach charytatywnych i pomocowych na rzecz drugiego człowieka.

 

Ten dzień jest również dobrą okazją do przypomnienia Misji,

którą kieruje się Polski Czerwony Krzyż:


Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych

 

Link do galerii ze zdjęciami

 

SK PCK

____________________________________________________________________________________________________________

W dniach od 11 do 22 października 2021 r.

Szkole Koło PCK zorganizowało i przeprowadziło

w szkole zbiórkę żywności

z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem

Zebraliśmy:

  • 100 szt. słodyczy

  • 60 szt. konserw rybnych i drobiowych

  • 50 szt. musów

  • 43 szt. makaronu

  • 38 szt. kaszy i ryżu

  • 20 szt. płatków śniadaniowych

  • 15 szt. chrupkiego pieczywa

  • 10 szt. herbaty i kawy

  • 10 szt. jedzenia dla niemowląt

  • 9 szt. cukru

  • 1 szt. oleju

______________________________________________________________________________________________________

W dniu 29.10.2021 r. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża odebrał od nas zebrane artykuły, które będą wykorzystane na cele statutowe PCK związane z walką z głodem i niedożywieniem

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniów, nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy włączyli się w tę akcję i podzielili się żywnością.

Link do galerii ze zdjęciami

SK PCK

______________________________________________________________________________________________________

PAŹDZIERNIK Z ANGIELSKIM.
Uczniowie klas 4 i 5 przygotowali w październiku przepiękne prace z języka angielskiego.
Były to plakaty o czterech krajach, które uczniowie poznali podczas zajęć: Argentynie, Chinach, Norwegii oraz Kanadzie wykonane przez uczniów klasy 5b, na zdjęciach prace Natalii Bolibok, Niny Flis, Juliana Siewaka oraz Mikołaja Śledzia. Wszyscy uczniowie klas 4 i 5 wykonali również zakładki do książek, które posłużą im podczas każdej lekcji angielskiego. Prace uczniów można podziwiać na szkolnym korytarzu.

Kliknij, aby przejść do fotogalerii

___________________________________________________________________________________________________

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego w okresie przedświątecznym włączyły się w akcje charytatywne dla Bractwa św Alberta i schroniska dla zwierząt  w Lublinie. Nasi najmłodsi uczniowie wykazali się dużą aktywnością i ogromną chęcią niesienia pomocy potrzebujacym. Dziękujemy Państwu Rodzicom i naszym Zerówiakom za ogrmone serca. Dzięki Waszej pomocy wiele osób i zwierząt będzie miało radosne Święta. 

Kliknij, aby przejść do fotogalerii

____________________________________________________________________________________________________

Szkoła Podstawowa nr 48 w Lublinie pomogła już wielu osobom i instytucjom. Mnóstwo akcji zawdzięczamy Wam, uczniom! Zawsze możemy liczyć na Waszą dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Dzisiaj jest nam trochę trudniej - każdy z nas spędza czas w domu, nie możemy się gromadzić. Taka sytuacja nie sprzyja organizowaniu wielkich przedsięwzięć.

Ale ... zaryzykujemy!

Zachęcamy Was, Drodzy Uczniowie, do udziału w akcji MEN "Razem Na Święta". Po co taka akcja została zorganizowana (już trzeci rok z rzędu)? Po to, żeby pokazać, że młodzi ludzie są pełni empatii i chęci pomocy. Po to, żeby przekonać się, jak wiele osób (w naszym otoczeniu) czeka na maleńkie gesty życzliwości, miłe słowo i uśmiech.

Jak możecie pomóc?

Wykonajcie kartki z życzeniami świątecznymi i wrzućcie je do skrzynek pocztowych Waszych starszych (i być może samotnych) sąsiadów.


Do dzieła SP 48 -> każdy uczeń = jedna kartka świąteczna wrzucona do skrzynki starszej osoby !

____________________________________________________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________________________________________________

ADOPCJA SERCA W NASZEJ SZKOLE NADAL TRWA!!!

Kochani Uczniowie i Rodzice, adopcyjni Przyjaciele i Bracia naszego Lamberta!
Przekazuję podziękowania oraz list z życzeniami wielkanocnymi od mamy Lamberta, naszego adopcyjnego afrykańskiego braciszka z Rwandy.
Jednocześnie z radością informuję, że przyznano nam kolejne dziecko z Czarnego Lądu do adopcji. Tym razem jest to 7-letnia dziewczynka z Ugandy - Janet, a więc mamy juz brata i siostrę w Afryce:)

Zapraszam do obejrzenia dokumentów adopcyjnych oraz fotografii naszej nowej podopiecznej.


                                                                                          Ewa Kwiecińska-Żuławska 
                                                                       szkolny koordynator akcji ADPOCJA SERCA MAITRI

List uznania do Maitri Lublin

________________________________________________________________________________________________________________________

Patrycja Mrozik z 6 b laureatką wojewódzkiego konkursu literackiego!

Z radością informuję, że uczennica Patrycja Mrozik zdobyła II miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Literackim "Ja i mój autorytet - Jan Paweł II" w kategorii literackiej. Patrycja jest autorką wiersza o Papieżu-Polaku, który spodobał się jury konkursu. Nasza uczennica zdobyła II miejsce w kategorii klas 6, pokonując 160 innych uczestników.

Serdeczne gratulacje, Patrycjo!

Ewa Kwiecińska-Żuławska

________________________________________________________________________________________________________________________

Zabawa choinkowa 2020

Zobacz galerię zdjęć

_____________________________________________________________________________________________________________________

Jasełka 2019

Zobacz całą galerię

____________________________________________________________________________________________________________________________

Zuzia laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego 

Szczególny prezent przyniósł w tym roku Mikolaj Zuzi Wawszczak z klasy 6 A! To właśnie w mikołajki dowiedziała się, że zajęła III miejsce w VI Konkursie Literacko-Plastycznym poświęconym bibliotekom szkolnym "Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Unią Lubelską" - edycja ogólnopolska. Zuzia napisała opowiadanie, wzorując się na współczesnej prozie młodzieżowej, którym najwyraźniej zainteresowała jury konkursu.

Serdeczne gratulacje!

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Mit o Demeter i Korze w interpretacji klasy 5b
 

Jak co roku, piątoklasiści, w ramach zadania długoterminowego, pracowali metodą projektu nad mitem wyjaśniającym zmianę pór roku, który przedstawili w wersji scenicznej. Tym razem również wspaniale przygotowali zarówno dekoracje, muzykę, kostiumy, jak i interpretację swoich ról. W lekcji, podczas której można było zaobserwować wyniki kilkutygodniowej pracy uczniów, uczestniczyli licznie także ich rodzice i dziadkowie, dopingując swoich młodych aktorów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia.
 

Ewa Kwiecińska-Żuławska

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 8 listopada 2019 roku społeczność szkolna wzieła udział w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W czasie apelu wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Nie zabrakło też biało czerwonych chorągiewek i kokard w barwach narodowych.

Zobacz galerię zdjęć

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 6 listopada 2019 roku delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców wzięła udział w patriotycznej mszy świętej z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestniczący we mszy harcerze ze sztafety rowerowej "Ogień niepodległości" przywieźli ze sobą światło zapalone w Kostiuchnówce, które zostało złożone pod pomnikiem nieznanego żołnierza i pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Znicze złożyła też nasza delegacja.

Zobacz galerię zdjęć

________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 Przed nami czas zadumy – dni, w których szczególnie pamiętamy o zmarłych – naszych bliskich, ale także o osobach, które zapisały się w polskiej historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

           Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie od początku swego istnienia silnie związana jest z tradycją, poszanowaniem historii, patriotyzmem. Czynnie włączamy się w obchody świąt związanych z naszym Patronem (szkolnych, ale również miejskich), uroczyście obchodzimy święta państwowe. Wspominamy ważne historyczne wydarzenia, pielęgnujemy pamięć o bohaterach – rozmawiamy o nich, podkreślamy ich

zasługi i upamiętniamy ich odwagę minutą ciszy (np. podczas rozpoczęcia roku szkolnego). Dbamy o lokalne, szkolne miejsca pamięci - staramy się, aby zawsze oświetlały je zapalone znicze. Będąc pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego (np. przy okazji klasowych wycieczek) zatrzymujemy się i wspominamy Patrona Naszej Szkoły, który towarzyszy nam na co dzień,

ponieważ szkolne korytarze pełne są zdjęć, plakatów, cytatów, gazetek ściennych związanych z Marszałkiem.

           Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie bardzo dba o szacunek dla tradycji i historii, dlatego też z radością przyłączamy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”, bo nasza szkoła pamięta – naprawdę.

 

Społeczność SP48 Lublin

__________________________________________________________________________________________________________________________

14 października cała klasa VII a - chcąc wywołać uśmiechy na twarzach widzów -  zaprosiła Nauczycieli i Pracowników Szkoły na krótką podróż przez epoki i galaktyki. Zaprezentowaliśmy lekcję historii kultury, a właściwie - historii edukacji. Widzowie mieli szansę zobaczyć z bliska pracę nauczyciela w epoce jaskiniowców, w Szkole im. Walki o Ogień, gdzie uczniowie zdobywali wiedzę na temat używania maczugi. Następnie przenieśliśmy publiczność (tanecznym krokiem) do starożytnego Egiptu, a tam - gdzieś na piasku - odbywała się lekcja, podczas której pani profesor miała podobne do dzisiejszych problemy - nieobecności uczniów, ich psikusy oraz wiszące w powietrzu ryzyko niżu demograficznego. Później błyskawicznie przenieśliśmy się far, far away ... do roku 2134, kiedy to Darth Vader i jego wierni Szturmowcy zastanawiali się jak pokonać rebeliantów i... jedynym dobrym pomysłem na zwycięstwo z rywalami okazało się... wysłanie ich do szkoły!
Jako wychowawczyni klasy VII a chciałabym podkreślić, że w przedstawieniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej wzięli udział wszyscy uczniowie z  tej klasy. Spisali się wspaniale, przygotowali piękne stroje i wystąpili jak zawodowi aktorzy teatralni.
Lucyna Grądkowska, wychowawczyni klasy VII a i opiekun SU

___________________________________________________________________________________________________________________________

 
WYCIECZKA KLAS V I VI DO BAŁTOWA
20 września klasy 5 i 6 naszej szkoły wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Bałtowa. Słoneczna pogoda nam dopisała, wspaniałe nastroje też. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Park Jurajski, gdzie poznaliśmy różne gatunki dinozaurów - ich historię opowiedziała nam pani przewodnik. Byliśmy także w słowiańskiej wiosce - Sabatówce, gdzie spotkaliśmy baaaardzo gadatliwą czarownicę oraz przeszliśmy przez pajęcze sieci i tunel strachu. Wybralismy się również do zwierzyńca bałtowskiego, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać różne zwierzaki, m. in. alpaki i wielbłądy. Na koniec odwiedziliśmy Park Miniatur zawierający miniatury wszystkich polskich zamków i pałaców (w tym Zamku Lubelskiego!) oraz Odwrócony Domek, w którym zakręciło sie nam trochę w głowach:)
Wycieczka była naprawdę udana, zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Ewa Kwiecińska-Żuławska
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________

2 WRZEŚNIA 2019 r. ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.

Porządek dnia:
 9.00 - Uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Świętej Trójcy w Wólce.
10.00 - Kontynuacja uroczystości w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie połączona ze ŚLUBOWANIEM KLAS PIERWSZYCH (na sali gimnastycznej).
Spotkania informacyjne (plan lekcji, itp.) z wychowawcami klas.

Obejrzyj galerię zdjęć

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 19 czerwca 2019 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Uroczystości rozpoczęła msza świeta w kościele parafialnym w Wólce. Po mszy przeszliśmy do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej kontynuowaliśmy uroczystości.

Obejrzyj galerię zdjęć

_______________________________________________________________________________________________________________________

I ZJAZD SZKÓŁ, KTÓRE PRZYSTĄPIŁY DO AKCJI "ADOPCJA SERCA"

14 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 28 przy ul. Radości odbył się I Zjazd Szkół, które dokonały adopcji serca dziecka afrykańskiego. Rodzice oraz uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki Ewy Kwiecińskiej-Żuławskiej także wzięli w nim udział. Jak wiadomo, nasza szkoła jest w programie od 2014 roku, kiedy to "zaadoptowaliśmy" naszego braciszka Lamberta Muhire z Rwandy.

Program Zjazdu był bardzo bogaty i ciekawy. Uczestnicy mogli zobaczyć pokaz mody afrykańskiej, tańce, oryginalne maski z Afryki, a także skórę 5-metrowego węża boa oraz posłuchać afrykańskich piosenek. Dzieci wzięły również udział w multimedialnym konkursie wiedzy o Afryce - z dumą informuję, że dwoje naszych uczniów: Alan Flis i Hania Sim zajęli w nim, odpowiednio, I i III miejsce (na kilkudziesięciu uczestników) oraz otrzymali atrakcyjne nagrody! 

Wszyscy chętnie rozmawiali ze sobą, dzieląc się doświadczeniami z akcji przeprowadzanych w szkołach w celu zebrania pieniędzy na opłacenie utrzymania adoptowanych dzieci. Każda szkoła przedstawiła też adoptowane przez siebie dziecko. Podczas Zjazdu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat kultury Afryki oraz samego ruchu MAITRI, który niegdyś uzyskał błogosławieństwo samego papieża Jana Pawła II!

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia.

zobzcz video 1

zobacz video 2

zobacz video 3

_______________________________________________________________________________________________________________________

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

https://czytamy.org/sprawozdanie/2019/9450/Szkola-Podstawowa-nr-48-im-Jozefa-Pilsudskiego

_______________________________________________________________________________________________________________________

25 maja 2019 roku dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie wraz z rodzicami i rodzeństwem wzięły udział w V Lubelskim Marszu Zebry zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 50. Tegoroczny marsz przebiegał pod hasłem "Rodzina bezpieczna na drodze" i prezentowało się na nim dziewięć przedszkoli. W trakcie spotkania można było nauczyć się sposobów prawidłowej reanimacji, zasiąść w  pojazdach straży miejskiej i pogotowia ratunkowego oraz podziwiać występy zdolnych przedszkolaków. Dzieci śpiewając, recytując i tańcząc uczyły swoich bliskich i innych widzów jak należy zachowywać się na drodze.

Zobacz galerię zdjęć

_____________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 10 maja 2019 roku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły i Patrona. 

Obejrzyj galerię zdjęć

_______________________________________________________________________________________________________________________

Pamiątka wizyty klasy 5a w Muzeum Cebularza oraz na kręgielni, a także ze spaceru pod pomnik Unii Lubelskiej dla upamiętnienia 450 rocznicy jej zawarcia.

Zobacz galerię zdjęć

_______________________________________________________________________________________________________________________

W dniu 25.04.2019 roku obył się  XI Konkurs Piosenki Angielskiej "Happy Kids" zorganizowany przez Przedszkole Niepubliczne "Krasnal" w Turce. Wzięły w nim udział dwie dziewczynki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie - Lena Chylińska z piosenką "Concert" oraz Aleksandra Purc z piosenką "It's cold outside".  W konkursie tytuł laureatki i drugie miejsce w kategorii dzieci sześcioletnich uzyskała Aleksandra Purc. Lena Chylińska otrzymała dyplom za udział w konkursie.

Zobacz galerię zdjęć

_______________________________________________________________________________________________________________________

Wyniki trzeciego międzynarodowego konkursu plastycznego "My Town"

Alan Flis z klasy 6a zajął trzecie miejsce w III międzynarodowym konkursie językowo - plastycznym "My Town" organizowanym przez Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkołę Podstawową nr 25 w Lublinie. Swoją pracę do tego konkursu zgłosiła także Nina Flis z kklasy 2b.

Serdecznie gratulujemy!

Obejrzyj pracę konkursową Alana Flisa

Obejrzyj pracę konkursową Niny Flis

_______________________________________________________________________________________________________________________

Gratulujemy Antkowi!

Klasy piąte w tym roku szkolnym zdecydowanie rozwijają się literacko:) Kolejny uczeń, tym razem Antek Chaciński z 5a, został wyróżniony w Międzyszkolnym Konkursie Literackim "O przyjaźni" zorganizowanym przez SP nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do przeczytania pracy naszego kolegi oraz obejrzenia relacji fotograficznej z uroczystości wręczenia nagród.

                                                                             Ewa Kwiecińska-Żuławska - nauczyciel j. polskiego

Pobierz pracę konkursową

Fotorelacja z wręczenia nagród

___________________________________________________________________________________________________________________________

W dzisiejszych czasach, kiedy Internet jest wszędzie, musimy pamiętać o tym, jak bezpiecznie z niego korzystać.
Samorząd Uczniowski przygotował dwa plakaty, które nawiązują do Dnia Bezpiecznego Internetu oraz przypominają o tym, że nie warto spędzać całego życia w sieci.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 22 stycznia 2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie ze strażakiem. Dowiedzieliśmy się między innymi jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zadymienie i tlenek węgla (czad). Poznaliśmy zasady prawidłowego postępowania w przypadku pożaru. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem strażaka biorącego udział w akcji gaśniczej.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Uczeń naszej szkoły laureatem ogólnopolskiego konkursu!

Uczeń klasy 5 b, Ernest Kowalski zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Patriotycznej "Dla Niepodległej" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 32 im. Józefa Piłsudskiego w Radomiu. Napisał on wiersz "Ojczyzna moja", który zamieszczamy poniżej. Gratulacje, Erneście! Rozwijaj nadal swój talent!

                                                                                                                       Ewa Kwiecińska-Żuławska

Ojczyzna moja

Ojczyzna moja w potrzebie była, 
Nieprzyjacielska siła w nią uderzyła.
Podzielili między siebie kraj nasz ukochany,
Ludzi zniewolili, zakuli w kajdany. 

Ojczyzna moja sama nie została,
W latach wolności owocne plony dala.
Naród stanął do boju, bronił kraju swego,
Pogonił wroga złego, dzielnie dopiął swego. 

Ojczyzna moja bardzo jest kochana,
Wolna, szczęśliwa, przez ludzi szanowana.
100 lat minęło, dalej pamiętamy,
Dzięki Wam, dzielni rodacy, wolną Polskę mamy.

____________________________________________________________________________________________________________________________

BRAWO KACPER!

Z radością informujemy, że uczeń klasy 5a, Kacper Lis zdobył III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym Poświęconym Wybitnym Polakom: "Ja i mój autorytet - 100-lecie Niepodległości". Kacper poświęcił swą pracę literacką postaci naszego wybitnego Rodaka - świętego Jana Pawła II. Poniżej publikujemy fragment pamiętnika napisanego przez naszego kolegę. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Ewa Kwiecińska-Żuławska - nauczyciel j. polskiego

Fragment pamiętnika napisanego przez Kacpra

____________________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 21 grudnia 2018 r. społeczność naszej szkoły zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klasy VIa zaprezentowali Jasełka Ogólnoszkolne pt. "Dar dla Króla Królów". Spotkanie odbyło się w jak zawsze rodzinnej atmosferze. Nie brakowało łez wzruszenia i wyrazów wzajemnej życzliwości i uznania. Choć jednak jasełka są zawsze okazją do zacieśnienia serdecznych więzi, wszyscy z radością powitali czas świątecznej przerwy i spoglądali z tęsknotą na nadchodzące wzruszające momenty radosnego świętowania w gronie rodzinnym. Po jasełkach wyróżnieni zostali uczniowie biorący udział w Konkursie "Szopka Bożonarodzeniowa". Pani dyrektor poinformowała o uzyskaniu przez naszą szkołę certyfikatu "Szkoła Młodych Patriotów.

Rozstrzygnięcie konkursu technicznego "Szopka Bożonarodzeniowa".

Link do galerii ze zdjęciami

____________________________________________________________________________________________________________________________

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie uzyskała certyfikat „SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW”.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Samorząd Uczniowski zachęca do udziału w akcji MARZYCIELSKA POCZTA. Na stronie internetowej marzycielskapoczta.pl znajdują się adresy chorych dzieci, które czekają na tradycyjne listy i pocztówki od nas. Są to dzieci zmagające się z ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami. Większość życia spędzają w szpitalach, mają bardzo ograniczony kontakt z rówieśnikami. Wysyłając pocztówkę lub list możemy wywołać uśmiech na ich twarzach. Serdecznie zapraszamy wszystkie klasy (z wychowawcami), rodziców, grupy przyjaciół i wszystkich zainteresowanych o zaangażowanie się w tę szlachetną akcję i systematyczne wysyłanie listów do czekających na nie dzieci.

Lucyna Grądkowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego

___________________________________________________________________________________________________________

Mikołajki 2018

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________

W dniu 3 grudnia 2018r uczniowie klasy 8b mieli okazję poznać sylwetkę bardzo znanego zapaśnika Andrzeja Suprona. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Ekonomii i Inowacji w Lublinie. Po prezentacji i przemowie Andrzeja Suprona uczniowie wzięli udział w rywalizacji sportowej z elementami zapasów.

Macierzystym klubem Andrzeja Suprona był ZKS Elektryczność Warszawa. Później był wieloletnim zawodnikiem GKS Katowice. Jest uważany za najwybitniejszego polskiego zapaśnika i wszechstronnego technika i taktyka. Jego ulubiona technika to rzut przez biodro, zwane „biodrem Suprona”. Już w wieku 17 lat otrzymał od późniejszego króla Szwecji Gustawa II nagrodę − puchar dla najlepszego technika. Po mistrzostwach świata, w których wygrał wszystkie walki przed czasem, nie tracąc żadnego punktu, zyskał przydomek „Profesor zapasów”.

  • Złoty medalista na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Huskvarnie w 1970 roku
  • Wicemistrz olimpijski w stylu klasycznym (1980 − kategoria 68 kg)
  • 6-krotny medalista MŚ (złoty − 1979, srebrny − 1975, 1978, 1982 i 1983, brązowy − 1974)
  • 7-krotny medalista ME (złoty − 1975 i 1982, srebrny − 1974 i 1983, brązowy − 1972, 1979 i 1981)

 Link do galerii ze zdjęciami 

___________________________________________________________________________________________________________

Inscenizacja mitu o Demeter i Korze

Jak co roku, w listopadzie klasy piąte przedstawiały własną interpretację sceniczną mitu o Demeter i Korze. Mit ten wyjaśnia zjawisko zmienności pór roku. I tym razem nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i świetnie przygotowali się do przedstawienia, tworząc własne stroje, scenografię oraz przygotowując role.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

___________________________________________________________________________________________________________

Andrzejki 2018

Link do galerii ze zdjęciami

___________________________________________________________________________________________________________

9 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości  "Społeczność SP48 dla Niepodległej...". O godz. 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Państwowego, delegacje uczniów złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy naszych miejscach pamięci: "Dąb Pamięci", "Dąb Niepodległości" oraz replice Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Link do galerii ze zdjęciami

_____________________________________________________________________________

Dnia 8.11.2018 r. klasy piąte pojechały na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie zaczęliśmy od zabawy w Escape roomach, dzięki którym mogliśmy przenieść się w czasie, znaleźć się na bezludnej wyspie lub odbyć tajemniczy rytuał. Następnie poszliśmy na spacer po Starym Mieście, a także oddaliśmy hołd poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożyliśmy znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, aby uczcić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą przygodę zakończyliśmy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poeksperymentować z wodą, powietrzem oraz obejrzeć liczne wystawy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Ewa Kwiecińska-Żuławska

___________________________________________________________________________________________________________

W dniu 7 listopada 2018 r. uczestniczyliśmy w Patriotycznej Mszy Św. z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Msza odprawiona była w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej. We mszy uczestniczyli harcerze ze sztafety rowerowej „Ogień Niepodległości”, wiozący światło z Kostiuchnówki, miejsca krwawej bitwy Legionów Piłsudskiego. Społeczność naszej szkoły reprezentowali: pani dyrektor Henryka Olszak, wicedyrektor – pani Mariola Golonka, nauczyciele, rodzice i duża grupa uczniów. Msza celebrowana była w oprawie wojskowej. To niezapomniane wrażenia!

Po mszy, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przeszliśmy na Plac Litewski, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tak sławnego Polaka.

Link do galerii ze zdjęciami

___________________________________________________________________________________________________________

ADOPCJA SERCA W NASZEJ SZKOLE

W 2014 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Ewy Kwiecińskiej-Żuławskiej podjęli się adopcji serca „braciszka” z Ruandy. Od 4 lat systematycznie zbieramy składki na rzecz Lamberta, aby umożliwić mu naukę oraz sfinansować wyżywienie i utrzymanie. 2 lata temu do naszej akcji prężnie włączyli się nasi wspaniali Rodzice, którzy zajmują się zbieraniem pieniędzy, organizując na terenie szkoły rozmaite imprezy, z których dochód przeznaczony jest na opłatę składek adopcyjnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz rodzicom o wielkich sercach. Dziękuje im również sam Lambert z rodziną. Zachęcamy do przeczytania  ostatniego listu, który od niego otrzymaliśmy.

____________________________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy Uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p. w. Świętej trójcy w Wólce. Następnie uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie. Pani dyrektor przemówiła do zebranych. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Po uroczystościach wychowawcy klas spotkal się ze swoimi uczniami.

Link do galerii ze zdjęciami

____________________________________________________________________________________________________________

Dzień Języków w SP 48

Dnia 18 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach Dnia Języków. Uczniowie klas  5 a, 7 a, 7 b, 4 b oraz członkowie Koła Hiszpańskiego zaprezentowali krótki program artystyczny w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim, a także polskim. Prezentacje te były podsumowaniem pracy na zajęciach z języków obcych (a także języka ojczystego) w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie wymienionych klas odegrali scenki i skecze, zaśpiewali piosenki, wyrecytowali wiersze oraz zaprezentowali tańce. Ich występ bardzo spodobał się zgromadzonej publiczności, która żywiołowo reagowała na występy, jak również chętnie włączała się do śpiewu oraz odpowiadała na pytania końcowego quizu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

                                                                                 Ewa Kwiecińska-Żuławska, Alicja Trzaska

_____________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie z klasy 7a, 7b, 6a, 5a wyjechali w maju na wycieczkę do

Krakowa i Energy Landii. Program wycieczki to zapoznanie się z zabytkami

i historią Krakowa. Drugiego dnia wszyscy relaksowali się w parku

rozrywki, doznając bardzo mocnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Link do galerii ze zdjęciami

_____________________________________________________________________________________________________________

Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej nr 48 im. J. Piłsudskiego w Lublinie

Podziękowania Dyrektora - SP48 Lublin ma 90 lat

Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej nr 48 na stronie miasta Lublin

Szkoła Marszałka - artykuł w tygodniku Nowy Tydzień

Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie na stronie Urzędu Gminy Wólka

Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej nr 48 w lublinie na stronie Kom - Eko

Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie w relacjach uczniów

Link do filmu z naszego Jubileuszu 90-lecia Szkoły

Galeria zdjęć z jubileuszu

_____________________________________________________________________________________________________________

Ten rok szkolny to pasmo sukcesów literackich ucznia z klasy VI „b” - Karola Flisa. Karol po raz trzeci zajął I miejsce w literackim konkursie o zasięgu ogólnopolskim. Tym razem był to IV Ogólnopolski Konkurs Literacki „Lubelszczyzna w legendach”, który organizowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie.

Link do artykułu

______________________________________________________________________________________________________________

WYNIKI KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO DLA ŚWIETLIC SZKOLNYCH MIASTA LUBLIN „JÓZEF PIŁSUDSKI – MARSZAŁEK”

KLASA I

MIEJSCE I – WERONIKA ŻYCKA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)
MIEJSCE II – KACPER KRAWCZYK  (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)
MIEJSCE III – NELA SWATOWSKA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)

KLASA II

MIEJSCE I – IGA KISAŁA  (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)
MIEJSCE II – ARTUR MAJ (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)
MIEJSCE III – ILONA JAMRÓZ (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51)

SERDECZNIE GRATULUJEMY

_______________________________________________________________________________________________________________

Praca plastyczna Niny Flis z kl. I B wyróżniona w międzyszkolnym konkursie plastyczno - literackim "Bezpieczna Zebra - bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym".

________________________________________________________________________________________________________________

Karol, Michał i Nina twierdzą: Piękna nasza Polska cała

Z radością informujemy o kolejnych sukcesach naszych uczniów. Aż troje zostało laureatami Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego  Piękna nasza Polska cała zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Zwycięstwa Grunwaldzkiego w Lublinie. Konkurs ogłoszono dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski.
Nasi uczniowie odnieśli sukcesy zarówno w kategorii plastycznej, jak i literackiej. Michał Skowronek - uczeń klasy I „b” - zajął I miejsce w kategorii plastycznej, a Nina Flis z tej samej klasy otrzymała wyróżnienie. Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem pani wicedyrektor Marioli Golonki. Natomiast w kategorii literackiej na podium znalazł się uczeń klasy VI „b” - Karol Flis, któremu jury konkursu przyznało II miejsce. Karola do konkursu przygotowała pani Katarzyna Rajkiewicz.
17.04.2018 r., podczas uroczystego podsumowania konkursu, nasi uczniowie, którym towarzyszyły mamy, odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Karolu, Michale i Nino! Serdecznie Wam gratulujemy! Jesteście wspaniałymi ambasadorami naszej szkoły.

Link do galerii ze zdjęciami

________________________________________________________________________________________________________________

W dniu 27.03.2018 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym wręczeniu nagród za udział w V Wojewódzkim Konkursie plastycznym pt. “Pinokio w Polsce. 100-lecie Odzyskania Niepodległości", w Szkole Podstawowej nr 57 im. J. Kochanowskiego w Lublinie.
Naszą laureatką była Iga Lis (III miejsce w kategorii klas "0"), Izabela Błaszczak (II miejsce - klasy 4-7) oraz Kacper Lis i  Mieszko Hunek  (wyróżnienia w kategorii klas 4-7). Towarzyszyły nam mamy laureatów p. Anna Lis i p. Agnieszka Hunek oraz wychowawczyni klasy 0a p. Katarzyna Pytka-Bednarska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Link do galerii ze zdjęciami

________________________________________________________________________________________________________________

Brawo Alan!

16 marca 2018 r., w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, w Szkole Podstawowej nr 43 w Lublinie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu j. angielskiego pt. „Moja Irlandia” zorganizowanego pod patronatem m. in. Instytutu Filologii Angielskiej KUL. Uczestnicy tego konkursu mieli za zadanie stworzyć prezentacje multimedialne dotyczące kultury, historii oraz podstawowych informacji i ciekawostek dotyczących Zielonej Wyspy. Kilkoro uczniów naszej szkoły przygotowało prezentacje konkursowe na wysokim poziomie. Jury konkursu wyróżniło pracę ucznia klasy 5a, Alana Flisa.

Ponadto, Alan otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie j. angielskiego „MY TOWN”, zorganizowanym przez SP nr 25 w Lublinie, pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina, Wydziału Nauk Humanistycznych KUL oraz Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.. W konkursie tym brało udział ponad 30 uczniów z różnych miast Polski, a także ze szkół polonijnych z zagranicy. Dzieci przygotowały albumy o swoich miastach (fragmenty albumu Alana można obejrzeć po otworzeniu linku Angielski w szkole) w języku angielskim z własnoręcznie wykonanymi ilustracjami przedstawiającymi zabytki oraz ciekawe miejsca. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasz uczeń godnie reprezentuje Szkołę oraz życzymy kolejnych sukcesów.

                                                                                                      Ewa Kwiecińska-Żuławska

Link do galerii ze zdjęciami

_________________________________________________________________________________________________________________

 Miło nam poinformować, że uczennica klasy 4a, Hania Sim, została wyróżniona III miejscem w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania "Z Baśnią na koniec świata i jeszcze dalej" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Sióstr Urszulanek w Lublinie. Hania, z pomocą polonistki, przygotowała własną interpretację wiersza "Stefek Burczymucha" oraz baśni "Kopciuszek", które bardzo spodobały sie jury oraz publiczności. Serdecznie gratulujemy.

Ewa Kwiecińska-Żuławska

 

_________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 23 stycznia 2018 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie pierwszego semestru. Pani dyrektor przedstawiła ogólne zestawienie wyników klasyfikacji, wymieniła uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki nauczania i zachowania, przedstawiła najważniejsze osiągniecia uczniów, nauczycieli i szkoły. Kolejnym punktem uroczystości był Finał Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "Rymy dla Marszałka", połączony z wręczeniem nagród i dyplomów laureatom i wyróżnionym. Za organizację konkursu odpowiedzialna była pani Katarzyna Rajkiewicz we współpracy z dyrektorem szkoły, panią Henryką Olszak. Na zakończenie podziwialiśmy pokazy gimnastyczne sekcji gimnastyczno - akrobatycznej przygotowane przez uczennice i pana Arkadiusza Zingera.

Podsumowanie pierwszego semestru - galeria

Pokazy gimnastyczne - galeria

________________________________________________________________________________________________________________

Sukces Karola Flisa na VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Czas Bożego Narodzenia”.

__________________________________________________________________________________________________________________

Wyróżnienie  dla Juliana Siewaka ucznia klasy Ib za pracę plastyczną w konkursie na temat zasad zdrowego odżywiania w ramach programu "Jedz z Głową" organizowanego przez Miasto Lublin w 2017 r.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

W ramach trwającego i uchwalonego przez Sejm RP Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz z okazji 150. rocznicy Jego Urodzin Społeczność Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie zaprasza do udziału w Międzyszkolnym Konkursie  Poetyckim na wiersz pod hasłem „Rymy dla Marszałka”.

 

Regulamin konkursu Rymy dla Marszałka

__________________________________________________________________________________________________________________

Dobiega końca rok świętowania Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania prawa miejskiego Lublinowi. W naszej szkole podejmowano z tej okazji bardzo wiele działań. 

Ostatnim z nich była lekcja otwarta języka polskiego w klasie VI „b”, która odbyła się dnia 13.12.2017 r. Podczas zajęć uczniowie zaprezentowali w formie inscenizacji cztery lubelskie legendy: Sen Leszka Czarnego, Na początku był lin, Czarcia Łapa, Herb Lublina. O wielkim zaangażowaniu uczniów w realizację zadania świadczyć mogły wspaniałe kostiumy, własnoręcznie wykonane rekwizyty oraz przygotowana przez nich imponująca scenografia. Na słowa uznania zasługują rodzice uczniów klasy VI „b”, którzy nie tylko bardzo licznie przybyli na lekcję, by oklaskiwać swoje pociechy, ale również pomagali dzieciom w nauce ról i wspierali w wykonywaniu efektownych dekoracji.

Uczniowie z pasją odegrali swoje role, dopasowali także do swoich inscenizacji odpowiednią muzykę, która ubogacała przedstawienia. Ich wysiłek i trud zaowocował bardzo udanym i rzęsiście oklaskiwanym, m. in. przez Panią Dyrektor, występem. Zapewne na długo pozostanie on w pamięci zarówno uczniów, jak i publiczności, tak jak lubelskie legendy, które na nowo ożyły podczas tej zwykłej-niezwykłej lekcji języka polskiego.

Katarzyna Rajkiewicz

nauczycielka języka polskiego

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Drodzy uczniowie, chcemy pomóc chorym dzieciom w Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Dlatego też, organizujemy w naszej szkole świąteczną zbiórkę darów rzeczowych. Zbieramy:
– patyczki do uszu
– gumki do włosów, zapinki, grzebienie, szczotki
– chusteczki nawilżane dla niemowląt
– pomadki ochronne do ust
– ręczniki wielorazowego użytku
– pieluchy dla wcześniaków (czyli takie z napisem newborn)
– krem sudocrem
– jarzynowe zupki w słoiczkach, zupki mięsne, deserki
– nutradrinki
– getry (na wzrost 110-140cm)

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej zbiórki. Dary zbieramy do 15 grudnia w świetlicy szkolnej.

Świetlica we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK

Podsumowanie zbiórki darów dla hospicjum

___________________________________________________________________________________________________

Działania Społeczności Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie
z okazji ogłoszenia ROKU 2017 - ROKIEM MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 

Informacja o obchodach 700-lecia Miasta Lublin w naszej szkole

 

Sprawozdanie z obchodów Wielkiego Jubileuszu 700. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich w Szkole Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

 

Sprawozdanie z obchodów ROKU MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w Szkole Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie 

_______________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

6 grudnia 2017 roku klasa Va zaprosiła nauczycieli, kolegów i koleżanki z innych klas na wydarzenie promujące czytelnictwo – przedstawienie pt. „Sąd nad Książką” (można to spotkanie potraktować jako prezent mikołajkowy) .

Przedstawienie zostało przygotowane ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na scenie pojawił się Sędzia, Prokurator, Obrońca, oskarżona – Książka oraz świadkowie: Płyta DVD, Komputer i Pani Bibliotekarka. Książka stanęła przed Sądem, ponieważ zarzucono jej, że jest przeżytkiem i rzeczą zbędną w dzisiejszym świecie. Rozprawa była bardzo burzliwa, ale ostatecznie Wysoki Sąd ogłosił następujący wyrok: KSIĄŻKI NIE MOGĄ ZNIKNĄĆ Z NASZEGO ŻYCIA. Powinny współistnieć z innymi środkami przekazu. Z CZYTANIA NIE MOŻNA ZREZYGNOWAĆ !

Poza tym, widzowie obejrzeli efekty pracy wszystkich klas w związku
z oddziałowymi projektami przeprowadzanymi w ramach wdrażania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Klasy przygotowały plakaty, reklamy, czasopisma, recenzje, filmy – wszystko zostało wyświetlone w formie prezentacji multimedialnej.

                                               Lucyna Grądkowska, szkolny koordynator NPRCz

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 5.12.2017 r. delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców wzięła udział w uroczystej mszy świętej z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 30.11.2017 r., z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 29.11.2017 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w koncercie zespołu Kształty słów pod tytułem "Miasto moje".

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 23.11.2017 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 0 – III pod hasłem „W świecie książek”. Dzieci z każdej klasy prezentowały w formie plakatu wybraną książkę i zachęcały kolegów do jej przeczytania. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały fragment książki w formie przedstawienia. Wszystkie dzieci wiedzą, że książki uczą, bawią i wychowują.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

11 listopada 2017r. W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w Kościele Parafialnym w Wólce Lubelskiej II Festiwal Pieśni Patriotycznej.

W kategorii klas IV-VII miejsce I zajął zespół wokalno-instrumentalny „Tęcza” z naszej szkoły w składzie: Magda Flis – śpiew, Zuzia Zdanowska – skrzypce, śpiew, Zuzia Szwedowicz – flet, śpiew,  Jowita Skiba, Julka Adamczyk, Dominika Bodzak, Filip Demczuk – gitary, śpiew.

Zespół zaprezentował piosenkę autorstwa p. Jarosława Falby pt. „Kocham Cię, Polsko”, zdobywając wykonaniem i poziomem artystycznym uznanie jury oraz publiczności.

Gratulujemy zespołowi i panu Jarkowi.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnia 10 listopada 2017 roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym apelu dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel przygotowali uczniowie pod kierownictwem nauczycieli, pana Adama Flisa i pani Lucyny Grądkowskiej.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Zostać lotnikiem - to moje marzenie,
chcę wznieść się wysoko, wysoko nad ziemię,
lecieć w przestworzach, zostawić świat w dole,
lasy, jeziora, łąki i kolorowe pole.

To początek wiersza, który uczeń naszej szkoły - Karol Flis z klasy VI b - napisał na I Ogólnopolski Konkurs Literacki „Na stalowych skrzydłach”. Konkurs organizowała Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach. Adresatem konkursu byli młodzi poeci z klas 4-7 szkoły podstawowej. Uczniowie zgłaszali jeden utwór poetycki o tematyce związanej z lotnictwem lub lotnikami. Na konkurs napłynęły aż 132 prace z całej Polski.

Jury wybrało te utwory, które „wyróżniała dojrzałość warsztatu literackiego, nietuzinkowe spojrzenie na otaczający świat ich autorów oraz znajomość tematyki lotnictwa i lotników”. Wyłoniono 16 laureatów. Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły. Ogłoszenie wyniku konkursu nastąpiło 10.11.2017 r. podczas uroczystej gali podsumowującej dni patrona szkoły.

Z wielką radością informuję całą społeczność „Czterdziestej Ósmej”, że nasz młody poeta - Karol Flis - zajął I miejsce!

Serdecznie gratulujemy Ci Karolu Twojego sukcesu! Udało Ci się dosiąść Pegaza, który dowiózł Cię na sam szczyt podium. Życzymy, aby to nie była dla Ciebie jednorazowa przygoda.

Katarzyna Rajkiewicz – nauczycielka języka polskiego

PS Wszystkich zainteresowanych poznaniem dalszych zwrotek wiersza odsyłam do autora.

__________________________________________________________________________________________________________________

99 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

            Dnia 6 listopada 2017 r. o godz. 16.00 liczna delegacja naszej Szkoły: Uczniowie, w tym Harcerze, Rodzice, Nauczyciele i Dyrekcja naszej Szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w Uroczystościach Miejskich zorganizowanych przez p. dyr. Renatę Bielecką i Bursę Szkolną nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków O/Lublin, towarzyszących Narodowemu Świętu Niepodległości.

Sztafeta rowerowa Harcerzy przywiozła Ogień Niepodległości z dalekiej Kostiuchnówki i zawiezie go do Warszawy na główne uroczystości 11 listopada. Uczestniczyliśmy już 13 raz w Patriotycznej Mszy Świętej w Kościele „Powizytkowskim” na ul. Narutowicza 6, a następnie w rytmie granych pieśni patriotycznych przez Orkiestrę Wojskową przeszliśmy na Plac Litewski.

            Obecni przedstawiciele władz miasta i województwa oraz osobiście Pani Teresa Misiuk - Kurator Oświaty w Lublinie, a także delegacje ze szkół, burs i placówek naszego Miasta i Szkoły noszące Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz oddali hołd naszemu Patronowi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

            Jestem dumna z pięknej postawy uczniów – harcerzy, z klasy 6 b, którzy bardzo odpowiedzialnie i z należytym szacunkiem reprezentowali naszą Szkołę.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego podniosłego, patriotycznego i radosnego wydarzenia.

                                                                       

Henryka Olszak – dyrektor szkoły

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 (4 września 2017 r.)

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________________________
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 (23 czerwca 2017 r.)

Link do galerii ze zdjęciami
__________________________________________________________________________________________________________________

Przedszkole Samorządowe  „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej ogłosiło wyniki  ogólnopolskiego konkursu plastycznego  pt. „Mój ulubiony bohater ze Stumilowego lasu”, w którym udział brały dziewczynki z naszego oddziału przedszkolnego. W kategorii wiekowej 3-4 latków wyróżnienie zdobyła Emilka Bolibok, natomiast w kategorii wiekowej 5-6 latków III miejsce zajęła Laura Tatara. Obu dziewczynkom serdecznie gratulujemy.

___________________________________________________________________________________________________

Dnia 2 czerwca 2017 r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Wiedzy o Kulturze Wielkiej Brytanii, w którym wzięło udział ponad 20 uczniów klas IV-VI. Uczniowie II etapu kształcenia śledzili tablicę anglistyczną, na której raz w miesiącu, począwszy od października 2016 r., pojawiały się pytania dotyczące geografii Wielkiej Brytanii, zabytków Londynu oraz życia rodziny królewskiej. Uczniowie, którzy systematycznie wrzucali karteczki z prawidłowymi odpowiedziami do specjalnie oznaczonego pudełka w sali nr 9 zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wydawnictwo PEARSON. Pozostali uczestnicy otrzymali punkty dodatnie z zachowania. Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:

Alan Flis IV a – I miejsce
Amelia Gałązka VIa – II miejsce
Karol Flis Vb – III miejsce
Jakub Wysocki IVb – wyróżnienie
Natalia Seroka IVa – wyróżnienie

Serdecznie gratulujemy!

                                                Ewa Kwiecińska-Żuławska – nauczyciel j. angielskiego

Link do galerii ze zdjęciami

___________________________________________________________________________________________________

Coroczny Dzień Sportu połączony był w naszej szkole  z obchodami Dnia Dziecka  i rozpoczął się od życzeń jakie złożyła Pani Dyrektor Henryka Olszak wszystkim dzieciom, a przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Śliczniak obdarowała ich słodkim upominkiem.

Na początku  wszyscy przystąpili do wspólnej rozgrzewki  po czym uczniowie klas I-III  uczestniczyli w rywalizacji sportowej na wesoło, a uczniowie klas IV-VI mieli zajęcia z animatorem w ramach akcji „Bezpieczeństwo w mieście  w czasie wakacji”. Następnie rozpoczęli  rywalizację sportową, gdzie dominowały: sprawnościowe tory przeszkód, przeciąganie liny, biegi sztafetowe, bieg długi i mecz w unihokeja nauczyciele i  uczniowie.

Podczas  rywalizacji sportowej nie zabrakło zdrowego współzawodnictwa, dobrej zabawy, miłej atmosfery oraz przestrzegania zasad fair-play gdzie postępuje się nie tylko zgodnie z przepisami, ale także  w sposób piękny i szlachetny.

Link do galerii ze zdjęciami

___________________________________________________________________________________________________

W dniu 30 maja 2017 r. odbyło się w Ratuszu rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Lublin wczoraj, dziś i jutro. Jubileusz 700-lecia Miasta” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia  Nasi uczniowie z klasy II a zajęli czołowe miejsca.

I miejsce w kategorii - uczniowie szkół podstawowych z klas I–III – Alicja Kurowska, tytuł pracy "Lubelska legenda", -  pod opieką P. Ewy Nowickiej,

II miejsce w kategorii - uczniowie szkół podstawowych z klas I–III – Błażej Fronczek, tytuł pracy "Nasz Lublin", -  pod opieką P. Ewy Nowickiej,

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Zobacz pozostałe zdjęcia

___________________________________________________________________________________________________

Dnia 29 maja 2017 r. odbyła się GALA i uroczyste podsumowanie osiągnięć dydaktycznych uczniów szkół podstawowych Miasta Lublin z udziałem znamienitych gości, m. innymi: Pani Lubelska Kurator Oświaty – Teresa Misiuk, Pan Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Pan Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin – Mariusz Banach. Uroczystość pięknie i profesjonalnie poprowadziła Pani Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin – Ewa Dumkiewicz – Sprawka. Pan Prezydent osobiście wręczał puchary, dyplomy, nagrody książkowe i stypendia najlepszym uczniom - laureatom konkursów przedmiotowych i tematycznych w roku szkolnym 2016 /2017.

Wśród nagrodzonych jest nasza uczennica – Magdalena Siek z klasy 6 a, która pod kierunkiem p. Katarzyny Rajkiewicz – nauczycielki j. polskiego uzyskała tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym.

Gratulujemy serdecznie Magdzie, p. Katarzynie oraz Państwu Rodzicom!   BRAWO!  Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów!

Henryka Olszak – dyrektor szkoły

Zdjęcia z gali

___________________________________________________________________________________________________

             Dnia 12 maja 2017 r. obecni w naszej Szkole Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie uczniowie, nauczyciele, rodzice, absolwenci oraz przybyli goście wzięli udział w niezwykłej lekcji historii przygotowanej z okazji Święta Szkoły i Patrona przypadającego w kolejną rocznicę śmierci Marszałka, ale przede wszystkim
w  roku 2017 - Jubileuszowym Roku Józefa Piłsudskiego.

            Za pomocą magicznego kamienia, potartego dłonią jednej z uczennic(Martyna Potręć z kl. 5a) oraz kosmicznego wehikułu czasu wszyscy mogliśmy przenieść się w przeszłość oraz zobaczyć na własne oczy wybrane sceny z życia naszego Patrona. Społeczność szkolna oraz przybyli goście – mieszkańcy Koziego Grodu – mieli okazję poznać nie tylko Jego czyny, ale również upodobania, zwyczaje i hobby, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z „Marszałkiem”. Obecni podczas Święta Szkoły goście mogli również podziwiać utworzoną przez p. nauczycieli pod kierunkiem p. Jolanty Kusyk - Izbę Pamięci, a w niej liczne pamiątki po Marszałku, zgromadzone w ciągu wielu lat przez społeczność szkolną, a także te udostępnione szkole dzięki uprzejmości p. dyr. MDK nr 2 w Lublinie – p. Marty Kliczki oraz osobiste pana Grzegorza Sztala – kolekcjonera, miłośnika naszego Patrona. Uroczystość zachwyciła wszystkich, a nasi aktorzy ( uczniowie klas 0 - 6, rodzic – p. Magdalena Rojek - Bil oraz „Marszałek” – nauczyciel historii/bibliotekarz – p. Adam Flis) wykazali się przepiękną i profesjonalną grą aktorską oraz talentem niezwykłym. Nasze gibkie i zwinne gimnastyczki złożyły hołd Marszałkowi w postaci doskonałych układów taneczno – gimnastyczno – akrobatycznych przygotowanych pod kierunkiem p. Arkadiusza Zingera. Piękną prezentację multimedialną przygotowała – p. Lucyna Grądkowska – nauczycielka j. polskiego/bibliotekarz, oprawę muzyczną i piosenki – p. Jarosław Falba – nauczyciel muzyki, nagłośnienie i konsultacja merytoryczna – p. Adam Flis – nauczyciel historii, efekty specjalne i za współorganizację całości odpowiadała – p. Wioletta Tryk – nauczycielka matematyki. Udany debiut p. Ewy Kwiecińskiej – Żuławskiej, nauczycielki j. polskiego i angielskiego, która opracowała główny scenariusz oraz była koordynatorem całości.  Gratulujemy! Wielkie brawa dla Was wszystkich!

            Niezwykłą, elegancką, barwną i nadającą szczególny klimat scenografię oraz dekorację szkoły wykonała p. Dorota Kurek – nauczycielka plastyki z pomocą innych nauczycieli. Mistrzostwo i talent! Gratulacje dla p. Dorotki i podziękowania dla współpracujących i wspierających p. nauczycieli!

Poczet sztandarowy przygotowała p. Małgorzata Świst – nauczycielka WF- dziękuję pięknie!

            Na ręce p. Wicedyrektor Marioli Golonki przekazuję serdeczne podziękowania wszystkim Państwu Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za trud, poświęcony czas i zaangażowanie w przygotowanie naszego Święta Szkoły.

            Na ręce p. Przewodniczącej Anny Śliczniak ukłony i serdeczne podziękowania dla wszystkich P. Rodziców za współpracę i osobiste zaangażowanie oraz aktywny udział w naszym Święcie Szkoły. Gratuluję utalentowanych dzieci!

            Marszałek jest dumny, że to nasza „48” nosi Jego Imię!

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

                                                                      Z wyrazami uznania i wdzięczności,

                                                                                              Henryka Olszak - dyrektor szkoły

Galeria zdjęć z obchodów Święta Szkoły i Patrona 12 maja 2017 r.

Informacja o obchodach Święta Szkoły na stronie Urzędu Miasta Lublin.

___________________________________________________________________________________________________

Wyróżnienie dla Karola Flisa w XII Międzyszkolnym Konkursie Literacko- Plastycznym „O pióro Henryka Sienkiewicza”pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty

Dnia 17 maja 2017r. w Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie XII Międzyszkolnego Konkursu Literacko- Plastycznego„O pióro Henryka Sienkiewicza”pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Z wielką radością informujemy, że wczęści literackiej zatytułowanej „Pod koniec XIX wieku Henryk Sienkiewicz związany był z Lublinem- tutaj mieszkali Jego ojciec i siostra. Co pisarz powiedziałby o Lublinie, gdyby znalazł się w nim w roku 2017?”,a przeznaczonej dla uczniów klas IV – VI wyróżniony został uczeń kl.V b Karol Flis. Karol, w bieżącym roku szkolnym, startował w kilku konkursach literackich z różnych przedmiotów otrzymując wyróżnienia oraz nagrody główne. Z własnej inicjatywy przygotowywał prace konkursowe charakteryzujące się wysokim poziomem językowym oraz merytorycznym, dlatego cieszymy się, że jego trud i zaangażowanie zostały nagrodzone. Serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi, życząc mu wytrwałości w doskonaleniu sztuki pisarskiej oraz trzymając kciuki za jego dalsze sukcesy w dziedzinie literatury.

                                                                                             Ewa Kwiecińska-Żuławska

___________________________________________________________________________________________________

Ogromnie cieszymy się z sukcesów naszych uczniów w konkursach organizowanych przez lubelskie szkoły. Julia Adamczyk z klasy VI „b” została laureatką I Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno - Literackiego „700 lat Lublina! Piórem i pędzlem o Lublinie” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 40 im. Leona Kruczkowskiego. Julia w kategorii literackiej „Lublin oczami młodego poety” zajęła II miejsce. Natomiast Patryk Bugajski z klasy V „a” został laureatem Ogólnopolskiego konkursu literackiego, fotograficznego i plastycznego „Moja Mała Ojczyzna” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Kochanowskiego. W kategorii albumy fotograficzne Patryk zajął III miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

___________________________________________________________________________________________________

Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat

Dnia 27 kwietnia 2017 r. odbyła się w klasach szóstych niezwykła lekcja historii. Do naszej szkoły przybył pan Stefan Krusiński – dziadek Janka z klasy VI „a”. Pan Krusiński został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II wojny światowej.

Pan Krusiński w przejmujący sposób opowiedział szóstoklasistom historię ukrywania przez swoją rodzinę pięciorga Żydów. Miało to miejsce w Uniszowicach – małej wiosce na Lubelszczyźnie. Przez cztery lata rodzina pana Stefana żyła z poczuciem obawy o życie. Wiadomo było, że za ukrywanie Żydów groziła śmierć. Nikt nie mógł się o tym dowiedzieć, więc tą tajemnicą mały Stefan nie podzielił się nawet z kolegą ze szkolnej ławy. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Pan Krusiński zaprezentował uczniom specjalnie wybity medal  ze swoim nazwiskiem oraz dyplom uznania, który otrzymał z rąk ambasadora Izraela w Polsce. Dziadek Janka to skromny człowiek. W swojej opowieści unikał wielkich słów takich jak bohaterstwo czy odwaga. Ale to właśnie tymi słowami można określić Jego czyn. Spotkanie z  panem Krusińskim na długo pozostanie w pamięci uczniów.

wychowawczynie klas VI: p. Katarzyna Rajkiewicz i p. Wioletta Tryk

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia

___________________________________________________________________________________________________

Dnia 16 marca, za zgodą Pani Dyrektor, w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Grzegorzem Sztalem, miłośnikiem i kolekcjonerem pamiątek po Józefie Piłsudskim. Gość, zaproszony przez panią Wiolettę Tryk, przybliżył nam postać Marszałka oraz zaprezentował pamiątki po naszym Patronie, a także opowiedział o sposobie obchodzenia jego imienin. 
Dziękuję pani Ewie Kwiecińskiej Żuławskiej za pomoc w obsłudze technicznej tego wydarzenia.

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia

Wioletta Tryk

___________________________________________________________________________________________________

Marszałek Józef Piłsudski jest dumny, że to właśnie nasza “48” nosi Jego Imię. Dnia 31 marca 2017 r. w ROKU MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, w ramach Dnia Otwartego Szkoły, wspólnie z gośćmi i przyjaciółmi naszej szkoły uczciliśmy pamięć naszego Patrona. Gratulujemy wspaniałego występu i talentów aktorskich uczniom klasy 3 a i 3 b i wszystkim Rodzicom. Dziękujemy za przygotowanie wzruszającej uroczystości Paniom Wychowawczyniom: p. Marioli Golonka i P. Jolancie Kusyk oraz fantastycznemu p. Jarosławowi Falba – nauczycielowi muzyki, kompozytorowi piosenek. Specjalne podziękowania dla p. Agnieszki Lange – autorce tekstów i niezapomnianej polonistce. Autorem filmu jest Rodzic – p. Cezary Zieliński, który zawsze dokumentuje “niezwykłe dzieła” w naszej szkole – serdecznie dziękuję.

Jestem z Was bardzo dumna, a “Imieniny u Marszałka” zostaną na długo w naszej pamięci i sercach,

Henryka Olszak,

dyrektor szkoły

Imieniny u Marszałka" - w hołdzie Patronowi Szkoły, obejrzyjmy uroczystość ponownie... 

___________________________________________________________________________________________________

Szkolny Dzień Profilaktyki z koziołkiem i legendami

Tegoroczny Dzień Profilaktyki był wyjątkowy. Po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele spędzili go nie w murach szkoły, ale na ulicach naszego miasta. Celem tej wyprawy nie było poszukiwanie pierwszych oznak wiosny, ale zapoznanie się z zabytkami, placówkami kultury oraz miejscami związanymi z legendami Lublina.

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, cała społeczność naszej szkoły wyruszyła do centrum miasta. Klasy I-III poszukiwały lubelskiego koziołka ukrywającego się w różnych miejscach Śródmieścia, odwiedziły Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczące się w Bramie Krakowskiej oraz brały udział w warsztatach w Domu Słów lub w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Dwóm klasom udało się nawet zwiedzić ratusz i towarzyszyć hejnaliście podczas odgrywania hejnału miasta z balkonu przy Placu Łokietka.

Starsi uczniowie z klas IV-VI spacerowali z przewodnikami po staromiejskim wzgórzu szlakiem trzech lubelskich legend: legendy Sen Leszka Czarnego, Legendy o Czarciej Łapie oraz Legendy o kamieniu nieszczęścia. Na trasie mieli okazję zobaczyć Muzeum Lubelskie, Trybunał Koronny, kamień nieszczęścia przy ul. Jezuickiej, Plac Po Farze, Bramę Rybną, Pałac Pawęczkowskiego na Placu Rybnym, Archikatedrę i kaplicę z Krzyżem Trybunalskim. Oprócz spaceru staromiejskimi ulicami klasy czwarte zwiedziły placówkę muzealną Piwnica pod Fortuną, klasy piąte odwiedziły Muzeum Historii Miasta Lublina, a uczniowie klas szóstych pokonali Lubelską Trasę Podziemną i obejrzeli dramatyczną inscenizację pożaru miasta. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami oraz towarzyszącymi uczniom nauczycielami i rodzicami spotkały się o godz. 12 pod ratuszem i wysłuchały miejskiego hejnału.

Tak oto – tym razem nie w szkole przy ul. Kasprowicza, ale podczas wycieczki – obchodziliśmy Szkolny Dzień Profilaktyki i świętowaliśmy obchody siedemsetlecia nadania praw miejskich Lublinowi.

Katarzyna Rajkiewicz – nauczycielka języka polskiego

Link do galerii ze zdjęciami

____________________________________________________________________________________________________

Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że uczennica naszej szkoły - Magdalena Siek z klasy VI „a” - uzyskała tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Ogromnie cieszy nas sukces Magdy. Jest ona pierwszą laureatką konkursu tematycznego LKO w historii naszej placówki.

Za sukcesem naszej uczennicy stoi ciężka praca. Magda, przygotowując się do tego konkursu, musiała napisać bardzo dużo dyktand, opanować wiele trudnych i skomplikowanych zasad pisowni. Ortografię ćwiczyła nie tylko w szkole, ale również w domu, pod czujnym okiem rodziców. Wiemy, że nasza uczennica bardzo dużo czyta. W częstym obcowaniu z książkami także tkwi klucz do Jej zwycięstwa.

Magdo, bardzo serdecznie Ci gratulujemy! Jesteś chlubą naszej szkoły. Gratulujemy także Twoim rodzicom. Życzymy Ci wysokich osiągnięć w nauce, także z innych przedmiotów, bo z języka polskiego, a zwłaszcza z ortografii, jesteś już celująca. Niech inni uczniowie naszej szkoły biorą z Ciebie przykład. Swoją postawą pokazujesz, jak wcielać w życie słowa Henry’ego Forda Bardziej niż cokolwiek innego - przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu.

Katarzyna Rajkiewicz - nauczycielka języka polskiego

mgr Henryka Olszak - dyrektor szkoły

____________________________________________________________________________________________________

Dnia 19 marca 2017 r. delegacja nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły wraz z panią Dyrektor i Wicedyrektor wzięła udział we mszy św. z okazji imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaproszenie na uroczystość otrzymaliśmy od Związku Piłsudczyków oddział Lublin. Msza św. celebrowana była w kościele garnizonowym w Lublinie. Po niej uczniowie naszej szkoły zapalili znicze pod tablicą z wizerunkiem Marszałka umieszczoną w kościele.

Celebrowanie imienin Komendanta wpisane jest w działania naszej szkoły – placówki noszącej Jego imię, której misją jest m. in. kształtowanie postawy obywatelskiej oraz patriotycznej poprzez pielęgnowanie wartości i tradycji wokół osoby Patrona.

Pamiętajmy, że 22.06.2016 r. Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udział w niedzielnej uroczystości stanowił jeden z elementów licznych działań podejmowanych w szkole w roku naszego Patrona.

____________________________________________________________________________________________________

Dyplom i nagroda dla Igi Lis – dziewczynka z oddziału przedszkolnego 0 a, za zajęcie III miejsca w Międzyprzedszkolnym Konkursie plastyczno - technicznym pt. “ Lublin-moja mała ojczyzna", organizowany przez Przedszkole nr 13 na ul. Okrzei w Lublinie.

Gratulujemy serdecznie Idze i P. Kasi Pytka!

Więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem

____________________________________________________________________________________________________

Konkurs Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski włączył się w obchody 700 lat Lublina organizując dla uczniów klas IV-VI konkurs na plakat pt:” Najciekawsze  Zabytki Lublina”.

I MIEJSCE  zdobył plakat  Natalii  Grygiel i Amelii  Polskiej z  - kl.V a

II MIEJSCE - Paulina Różycka i Szymon Kramek - kl.IV a

III MIEJSCE- Martyna Potręć i Martyna Chylińska- kl.V a

Wyróżnienie  otrzymali:

Mateusz Opaliński i Karol Flis- kl .V b  oraz Amelia Gałązka i Magdalena Siek - kl. VI a

WSZYSTKIM GRATYLUJEMY !!!

Więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem

____________________________________________________________________________________________________

Zajęcia otwarte dla klas 0 - III

Dnia 28 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie uczniowie klasy IV B wraz z nauczycielką języka polskiego i języka angielskiego, panią Ewą oraz nauczycielką matematyki, panią Wiolettą, przeprowadzili zajęcia otwarte dla klas 0-III. Lekcja miała na celu ukazanie uczniom, jak ważne jest korzystanie w życiu codziennym z wiedzy nabytej w szkole. Nasze życie jest mozaiką nauk, które szkoła pragnie nam przekazać, aby żyło sie nam prościej, wygodniej i bardziej bezpieczne. Dziękujemy uczniom klasy IVB za podjęty trud i pokonanie tremy. Nauczycielom pierwszego etapu, zerówek i świetlicy dziękujemy za zainteresowanie wydarzeniem i uczestniczenie w nim. Uczennicom klas VI dziękujemy za wspólną grę na gitarze. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia...

                                                                                                         Wioletta Tryk i Ewa Żuławska

Więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem

_____________________________________________________________________________________________________

W sobotę 11 lutego 2017 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa.

Więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem

_____________________________________________________________________________________________________

WYRÓŻNIENIE DLA AMELKI GAŁĄZKI W IV WOJEWÓDZKIM FESTIWALU PIOSENKI ANGIELSKIEJ ‘LET’S SING’ POD PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VI a – Amelia Gałązka zdobyła wyróżnienie w IV edycji Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej ‘Let’s Sing’ pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, który odbył się 10 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Lublinie. Uczestnicy konkursu wykonali wybrane przez siebie utwory muzyczne w języku angielskim na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Reprezentantka naszej szkoły zaśpiewała piosenkę autorstwa Margaret pt. „Thank you very much” przy własnym akompaniamencie gitarowym, którym, mimo poważnej konkurencji, zauroczyła publiczność i Jury, dzięki „umiejętności pogodzenia śpiewu, gry na gitarze i posługiwania się językiem angielskim”. Serdecznie gratulujemy Amelce i życzymy dalszych sukcesów artystycznych i naukowych.


Ewa Kwiecińska-Żuławska

Link do galerii ze zdjęciami

______________________________________________________________________________________________________

PODSUMOWANIE I SEMESTRU i X – Jubileuszowe POKAZY GIMNASTYCZNE

1 lutego 2017 r p. dyrektor Henryka Olszak w obecności rodziców, dzieci, uczniów i nauczycieli posumowała pracę w I semestrze roku szkolnego 2016/17. Wręczyła nagrody, przypomniała sukcesy uczniów i nauczycieli oraz wyróżniła w obecności całej społeczności szkolnej najlepszych uczniów i klasy.
Prymusem Szkoły została Julia Adamczyk – uczennica klasy VI b – średnia ocen: 5,64 i wzorowe zachowanie, również świetna gimnastyczka. GRATULACJE!
Następnie sekcja gimnastyki sportowej pod kierunkiem p. Arkadiusza Zingera zaprezentowała po raz 10 w naszej szkole program gimnastyczno - taneczny. Z okazji Jubileuszu p. dyrektor wręczyła “słodkie”podziękowania, wyraziła słowa uznania i gratulacje dla sekcji gimnastyki sportowej oraz jej opiekuna i nauczyciela p. Arkadiusza Zingera.
Dodatkowe podziękowania za systematyczne wspieranie “gimnastyków” i pomoc p. Arkowi otrzymały Panie: Małgorzata Świst i Beata Zinger.
Jesteście wizytówką naszej szkoły i jesteśmy z Was bardzo dumni!

Link do galerii ze zdjęciami


Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na stronie sportowej szkoły- zapraszamy, link: "Sport".

______________________________________________________________________________________________________

Mit o Demeter i Korze oczyma klasy VB

Dnia 15 grudnia 2016 r. miała miejsce lekcja otwarta języka polskiego w klasie Vb, w której oprócz uczniów i nauczycielki uczestniczyli również Rodzice oraz wychowawczyni klasy, p. Małgorzata Świst i katechetka, p. Magdalena Koper. Podczas tej niezwykłej lekcji uczniowie wyjaśniali przyczyny zmienności pór roku, wykonując inscenizacje mitu o Demeter i Korze. Było to ich zadanie długoterminowe, na przygotowanie którego mieli ponad miesiąc. Młodzi aktorzy świetnie się przygotowali, zarówno jeśli chodzi o opanowanie pamięciowe tekstu, jak i o kostiumy oraz pełną emocji grę aktorską. Pomocą w przygotowaniu kostiumów, jak i wspaniałej scenografii służyli Rodzice, którzy licznie przybyli na przedstawienie oraz przygotowali „scenę”, zamieniając salę nr 6 w zieloną łąkę u podnóży wzgórza olimpijskiego. Każda z czterech inscenizacji została bardzo wysoko oceniona przez jury, w skład którego weszli Rodzice oraz p. Magda Koper. Na szczególne wyróżnienie w opinii jurorów zasłużył Mateusz, który doskonale wcielił się w rolę Demeter i odegrał ją dwa razy, zastępując nieobecną koleżankę. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za bezcenną pomoc i tak liczne przybycie oraz gratulujemy talentu młodym aktorom.

Ewa Kwiecińska-Żuławska

Link do galerii ze zdjęciami

______________________________________________________________________________________________________

Nasza szkoła zakończyła niedawno zbieranie makulatury w ramach akcji Hura Makulatura. Uczniowie bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Urząd Miasta Lublin postanowił wyróżnić tych, którzy spisali się najlepiej. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Grzywaczewska z klasy IV a, która oddała najwięcej makulatury spośród wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie. Małgosia została zaproszona do Trybunału Koronnego na uroczyste podsumowanie akcji (12 grudnia o godzinie 11.00). Otrzymała nagrodę z rąk organizatorów i brała udział w niesamowitych warsztatach przyrodniczo – ekologicznych, podczas których miała szansę zjeść zamrożone w ciekłym azocie chrupki oraz skorzystać z wielu innych ciekawych i zabawnych doświadczeń.

______________________________________________________________________________________________________

Na „Mikołajki”, klasa VIB udała się do schroniska przy ul. Metalurgicznej, aby zanieść prezenty mikołajkowe żywym istotom przebywającym tam. Cegiełkę prezentową w postaci karmy i koców złożyli uczniowie wielu klas naszej szkoły, okazując dobre serce i troskę o zwierzęta. Na spotkaniu uczniowie mogli poznać zwierzęta, zobaczyć ich życie w schronisku. Ozdabiali choinkę filcowymi zwierzątkami, przy współpracy z paniami z Karuzeli Sztuki. Wysłuchali prelekcji o zachowaniu psów i kotów. Poznali mowę ciała zwierząt. Spotkali się z przedstawicielami władz miasta Lublin, którzy przybyli na otwarte dni schroniska. Posłuchali piosenek pana Dariusza Tokarzewskiego. Otrzymali niespodzianki i ubogaceni wrócili do szkoły.
Dziękujemy za zaproszenie i przybliżenie nam spraw bezdomnych zwierząt.


Wioletta Tryk

Link do galerii ze zdjęciami

_______________________________________________________________________________________________________

W listopadzie klasa VIB i klasa IVB gościły osoby z fundacji Art of science, z którymi wybrały się na spacer ekologiczny wokół szkoły. Po zebraniu próbek, uczniowie w sali nr 7 dokonywali badania pobranej wody i ziemi pod względem przydatności. W ten sposób realizowali kolejne, ciekawe zadania świadczące o tym, że nasza szkoła jest ekologiczna i zdrowa. Cieszymy się bardzo. 

Link do galerii ze zdjęciami

_______________________________________________________________________________________________________

Dnia 29 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Ulubiona muzyka i konkursy taneczne sprawiły, że wszyscy poczuli  niezwykłą atmosferę bycia razem i cudownie się bawili. W tym roku zabawie andrzejkowej przyświecał szczytny charytatywny cel, ponieważ zebrane pieniądze za bilety wstępu w kwocie 300 złotych zostały przekazane na akcję Adopcja Serca, co umożliwi chłopcu z Ruandy o imieniu Lambert chodzić do szkoły i spożywać ciepły posiłek każdego dnia. Nasze wsparcie pomoże trwale zmieniać codzienność tego 6-letniego chłopca. PAMIĘTAJMY WARTO POMAGAĆ!!!

Link do galerii ze zdjęciami

_______________________________________________________________________________________________________

Razem możemy więcej!
We wrześniu i październiku 2016 r. członkowie Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunami zainicjowali zbiórkę pieniędzy i plastikowych nakrętek na leczenie 3-letniej Amelki Dobek z Lublina chorej na złośliwy nowotwór oka. Do akcji, oprócz uczniów, chętnie włączyli sie również nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice. Dzieci, poruszone historią młodszej koleżanki, otworzyły swoje serduszka oraz szczerze zainteresowały sie jej losem, śledziły postępy zbiórki, codziennie dopytując o stan zdrowia i samopoczucie dziewczynki. Udało nam sie zebrać prawie 1000 zł, a także 5 dużych worków plastikowych korków, które, dzięki pomocy pana księgowego, zostały zawiezione do skupu. Warto również dodać, że niektórzy uczniowie przekazali swoje zabawki na aukcje organizowane na rzecz Amelki w Galerii Olimp, a mamusie upiekły ciasta na tamtejszy kiermasz. Cieszymy się, że mogliśmy dorzucić swoją cegiełkę, aby pomóc w sfinansowaniu wyjazdu Amelki do USA na leczenie, życzymy jej owocnej kuracji oraz całkowitego powrotu do zdrowia.
                                                                                                                               Ewa Kwiecińska-Żuławska

_________________________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie klasy Va 9.10.2016 roku promowali naszą Szkołę nr 48 w kościele parafialnym pw. " Ciała i Krwi Pańskiej" w Turce przedstawieniem pt. "Objawienia fatimskie". Impulsem do przedstawienia jest zbliżająca się setna rocznica objawień z Fatimy. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę na bardzo wysokim poziomie ukazując wszelkie talenty artystyczne, kulturowe i wychowawcze. Po przedstawieniu aktorzy rozdali przygotowane własnoręcznie różańce widzom. Nasz akcent teatralny został umieszczony na stronie parafii na portalu Facebook wraz z podziękowaniami. 
Bardzo dziękuję uczniom i rodzicom za pomoc w promowaniu szkoły w sąsiednich miejscowościach.
Wioletta Tryk.

Link do galerii ze zdjęciami

____________________________________________________________________________________________________

Dnia 24. września grupa uczniów z klasy VIB z wychowawcą, rodzicem i byłą uczennicą naszej szkoły dzielnie reprezentowali Szkołę Podstawową nr 48 w Lublinie na Festiwalu Legend o Lublinie. Poznaliśmy legendę Kościoła na Farze oraz Legendę „Sen Leszka Czarnego”.
Było zimno i mokro, ale daliśmy radę.
Dziękuję wszystkim obecnym.
Wioletta Tryk

Link od galerii ze zdjęciami

_______________________________________________________________________________________________________

Dzień jabłka w naszej szkole

13 października 2016 roku uczniowie i nauczyciele świętowali Dzień Jabłka. Na ścianach zawisły „jabłkowe” plakaty, z których można było dowiedzieć się m.in. o wartościach odżywczych jabłek, ich odmianach, symbolice jabłka, itd. Na przerwie śniadaniowej uczniowie i nauczyciele wspólnie zjedli jabłka. Ten „jabłkowy” flash mob miał na celu zachęcenie wszystkich do jedzenia tych wspaniałych i smacznych owoców. Jabłka są trochę niedoceniane – w lecie „spychane” na drugi plan przez truskawki i arbuzy, a w zimie – przez kojarzące się ze świętami mandarynki i pomarańcze. Teraz warto sięgnąć właśnie po jabłka, bo jesień to ich czas!

__________________________________________________________________________________________________

1 września 2016 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. O godzinie 9:00 w Kościele Parafialnym p. w. Świętej Trójcy w Wólce odprawiona została msza święta. Uroczystości kontynuowane były w szkole. Zgodnie z naszą tradycją, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 (24 czerwca 2016 r.)

Link do galerii ze zdjęciami

__________________________________________________________________________________________________

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji " Jak nie czytam, jak czytam", ustanawiając rekord czytania w jednym momencie. Wszyscy zainteresowani 10 czerwca o godzinie 10.00 zebrali się w wybranych miejscach czytając swoje książki. My też czytaliśmy na naszej sali gimnastycznej :) Oto kilka zdjęć z akcji.
Wioletta Tryk

__________________________________________________________________________________________________________

DZIEŃ DZIECKA w naszej szkole został połączony z DNIEM SPORTU. Zajęcia sportowe rozpoczęliśmy od rozgrzewki, która przygotowała organizm do wysiłku, aby później  przystąpić do rywalizacji miedzy klasowej.
Uczniowie  rywalizowali ze sobą na torze przeszkód na poziomie klas I – III oraz klas IV- VI. Na torach przeszkód dominowały konkurencje biegowe, zwinnościowe, zręcznościowe oraz siłowe. Podczas  konkurencji na TORZE PRZESZKÓD każdy WYCHOWAWCA czuwał  nad bezpieczeństwem oraz liczył zdobyte punkty przez swoją klasę. Sportowej rywalizacji towarzyszył duch fair –play i wspaniała zabawa.

Wyniki rywalizacji sportowej klasy I-III
I miejsce zajęła klasa I a,  II miejsce zajęła klasa II a,  III miejsce zajęła klasa I b i klasa III b.

Wyniki rywalizacji sportowej klasy IV- VI
I miejsce zajęła klasa VI a,  II miejsce zajęła klasa V a,  III miejsce zajęła klasa IV a

Po wykonaniu  TORU PRZESZKÓD   uczniowie wzięli udział w rozgrywkach miedzy klasowych: w piłkę ręczną, piłkę nożną i unihokeja.

Dzień Sportu zakończy się KONKURSEM  SKOKU W DAL na boisku szkolnym.

I miejsce zajął Maciej Izdebski – klasa IV a

II miejsce zajęła Maja Oleszczuk - klasa VI a

III  miejsce zajął Szymon Potręć  - klasa VI b

GRATULACJE !!!

________________________________________________________________________________________________________

ŚWIĘTO SZKOŁY I PATRONA

Dnia 12.05.2016 r., w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, w naszej placówce obchodzimy Święto Szkoły i Patrona. W tym roku miało ono niecodzienny przebieg, gdyż nie było normalnych lekcji i zajęć.

O godz. 8.30 cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej. Po powitaniu wszystkich przez panią Dyrektor Mariolę Golonkę minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszego Patrona. Następnie delegacja uczniów zapaliła znicze pod repliką pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Dębem Pamięci poświęconym majorowi Rudolfowi Stanisławowi Kochlöffelowi zamordowanemu w Katyniu. Potem z uwagą obejrzeliśmy prezentację poświęconą Józefowi Piłsudskiemu przygotowaną przez uczniów z klasy IV „b” i V „b”.

W Misji Szkoły Podstawowej nr 48 czytamy: Jesteśmy szkołą kształtującą postawy obywatelskie oraz patriotyczne poprzez pielęgnowanie wartości i tradycji wokół osoby Patrona Szkoły Józefa Piłsudskiego. W dniu Święta Naszej Szkoły uczyliśmy się postaw patriotycznych, przypominając sylwetkę naszego Patrona i poznając fakty z Jego życia, ale także uczyliśmy się właściwej postawy obywatelskiej – udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wszyscy powinniśmy umieć udzielić pierwszej pomocy. Większość wypadków powoduje tylko nieznaczne obrażenia, ale zdarza się też, że szybka reakcja decyduje o życiu lub śmierci.

Tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach uczyli nas nie nasi nauczyciele, ale specjalni goście. 12 maja naszymi nauczycielami byli młodzi ratownicy PCK wraz z p. Mateuszem Cichym – instruktorem i specjalistą do spraw pierwszej pomocy. Instruktorzy PCK przybyli do nas na zaproszenie Szkolnego Koła PCK, które w naszej szkole liczy aż 60 członków! Goście przeprowadzili bardzo owocne zajęcia praktyczne, podczas których ćwiczono m. in. resuscytację krążeniowo-oddechową oraz układanie poszkodowanych w pozycji bezpiecznej. Odbyły się także symulacje rozmów z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.

Na koniec dnia każda klasa w dowolnej formie podsumowała projekt realizowany w ramach Programu Rządowego ,,Książki Naszych Marzeń”. Były więc piosenki, scenki, prezentacje multimedialne, kabaret, prace plastyczne, a nawet hasła w języku angielskim.

Tegoroczne Święto Szkoły i Patrona uważamy za bardzo udane.

________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie klasy VIA dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski przedstawili to wydarzenie w formie
inscenizacji dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
To wydarzenie zostało opisane w tygodniku "Niedziela". dziękujemy za promocję naszych działań i docenienie trudu naszych uczniów.

________________________________________________________________________________________________________

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI NA UL. KASPROWICZA

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, odbył się w naszej placówce Szkolny Dzień Profilaktyki.

Tegoroczny Dzień promował czytanie książek zakupionych w ramach Programu Rządowego ,,Książki Naszych Marzeń”, a patronowało mu hasło „Czytać każdy może”. Nasze spotkanie rozpoczęła o godz. 9.00 pani pedagog Beata Flis, która przedstawiła planu dnia i zapoznała wszystkich zgromadzonych z jego hasłem i tematem. Potem nastąpiło uroczyste wręczenie legitymacji Szkolnego Koła PCK. Szeroki i szczery uśmiech zaprezentowany tuż po wypiciu soku z cytryny gwarantował znalezienie się wśród nowych członków koła. W naszej szkole liczy ono aż 59 osób! Szkolne Koło PCK przeprowadziło również zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w ramach akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”.

Następnie młodsze klasy oglądały przedstawienie - Witamy Cię Wiosno wierszem i piosenką w wykonaniu oddziałów 0 „a” i „b”, a starsze słuchały pięknego czytania fragmentów książki Barbary Stenki „Hela i zajęcia pozaszkolne” w wykonaniu zaproszonych gości – dziennikarza p. Waldemara Miszczuka oraz Przewodniczącej Rady Rodziców p. Anny Śliczniak. To miedzy innymi ta książka została zakupiona w ramach realizacji Programu Rządowego ,,Książki Naszych Marzeń”.

Podczas gdy starsze klasy przygotowywały plakaty reklamujące ciekawe i warte przeczytania pozycje książkowe, młodsi uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Bohater mojej ulubionej książki”. Wszystkie prace plastyczne wykonane tego dnia ozdabiają teraz korytarze naszej szkoły i promują czytanie zakupionych niedawno książek.

Młodsze klasy zakończyły dzień spacerem z Marzanną na powitanie wiosny, a starsi uczniowie zaprezentowali okrzyki lub piosenki na temat ciekawych książek i walorów czytania, a także przedstawili wykonane przez siebie plakaty reklamujące interesujące pozycje książkowe. Pierwszy Dzień Wiosny w szkole przy ul. Kasprowicza okazał się bardzo udany.

_______________________________________________________________________________________________________

Dnia 21 marca 2016 r. z okazji pierwszego dnia wiosny odbyło się spotkanie z dziećmi w wieku 12 - 13 lat przedstawicieli policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Spotkanie miało miejsce w Hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie w godzinach 10:00 - 14:00. Dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w programie "Z nami bezpiecznie i ekologicznie". Można było nauczyć się prawidłowo wykonywać masaż serca, zapoznać się z funkcjami i obowiązkami straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego. Służby ratownicze zaprezentowały postępowanie w sytuacji zaistnienia wypadku komunikacyjnego. Można też było zobaczyć wnętrza pojazdów, jakimi poruszają się patrole a także spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Każdy z uczestników otrzymał elementy odblaskowe, mini kalendarzyk i coś słodkiego. Pogoda sprzyjała, a wycieczkę można było uznać za udaną.

                                                                                                                                                  Gabriela Kurowska, kl. 5b

__________________________________________________________________________________________________________

Dyskoteka karnawałowa, czwartek, 4.02.2016 r.

________________________________________________________________________________________________________

Dnia 20.01.2016 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie pierwszego semestru. Uroczystość uświetniły pokazy gimnastyczne. W pokazach wzięli udział uczniowie naszej szkoły, członkowie sekcji gimnastyki sportowej prowadzonej przez przez pana Arkadiusza Zingera.

Zdjęcia sekcji gimnastyki sportowej znajdują się na stronie "Sport".

________________________________________________________________________________________________________

Gotuj z klasą VI „b”

W styczniu 2016 r. w klasie VI „b” miały miejsce „niezwykłe” lekcje języka polskiego. Gotuj z klasą VI „b” – to zajęcia, których celem było doskonalenie umiejętności redagowania przepisów kulinarnych. Wszyscy uczniowie, wcielając się w rolę kucharzy, prezentowali klasie przepisy na swoje ulubione potrawy.
Było to okazja nie tylko do powtórzenia przed sprawdzianem szóstoklasisty formy przepisu, ale również do skosztowania przygotowywanych potraw i do wymiany kulinarnych doświadczeń.
Zadowoleni byli nie tylko uczestnicy zajęć, ale również uczniowie innych klas oraz nauczyciele, którzy mieli okazję spróbować dań nastoletnich kucharzy.
Warto czasem odejść od schematu normalnych lekcji, gdyż efekty mogą okazać się bardzo „smaczne”.

Katarzyna Rajkiewicz – nauczycielka języka polskiego

________________________________________________________________________________________________________

22 grudnia 2015 r. odbyły sie szkolne Jasełka przygotowane przez panią Wiolettę Tryk.

________________________________________________________________________________________________________

"W oczekiwaniu na Mikołaja" - apel przygotowany przez klasy pierwsze.

________________________________________________________________________________________________________

W mikołajkową niedzielę, 6 grudnia, podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele powizytkowskim w Lublinie, świętowano 148. urodziny Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły.

Wierni, zgromadzeni w zabytkowym kościele, wysłuchali pięknego kazania, w którym ksiądz odprawiający Mszę Świętą w intencji Marszałka wspominał o jego niezwykłym życiu, dzieciństwie i dorastaniu w atmosferze przywiązania do wartości patriotycznych. Podkreślił, że pamięć o Józefie Piłsudskim i jego zasługach dla Polski powinna być pielęgnowana w dzisiejszych czasach, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci. Szkoła Podstawowa nr 48, która nosi zaszczytne imię Marszałka, każdego dnia doskonale wypełnia tę misję.

Dyrekcja naszej szkoły, delegacja nauczycieli, uczniów i rodziców czynnie uczestniczyła w obchodach urodzin Marszałka. Po Mszy Świętej i wspólnym pochodzie na Plac Litewski, przedstawiciele poszczególnych delegacji zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Całą uroczystość uświetnił akompaniament wojskowej orkiestry, która nadała wydarzeniu bardzo uroczysty charakter.

_______________________________________________________________________________________________________

25 listpoada 2015 r. uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece andrzejkowej.

_______________________________________________________________________________________________________

Narodowe Święto Niepodległości w SP 48.

_______________________________________________________________________________________________________

  Dnia 08.11.2015 r., w niedzielę, o godz. 16.00 liczna delegacja naszej szkoły wzięła udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6. Delegację tworzyła pani wicedyrektor Mariola Golonka, poczet sztandarowy, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. W uroczystości uczestniczyli również harcerze ze sztafety rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy po raz jedenasty przywieźli do Lublina światło zapalone w Kostiuchnówce, na cmentarzu legionowym - miejscu krwawej bitwy stoczonej w 1916 r. przez Legiony Piłsudskiego. Byli obecni także przedstawiciele Związku Piłsudczyków oddział Lublin, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, Orkiestra Garnizonowa oraz młodzież z Bursy Szkolnej nr 2 wraz z panią Dyrektor, która – jak co roku - zorganizowała uroczystość.
Po Mszy św. w uroczystym przemarszu w rytm melodii marszowych granych przez Orkiestrę Garnizonu Lublin przeszliśmy wraz z pocztem sztandarowym na Plac Litewski pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie harcerze ze Zgierza przenieśli światło zapalone w Kostiuchnówce. Delegacja naszej szkoły, dla uczczenia pamięci  legionistów i naszego patrona Józefa Piłsudskiego oraz wszystkich poległych za Ojczyznę, zapaliła znicz pod pomnikiem Marszałka.
Udział w tej uroczystości to przykład realizowania przez naszą szkołę misji, którą jest m. in. kształtowanie postawy obywatelskiej oraz patriotycznej poprzez pielęgnowanie wartości i tradycji wokół osoby Patrona Szkoły Józefa Piłsudskiego.
Tą uroczystością rozpoczęliśmy rówież świętowanie 97. rocznicy odzyskania niepodległości.

__________________________________________________________________________________________

Dnia 20.10.2015 r. odbyła się w naszej szkole otwarta lekcja języka polskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klasy V „a”, którzy przygotowali własne inscenizacje mitu o Demeter i Korze.
Dzieci pracowały w trzech grupach, a ich przedstawienia były realizacją pracy długoterminowej z języka polskiego. Obecni na zajęciach zaproszeni goście - nauczyciele oraz rodzice - oceniali występy grup według kilku kryteriów: opanowanie tekstu, gra aktorska, muzyka, scenografia, kostiumy, rekwizyty, ogólne wrażenie artystyczne.
Pomimo tremy uczniowie wypadli bardzo dobrze i byli gorąco oklaskiwani przez licznie zgromadzoną publiczność.

nauczycielka języka polskiego – Katarzyna Rajkiewicz

_______________________________________________________________________________________________________

Dzień Edukacji Narodowej, środa, 14.10.2015 r.

_______________________________________________________________________________________________________

1 września 2015 roku odbyło się UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/16 wg następującego porządku:

1. 9.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Św. Trójcy w Wólce.

2. 10.00 - 10.15 - Bezpieczny przemarsz do szkoły i kontynuacja uroczystości na sali gimnastycznej w szkole, w tym ŚLUBOWANIE uczniów klas pierwszych.

3. Spotkania z wychowawcami.

________________________________________________________________________________________________________

W czasie wakacji przeprowadzony został remont wewnątrz budynku szkoły.

________________________________________________________________________________________________________

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

________________________________________________________________________________________________________

Zdobywanie karty rowerowej.

__________________________________________________________________________________________________________

DZIEŃ SPORTU =  DZIEŃ DZIECKA 01.06.2015

Celem głównym naszej imprezy sportowej było wyrabianie nawyków kulturalnego zachowania się podczas rywalizacji sportowej, w której nie zabrakło zdrowego współzawodnictwa, dobrej zabawy, miłej atmosfery oraz przestrzegania zasad fair-play, gdzie postępuje się nie tylko zgodnie z przepisami, ale także  w sposób piękny i szlachetny.

Wszyscy uczniowie wzięli udziałwe wspólnej rozgrzewce na wesoło, aby później przystąpić dokonkurencji na torze przeszkód.

Tor przeszkód dla uczniów wszystkich klas (uczniowie rywalizowali w 2-ch grupach

(pierwsza grupa to klasy III i IV, druga grupa to klasy V i VI)               

Konkurencje toru przeszkód

  1. Bieg po prostej.
  2. Bieg z kozłowaniem piłki koszykowej.
  3. Bieg ze „zniczem olimpijskim”.
  4. Bieg siłaczy ( każdy zawodnik biegnie z 2 piłkami lekarskimi 1kg).
  5. Bieg wahadłowy z przekazywaniem pałeczki sztafetowej.
  6. Skoki przez hula-hop w biegu.
  7. Skoki na piłce.
  8. Konkurs skoków -  skoki dodawane.
  9. Prowadzenie piłeczki kijem do unihokeja.

 

Podczas  konkurencji na TORZE PRZESZKÓD każdy WYCHOWAWCA był przy swojej klasie i czuwał  nad bezpieczeństwem.

Dzień Sportu zakończył się konkurencją siłową czyli przeciąganiem liny między klasami i miedzy uczniami a nauczycielami.

Udział uczniów w szkolnych zawodach sportowych  ma dawać im nie tylko radość z odniesionych sukcesów,  lecz także ma uczyć ich pokory wobec przewagi przeciwnika.

____________________________________________________________________________________________________________

Dnia 12 maja 2015 r. o godz. 11.30 miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Szkoły oraz Patrona.

(czytaj sprawozdanie w formacie .doc)

________________________________________________________________________________________________________

Posprzątajmy Lublin na wiosnę, 22.04.2015.

 

 

_______________________________________________________________________________________________________

Sprawdzian w klasie szóstej, 1.04.2015.

________________________________________________________________________________________________________

Szkolny dzień profilaktyki, 20.03.2015.

Dnia 20 marca 2015 r. w naszej szkole obchodziliśmy doroczny Szkolny Dzień Profilaktyki. Jednym z punktów bogatego programu dnia była prelekcja pana Konrada Czernichowskiego, reprezentującego Ruch Adopcji Serca MAITRI w Lublinie. Prezentacja dotyczyła problemu głodu w Afryce oraz związana była z przystąpieniem naszej szkoły do akcji Adopcji Serca, polegającej na comiesięcznym zbieraniu składek na utrzymanie i wykształcenie jednego dziecka afrykańskiego. Trudu zbierania składek pieniężnych podjęły się początkowo klasy Vb i VIb, lecz po spotkaniu z panem Czernichowskim cała szkoła włączyła się do akcji. Naszym adopcyjnym braciszkiem jest czteroletni Lambert z Rwandy, który obecnie chodzi do przedszkola. Oprócz finansowania jego utrzymania będziemy również pisać do niego listy i mamy nadzieję, że uda mu się z powodzeniem skończyć szkołę oraz zdobyć zawód.
Ewa Kwiecińska-Żuławska - opiekun SK PCK, szkolny koordynator akcji
Wioletta Tryk - szkolny koordynator akcji

Link do relacji na stronie internetowe Maitri http://www.maitri.pl/wiadomosci/

________________________________________________________________________________________________________

19 marca 2015 roku, imieniny Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły.

____________________________________________________________________________________________________________

Apel przygotowany przez "zerówkę", 29.01.2015.

_______________________________________________________________________________________________________

Dyskoteka choinkowa, 22.01.2015.

_______________________________________________________________________________________________________

Cała Polska czyta dzieciom.

_______________________________________________________________________________________________________________________


 


 

Link do galerii ze zdjęciami 

19 grudnia 2015 r. na sali gimnastycznej odbyło się wspólne kolędowanie społeczności naszej szkoly. Poniżej znajduje się link do materiału filmowego z tej uroczystości.

http://www.fotograflublin.pl/galeria_prywatna/2014_sp48_mzhd/

_______________________________________________________________________________________________________

W grudniu 2014r. Samorząd Uczniowski we współpracy z wychowawcami klas 0-VI przygotował i przeprowadził akcję „Góra Grosza”. Była to charytatywna zbiórka drobnych monet w nominałach od 1zł do 50 groszy, której celem było zebranie funduszy m.in. na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w rodzinach zastępczych, w domach dziecka. Dzięki tej akcji uczniowie SP nr 48 uczyli się pomagać innym. Zebrana kwota to 720zł 76 groszy, która zasiliła Towarzystwo Nasz Dom.

Największą sumę pieniędzy zebrały następujące klasy:

klasa I a – 101 zł 27 gr .

klasa III a - 89 zł 86 gr.

klasa IV b – 68 zł 45 gr.
_________________________________________________________________________________________________________

 

Uczciliśmy URODZINY NASZEGO MARSZAŁKA!

Dnia 7 grudnia 2014 r. ( w niedzielę) 20 €“ osobowa delegacja z naszej szkoły (dyrekcja, nauczyciele i uczniowie) uczestniczyła w pięknej, patriotycznej uroczystości zorganizowanej przez Związek Piłsudczyków O/ Lublin, z okazji 147. rocznicy Urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Podczas Mszy Św. oraz w trakcie przemarszu na Plac Litewski pod pomnik Marszałka towarzyszyła nam orkiestra wojskowa.
Wszyscy uczestnicy uroczystości, w tym wiele znakomitych osób, żołnierzy i przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz zaprzyjaźniona Bursa Szkolna nr 2 w Lublinie z p. Dyrektor Renatą Bielecką, oddali cześć i honor Wielkiemu Polakowi. Zostały złożone wieńce i zapalone znicze.

Link do galerii ze zdjęciami.

_________________________________________________________________________________________________________

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dnia 26.11.2014r uczniowie klas IV-VI  bawili się na DYSKOTECE ANDRZEJKOWEJ, którą  zorganizował Samorząd Uczniowski. Biletem  wstępu były zakrętki plastikowe zbierane na szlachetny cel,  pomoc Paulinie.

         Uczniowie udziałem w tej dyskotece  pomogli dziewczynce w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Poza muzyką, tańcami i dobrą atmosferą, nie zabrakło również klasowych wróżb. Doskonała zabawa sprawiła, ze dyskoteka andrzejkowa na długo pozostanie w pamięci uczniów.

________________________________________________________________________

Szanowni Państwo. Z wielką przyjemnością informuję, że Państwa szkoła otrzymała Certyfikat "Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej". Na stronie Projektu
http://www.zachowajrownowage.pl/aktualnosci/oto-najbardziej-przyjazne-zdrowemu-zywieniu-i-aktywnosci-fizycznej-przedszkola-i-szkoly-w-2
jest wykaz placówek.
O terminie wręczenia Certyfikatów poinformuję Państwa wkrótce. Serdecznie gratuluję. Pozdrawiam. Elżbieta Papiernik

________________________________________________________________________

96. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Społeczność naszej szkoły obchodziła w tym roku Święto Niepodległości w dniach 7 i 10 listopada. Więcej na ten temat dowiesz się klikając w ten link.

Całą galerię znajdziesz pod tym linkiem

_______________________________________________________________________________________________________

Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły Natalia Mierzwa z klasy VI „b” odniosła wielki sukces! Została laureatką Międzyszkolnego Konkursu Literackiego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie. Natalia, nawiązując do treści W pustyni i w puszczy, napisała najlepszy list miłosny Stasia do Nel.
Międzyszkolny Konkurs Literacki towarzyszył obchodom 96. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie, a patronowała mu pani dyrektor. Jego rozstrzygniecie odbyło się 10.11.2014 r.
Natalia otrzymała dyplom i upominek, a pani Katarzyna Rajkiewicz, która przygotowywała ją do konkursu, podziękowanie.
Natalii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zapraszamy do lektury zwycięskiej pracy.
_______________________________________________________________________________________________________

Uczennica klasy II a Zuzanna Kalinka otrzymała wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Lublin w kolorach”. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk w dniu 23 maja 2014 roku wręczył nagrody dzieciom z lubelskich szkół i przedszkoli.


____________________________________________________________________________________________________

Nasza szkoła we współpracy z  Wydziałem Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Wojewódzką i Miejską Komendą Policji w Lublinie realizuje zadanie „Działania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Internecie - internetowe pułapki”.

Zachęcamy państwa rodziców do zapoznania się z prezentacjami:

- Zagrożenia przestępczością komputerową;

- Stalking

- Sposoby kontroli i blokowania treści internetowych

- Edukacja prawna 2014 szkoła podstawowa

- Internetowe pułapki

________________________________________________________________________________________________________

Dnia 05.11.2014 r. odbyła się w naszej szkole otwarta lekcja języka polskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klasy V „a”, którzy przygotowali własne inscenizacje mitu o Demeter i Korze.
Dzieci pracowały w trzech grupach, a ich przedstawienia były realizacją pracy długoterminowej z języka polskiego. Obecni na zajęciach zaproszeni goście - nauczyciele oraz rodzice - oceniali występy grup według kilku kryteriów: opanowanie tekstu, gra aktorska, muzyka, scenografia, kostiumy, rekwizyty, ogólne wrażenie artystyczne.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć z lekcji Kurtyna w górę! Przedstawiamy nasz inscenizację mitu „Demeter i Kora”.

nauczycielka języka polskiego – Katarzyna Rajkiewicz

_________________________________________________________________________________________________________

Dnia 8  października 2014 roku odbył się apel dla klas 0 - III. Tematem spotkania było: "Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i nie tylko...". Na apelu obecni byli zaproszeni goście:
- p. dyrektor Ryszard Pasikowski -  WORD Lublin, pani Naczelnik Lidia Kwietniewska - Nazimek - WORD Lublin oraz , pani podkomisarz Agnieszka Łoś z Komendy Wojewódzkiej Policji - Wydział Ruchu Drogowego w Lublinie. Pan dyrektor Ryszard Pasikowski prosił o edukację RR i wręczył elementy odblaskowe dla dzieci, a pani Policjantka przypomniała najważniejsze zasady BRD oraz zmiany w przepisach ruchu drogowego. Uczniowie klas trzecich poprzez scenki, wiersze i piosenki  przypomnieli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się.  

 

________________________________________________________________________________________________________

W dniu 2.10.2014 Samorząd Uczniowski zorganizował dla społeczności szkolnej         „Święto pieczonego ziemniaka”. Impreza ta to nie tylko ognisko połączone z pieczeniem ziemniaków, ale także aktywne spędzanie wolnego czasu na  świeżym powietrzu oraz integracja  uczniów klas IV-VI. Uczniowie wzięli udział w grach i zabawach terenowych w których były konkurencje sportowe,  jak także musieli wykazać  się wiedzą o patronie szkoły Józefie Piłsudskim. Podczas  naszej imprezy nie zabrakło dyrekcji, nauczycieli i rodziców,  którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się we wszystkie działania związane z „Świętem Pieczonego Ziemniaka”.






























_______________________________________________________________________________________________________

Pokazy karate w naszej szkole.

_______________________________________________________________________________________________________

Sejmik uczniowski połączony z wyborami nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego i nowego Opiekuna Samorządu.

_______________________________________________________________________________________________________

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.

_______________________________________________________________________________________________________

W piątek 27 czerwca odbyło sie uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.


_______________________________________________________________________________________________________

2 czerwca 2014 r. = DZIEŃ DZIECKA = DZIEŃ SPORTU
DZIEŃ DZIECKA w SP nr 48 w Lublinie został połączony z DNIEM SPORTU. Zajęcia sportowe rozpoczęliśmy od rozgrzewki, która przygotowała organizm do wysiłku, aby później  przystąpić do rywalizacji miedzyklasowej.
Uczniowie  rywalizowali ze sobą na torze przeszkód na poziomie klas IV, V, VI biorąc udział w następujących konkurencjach:

  1. Bieg po prostej
  2. Bieg z kozłowaniem piłki koszykowej
  3. Bieg siłaczy ( każdy zawodnik biegnie z  piłkami lekarskimi )
  4. Beg ze zniczem
  5. Bieg wahadłowy z przekazywaniem pałeczki sztafetowej
  6. Skoki przez hula hop w biegu
  7. Prowadzenie w biegu piłeczki kijem do unihokeja
  8. Przeciąganie liny miedzy klasami
  9. Przeciąganie liny miedzy uczniami i nauczycielami

Podczas  konkurencji na TORZE PRZESZKÓD każdy WYCHOWAWCA czuwał  nad bezpieczeństwem oraz liczył zdobyte punkty przez swoja klasę.

Końcowe wyniki konkurencji sprawnościowych

I miejsce zajęła klasa VIa
II miejsce zajęła klasa Vb
III miejsce zajęła klasa IVa

DZIEŃ SPORTU zakończył się rozgrywkami w piłkę ręczna, nożną i unihokeja.

Klasy  VI- rozegrały mecz w piłkę ręczną       zwyciężyła kl VI a 7:3
Klasy V-  rozegrały mecz w piłkę nożną.        zwyciężyła kl V b 4:0
Klasy IV - rozegrały mecz w unihokeja          zwyciężyła kl IV b 2:0

WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!

Odnośnik do galerii ze zdjęciami

________________________________________________________________________________________________________

I Międzyszkolny Konkurs na Przewodnik Multimedialny po Londynie lub Nowym Yorku zorganizowany został przez nauczycielki j. angielskiego Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych miasta Lublina. Uczniowie lubelskich szkół podstawowych mieli za zadanie wykonać przewodnik po Londynie lub Nowym Yorku w formie prezentacji multimedialnej. Spośród ok. 50 najlepszych prac jury konkursu wyłoniło 15 laureatów, którzy zostali zaproszeni  dnia 2 czerwca 2014 r. wraz z nauczycielami prowadzącymi oraz rodzicami na uroczysty finał konkursu do Szkoły podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie.

Protokół z konkursu (doc)

Odnośnik do galerii ze zdjęciami

________________________________________________________________________________________________________

Kilka słów o Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Tobie Marszałku”

Dnia 12 maja 2014 r. o godz. 10.40 miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Szkoły oraz Patrona. W ramach tego Święta odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Tobie Marszałku” dla uczczenia naszego patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Patronat nad konkursem objęła pani Dyrektor Henryka Olszak.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI. Wzięło w nim udział 11 uczestników: Maja Oleszczuk, Kaja Malewicz, Sebastian Suszczyk z kl. IV „a”, Alicja Jóźwik, Aleksandra Kramek z kl. V „a”, Natalia Mierzwa, Natalia Mrozik z kl. V „b”, Patrycja Adamczyk, Mikołaj Oleszczuk, Karina Udrycka z kl. VI „a” oraz  Adam Skiba z kl. VI „b”. Uczestników z kl. V „b” przygotowywała p. Agnieszka Lange, natomiast pozostałych p. Katarzyna Aftyka. Uczniowie zaprezentowali utwory poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wystąpienia uczestników oceniało jury w składzie: p. Maryla Kubiś, p. Monika Dobrowolska-Cich, p. Iwona Kucharska, p. Teresa Pasierbiak, p. Ewa Nowicka, p. Mariola Golonka, p. Jolanta Kusyk. Kryteria jakimi kierowało się jury to: dobór wiersza, interpretacja utworu, kultura słowa oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Wyłoniona następujących laureatów konkursu: I miejsce Karina Udrycka, II miejsce Mikołaj Oleszczuk, III miejsce Patrycja Adamczyk – wszyscy uczniowie z kl. VI „a”, a wyróżnienie otrzymał Adam Skiba z klasy VI „b”. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a ponadto zostali nagrodzeni punktami dodatnimi z zachowania i punktami premii z języka polskiego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, laureatom serdecznie gratulujemy,  a pozostałych   uczniów zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

Organizator
Katarzyna Aftyka
nauczycielka języka polskiego


 
















Odnośnik do galerii ze zdjęciami. ________________________________________________________________________________________________________

9 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublinie odbył się XIII Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych „Talenty 2014”. Zespół taneczny „Tęcza” z naszej szkoły po raz ósmy wziął udział w tym Przeglądzie i po raz ósmy sięgnął po Nagrodę Główną.

 „Tęcza” zaprezentowała dwa układy taneczne – układ do obowiązkowego tańca grupowego Specknerin (angielski taniec dworski) oraz układ dowolny – piękną i wzruszającą Opowieść z Porcelanowego Świata (ponad 7-minutową suitę taneczną). Mali tancerze podbili serca widowni i jury mistrzowskim i aktorskim wykonaniem tańców. Brawa i owacje, które rozległy się po występie trwały bez końca. Po wręczeniu statuetki – Nagrody Głównej -  uczniowie i pan Jarek zebrali mnóstwo pochwał i pozytywnych opinii od jury.

Kostiumy, stroje do występu – jak zawsze – uszyła dla naszego zespołu p. Agnieszka Lange, choreografią i przygotowaniem zespołu zajął się  p. Jarosław Falba. Zespół „Tęcza” na tegorocznym przeglądzie reprezentowało aż 26 uczniów od II do VI klasy.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Odnośnik do galerii ze zdjęciami

________________________________________________________________________________________________________

Po raz trzeci już wzięliśmy udział w obchodach Lubelskich Dni Seniora 23 - 29 kwietnia 2014 r. W dniu 29 kwietnia delegacja 20 uczniów wraz z opiekunami: P. Małgorzatą Świst i P. Beatą Flis uczestniczyła w Dniu Solidarności Międzypokoleniowej. Byliśmy uczestnikami Mszy Św. w Archikatedrze oraz maszerowaliśmy w Korowodzie Międzypokoleniowym.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie klas szóstych SP 48 już po raz szósty wzięli udział w Lubelskim Konkursie Ortograficznym o pióro Prezydenta Miasta Lublina organizowanym przez SP 40 w Lublinie.
W eliminacjach wewnątrzszkolnych wzięło udział 3 uczniów. Dyktando napisał najlepiej Dawid Rapa z kl. VIa. Reprezentował on szkołę w III etapie konkursu, który odbył się dnia 08.04.2014 r. w sali sesyjnej lubelskiego ratusza.
Dawid Rapa otrzymał dyplom za udział w konkursie, a p. Katarzyna Aftyka - nauczyciel przeprowadzający eliminacje w szkole oraz przygotowujący uczniów do konkursu - podziękowanie.

___________________________________________________________________________________________  

 Jak co roku w naszej szkole 21 marca odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Tegoroczny poświęcony był prawom i obowiązkom ucznia.
     W tematykę dnia wprowadził nas spektakl w wykonaniu Teatru Moralitet z Krakowa. Następnie młodsze klasy udały się na apel o prawach i obowiązkach przygotowany przez klasy drugie pod kierunkiem p. Ewy Nowickiej i p. Teresy Pasierbiak. Starsze klasy obejrzały film pt. „Cyrk motyli”. Historia  głównego bohatera – mężczyzny, który urodził się bez rąk i nóg, uświadomiła uczniom obowiązek pomagania osobom niepełnosprawnym, słabszym i znajdującym się w trudnej sytuacji.
     Kolejnym punktem dnia była Wielka Loteria i Aukcja Pluszaków przygotowana i poprowadzona przez Szkolne Koło PCK. Członkowie koła zbierali pieniądze dla Agatki – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 23, która zachorowała na nowotwór. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, a także rodziców i nauczycieli, którzy dostarczyli maskotki i wykazali się wielką hojnością serc, udało się zebrać pokaźną kwotę!
     Młodsze klasy zakończyły dzień pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, czyli spaliły marzannę, a starsze wykonały i zaprezentowały plakaty pt. „Prawa i obowiązki ucznia”.
     Pierwszy Dzień Wiosny w szkole przy ul. Kasprowicza okazał się bardzo udany.


21 marca 2014 r. - Szkolny Dzień Profilaktyki - galeria

________________________________________________________________________________________________________

     „Fanklub Lublina” kontynuuje comiesięczne wycieczki do ciekawych miejsc w Lublinie w ramach Programu „Lublin ciekawym miastem”. W grudniu byliśmy w Dworku Wincentego Pola, w styczniu w Teatrze Starym, w lutym w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława oraz w Archikatedrze Lubelskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

     Nasza ostatnia wycieczka odbyła się 07 marca. Wtedy udaliśmy się do Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczącego się w Bramie Krakowskiej. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wycieczek.

 ____________________________________________________________________________________________ 

W lutym nasza uczennica Magdalena Wrona, zajęła I miejsce w Polsce (na 1034 uczestników) w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej Olimpus – język polski.Podczas szkolnego apelu odebrała grawerowany dyplom, nagrodę rzeczową oraz gratulacje od pani dyrektor.
Gratulujemy Magdzie i pani Agnieszce Lange – polonistce przygotowującej uczennicę.















Należy podkreślić fakt, że wysokie miejsca zajęli też uczniowie:
Kamil Kołtunik kl. 4 - 6 miejsce w Polsce – dyplom laureata,
Majka Ratajewska  kl. 5 – 7 miejsce – dyplom laureata,
Natalia Niedziałek  kl. 5 – 9 miejsce – dyplom laureata,
Łukasz Mrozik kl. 4 – 10 miejsce – dyplom laureata,
Wiktoria Stasiak kl. 5 – 10 miejsce – dyplom laureata,
Artur Kostera kl. 5 – 12 miejsce – dyplom laureata.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów uczniom i pani Agnieszce.

_____________________________________________________________________________________________

     Dnia 27.02.2014 r., w tłusty czwartek, odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa dla klas IV – VI. Poprzedził ją apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2013/2014.

     Podczas apelu pani dyrektor pogratulowała laureatom konkursu z języka polskiego Olympus, wręczyła im dyplomy i nagrody. Przypomniała również wszystkim o tym, że udzieliła uczniom ze średnią 4,75 i wyższą na I semestr pochwały i nagrodziła ich +50 punktami do Zeszytu uwag i spostrzeżeń. Podczas apelu kandydaci do Szkolnego Koła PCK stali się prawowitymi członkami. Wszyscy pozytywnie przeszli próbę wypicia soku z cytryny, a następnie z rąk pani dyrektor otrzymali legitymacje.

     Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK, przed dyskoteką uczniowie przeprowadzili zbiórkę słodyczy dla podopiecznych Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. Potem czekały wszystkich same przyjemności: szalone tańce na parkiecie oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Opiekun samorządu – pan Jacek Kubiś – przygotował niespodziankę w postaci konkurencji tanecznych: tańca w parach na gazecie oraz tańca z balonem. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą inwencją, pomysłowością i zaangażowaniem. Publiczność zagrzewała do walki i szalała z zachwytu, a śmiechom nie było końca. Niezwykle trudno było wyłonić zwycięzców, ale udało się. Otrzymali oni słodki upominek. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych i była niezwykle udana.

Link do galerii ze zdjęciami

___________________________________________________________________________________________

     Dnia 4 lutego 2014 r. klasy trzecie na zajęciach wzbogacających wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych przygotowywały w grupach zdrowy posiłek wykorzystując warzywa i owoce. Były sałatki, surówki, kanapki, szaszłyki. Zajęcia zakończyły się degustacją. "Na zdrowie".














Link do galerii

    ____________________________________________________________________________________________________ 

       Dnia 20 grudnia 2014 r. w szkole, a 6 stycznia 2014 r. w dolnym Kościele p.w. Św. Trójcy w Wólce wystawiane były jasełka, przygotowane pod kierunkiem pani Wioletty Tryk. Wzięli w nich udział uczniowie i ich rodzice, a także nauczyciele naszej szkoły. To piękny przykład integracji środowiska szkolnego i lokalnego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania artykułu, link poniżej.

Galeria zdjęć http://lublin.gosc.pl/gal/pokaz/1841196.Misyjne-jaselka#gt

Artykuł http://lublin.gosc.pl/doc/1841175.Integracja-jaselkowa

___________________________________________________________________________________________

     W dniach od 18 do 20 grudnia 2013 r. w naszej szkole został zorganizowany "Kiermasz świąteczny". Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli kupić piękne ozdoby bożonarodzeniowe oraz stroiki. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest dla małych pacjentów z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Prof. Antoniego Gębali w Lublinie.

Link
do galerii
ze zdjęciami.

___________________________________________________________________________________________

     Dnia 18 grudnia 2013 r. odbyło się w świetlicy szkolnej "Świetlicowe kolędowanie". "Świetliki" pod kierunkiem wychowawców przygotowały montaż słowno - muzyczny - recytowały wiersze oraz śpiewały kolędy - wprowadzając nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie uroczystości wszycy malowali i dekorowali pierniczki, które zawieszą na choinkach w swoich domach.

 Link do
galerii
ze zdjęciami.

_____________________________________________________________________________________________________________

PROTOKÓŁ Z PRZEPROWADZENIA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „NAJPIĘKNIEJSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY DLA CHOREGO KOLEGI/KOLEŻANKI”

Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy 2013 - zdjęcia

__________________________________________________________________________________________

     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w piątej edycji konkursu technicznego dla szkół podstawowych "Szopka Bożonarodzeniowa". Etap wewnątrzszkolny został rozstrzygnięty do dnia 5 grudnia 2013 r. Prace konkursowe zostały wyeksponowane na terenie Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów - połączone z Jasełkami i aukcją ozdóbświątecznych na rzecz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie nastąpi dnia 17 grudnia 2013 r.




























Więcej zdjęć znajdziesz "klikając" w to hiperłącze.


________________________________________________________________________________________________

ZWIĄZEK PIŁSUDCZYKÓW Oddział Lublin zaprasza na obchody 146 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 5 grudnia 2013.

     W programie o godz. 16:30 uroczysta msza św. w Kościele Powizytkowskim, Lublin, ul. Narutowicza 6. Po Mszy Świętej nastąpi przemarsz na Plac Litewski i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

___________________________________________________________________________________________

      Dnia 28 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa, zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przynieśli na płytach i pendrive'ach swoją ulubioną muzykę, przy której wspaniale się bawili. Przed wejściem na salę zostały ustawione kartony, które zapełniły się trwałą żywnością, słodyczami i środkami czystości. W ten sposób Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Kołem PCK włączył się w akcję "Pomóż dzieciom przetrwać zimę".   

   _________________________________________________________________________________________

     W roku szkolnym 2013/2014 w klasie VI „a” realizowany jest Programu „Lublin ciekawym miastem”, w ramach którego powołane zostało koło „Fanklub Lublina”. W ramach programu raz w miesiącu uczniowie zainteresowani historią i zabytkami Lublina mogą rozwijać swoje zainteresowań podczas wycieczek do centrum miasta.

We wrześniu zwiedzaliśmy Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej oraz foyer Teatru im. Juliusza Osterwy, w październiku Lubelską Trasą Podziemną i Muzeum Aptekę „CEFARM - Lublin” S. A., natomiast w listopadzie Piwnicę pod Fortuną. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wycieczek.

Katarzyna Aftyka - opiekun koła „Fanklub Lublina”

Chcesz zobaczyć więcej zdjeć, "kliknij" w łącze.






__________________________________________________________________________________________

     Dnia 13 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej nr 34 w Lublinie odbył się V Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. W tej edycji wzięło udział aż 32 uczestników w kategorii soliści i zespoły. W jury zasiedli przedstawiciele Orkiestry Wojskowej w Lublinie. Po ponad dwóch godzinach eliminacji ogłoszono werdykt. Najlepsi okazali się soliści, a wśród nich uczennica naszej szkoły – Wiktoria Stasiak z klasy 5b.

Na wysokim poziomie artystycznym zaprezentowała ona piosenkę „Ojczyzna”, do której przygotowywała się pod kierunkiem pana Jarosława Falby – nauczyciela muzyki. Wiktoria otrzymała statuetkę i pamiątkowy dyplom.

GRATULUJEMY WIKA!!!GRATULUJEMY PANIE JARKU!!!

Życzymy dalszych sukcesów muzycznych.    






___________________________________________________________________________________________

     Na lekcjach języka polskiego w klasie VI „a” i VI „b” uczniowie wcielali się w bohaterów Rozmowy lirycznej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i w wymyślonej przez siebie scenerii – w parku, kawiarni - toczyli taką rozmowę o miłości:

- Powiedz mi jak mnie kochasz.
- Powiem.
- Więc?
- Kocham cie w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie -
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie.
W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku.
I na końcu ulicy. I na początku.
I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.
W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.
W morzu. W górach. W kaloszach. I boso.
Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą.
I wiosną, kiedy jaskółka przylata.
- A latem jak mnie kochasz?
- Jak treść lata.
- A jesienią, gdy chmurki i humorki?
- Nawet wtedy, gdy gubisz parasolki.
- A gdy zima posrebrzy ramy okien?
- Zimą kocham cię jak wesoły ogień.                       
Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć, "kliknij" w łącze.
Blisko przy twoim sercu. Koło niego.
A za oknami śnieg. Wrony na śniegu.



_____________________________________________________________________________________________________________

     Z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada nasza szkoła włączyła się do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej "Mamy Niepodległą!".

     Uczniowie wysłali okolicznościowe życzenia w postaci tradycyjnych drukowanych kartek pocztowych do swoich bliskich, znajomych, a także do przyjaciół szkoły. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, któremu partnerowała Poczta Polska S. A. Akcję objęła patronatem honorowym Pani Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz.

     Jak widać na zdjęciach uśmiechy na twarzach uczniów jednoznacznie świadczą o tym, że akcja "Mamy Niepodległą!" bardzo im się spodobała.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć, "kliknij" w łącze.

________________________________________________________________________________________________

     Dnia 8 listopada 2013r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Od rana w szkole panował podniosły nastrój, wszyscy uczniowie byli w galowych, szkolnych strojach i mieli rekwizyty w narodowych barwach: flagi, chorągiewki, kotyliony.  Uroczystą akademię dla społeczności szkolnej, gości, księży, nauczycieli i rodziców przygotowali uczniowie klas 0-6 pod kierunkiem p. J. Falby, p. A. Lange, p. A. Flisa, p. J. Kubisia. Obchody rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania Hymnu Narodowego i przypomnienia  faktów historycznych z dziejów naszego państwa.

     O miłości i szacunku do Ojczyzny świadczyły wiersze i piosenki, w których uczniowie podkreślali piękno naszego wolnego kraju. Wszystkim w sercach zapadły słowa piosenki: „Niepodległość - znaczy wolność – słowo najpiękniejsze”.

Zwieńczeniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, do których akompaniował na akordeonie pan Jarek. Do śpiewu włączyli się nasi goście, rodzice i nauczyciele. Biało-czerwone flagi i chorągiewki dumnie powiewały w rytm muzyki. Tego dnia wszystkich połączył patriotyzm i duma z bycia Polakiem.

     Po akademii odbyło się wręczenie dyplomów za osiągnięcia sportowe.





























Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć, "kliknij" w łącze.

___________________________________________________________________________________________________________

     Dnia 6 listopada 2013 r. w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6 w Lublinie odbyła się Msza Święta Patriotyczna z okazji 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Naszą szkołę reprezentowała delegacja, w skład której weszli: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i przedstawiciel rodziców.

_________________________________________________________________________________________

     Dnia 30.10.2013 r. odbyła się w naszej szkole otwarta lekcja języka polskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klasy V „a”, którzy przygotowali własne inscenizacje mitu o Demeter i Korze.
     Dzieci pracowały w trzech grupach, a ich przedstawienia były realizacją pracy długoterminowej z języka polskiego. Obecni na zajęciach zaproszeni goście - Pani Dyrektor, nauczyciele oraz rodzice - oceniali występy grup według kilku kryteriów: opanowanie tekstu, gra aktorska, muzyka, scenografia, kostiumy, rekwizyty, ogólne wrażenie artystyczne.

     Zachęcam do obejrzenia zdjęć z lekcji
Kurtyna w górę! Przedstawiamy naszą inscenizację mitu „Demeter i Kora”.

                             nauczycielka języka polskiego – Katarzyna Aftyka

 















__________________________________________________________________________________________    

     22 października 2013r. odbyła się wyjątkowa lekcja o zdrowym odżywianiu .W czasie pogadanki oraz poprzez prezentację multimedialną uczniowie klas czwartych dowiedzieli się co to znaczy zdrowy styl życia. Lekcja została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego o nazwie „I Ty zostań tropicielem witamin” prowadzonego pod patronatem firmy TEVA.















Jeżeli chcesz zobaczyć więcej zdjeć, "kliknij" w łącze.

___________________________________________________________________________________________

     22 października 2013 roku odbył się apel dla klas 0 - III. Temat spotkania: "Bezpieczny uczeń w szkole, domu, na drodze i ulicy". Na apelu obecni byli zaproszeni goście:
- p. Naczelnik Wydziału Szkolenia i Promocji WORD Lublin, pani Lidia Kwietniewska - Nazimek,
- przedstawiciele policji KWP w Lublinie - Wydział Ruchu Drogowego, pani Agnieszka Łoś i pan Mariusz Cieślak,
- przedszkolaki z Przedszkola Nr 50 w Lublinie z panią dyrektor Teresą Kachniarz,
- przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Śliczniak,
- dyrektor naszej szkoły, pani Henryka Olszak,
- nauczyciele i rodzice.

     Uczniowie klas trzecich wierszem, piosenką i scenkami sytuacyjnymi uświadomili młodszym kolegom, jak ważne jest bezpieczeństwo.

     "Gdy bezpiecznie jest wokoło, wówczas wszystkim jest wesoło".

Więcej zdjęć znajdziesz "klikając" w link http://sp48lublin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=23

___________________________________________________________________________________________

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

     Dnia 18 października 2013 r. odbył się w naszej szkole próbny alarm przeciwpożarowy. Wszystko przebiegało sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami.

___________________________________________________________________________________________



DEBATA – SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ

             Dnia 10 października 2013r., w sali gimnastycznej odbyła się szkolna debata  pod nazwą Sportowy Okrągły Stół,  w ramach działań programu „W-f z klasą”. Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Henryka Olszak. W debacie wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV-VI, nauczyciele wychowania fizycznego oraz  inni nauczyciele. Podczas debaty uczniowie mogli bardzo swobodnie dyskutować o tym co lubią, bądź co ich nudzi na zajęciach ruchowych,  jak wyglądają lekcje w - f,  jakie korzyści dają im zajęcia sportowe oraz  jakie mają obawy podczas tych lekcji. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że ciekawe lekcje w - f  nie zależą tylko od nauczyciela, ale i od nich samych. Ponadto, wiele zależy od  ich zaangażowania, dyscypliny oraz  kondycji fizycznej. Debata pozwoliła  wszystkim uczestnikom zastanowić się nad propozycjami udoskonalenia i uatrakcyjnienia lekcji wychowania fizycznego oraz szkolnych zajęć rekreacyjnych. Uczniowie postanowili skupić się na zasadach zdrowego odżywiania, aby wzmocnić swoje mięśnie i poprawić kondycję fizyczną, a także na większym udziale w zawodach  sportowych..

W naszej szkole będzie prowadzona dla całej społeczności szkolnej:

  • kampania na temat zdrowego odżywiania,
  • przeprowadzone zostaną zawody wewnątrzszkolne  z różnych dyscyplin sportowych.

Bardzo pozytywny dla nas, jako nauczycieli wychowania fizycznego, jest fakt , że uczniowie SP- 48  chcą spędzać swój wolny czas na sportowo i prowadzić zdrowy styl życia.

Wierzymy, że nasza PASJA + DZIAŁANIE = SUKCES!!!

 

Zapraszamy do odwiedzenia blogu http://blogiceo.nq.pl/zdrowoisportowo/ 

Zapraszamy na naszą stronę sportową - link "Sport", którą świetnie i systematycznie prowadzi p. Arkadiusz Zinger - nauczyciel wychowania fizycznego.

 

 

 

___________________________________________________________________________________________


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014           

     

     Rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się w Naszej Szkole mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Wólce. Po mszy nauczyciele i uczniowie udali się do szkoły, gdzie odbyła się kontynuacja uroczystości. Pani Dyrektor Henryka Olszak powitała zgromadzonych uczniów i licznie przybyłych rodziców. W tym dniu tradycyjnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Nowi uczniowie sprawnie pokonali tor przeszkód a następnie zostali pasowani przez Panią Dyrektor  repliką szabli Patrona Szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość uświetnił swoj obesnością Przewodniczący Rady Miasta Lublin, pan Piotr Kowalczyk.


 


 


 

Więcej zdjęć znajdziesz "klikając" w link http://sp48lublin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=20