Wtorek 30.04.2024

Symbole szkoły Historia 20 - lecie międzywojenne Powojenna historia szkoły Z dziejów szkoły Katyń... ocalić od zapomnienia Deklaracja dostępności

Szkoła Podstawowa Nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

Historia

Szkoła Podstawowa Nr 48 im. Józefa Piłsudskiego jest jedną z najstarszych w Lublinie. Została zbudowana w latach 1928 – 1929. Liczy sobie już ponad 75 lat. Różne były jej losy w ciągu tego czasu. Była szkołą wiejską. Obecnie, od 1990 roku jest szkołą miejską, choć uczęszczają do niej uczniowie z okolicznych miejscowości.

Zachęcamy do zapoznania się z dziejami naszej szkoły, które rozgrywały się na przestrzeni trzech okresów historycznych: 20 – lecia międzywojennego, wojny i okupacji oraz czasów powojennych.

Poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego pod szkołę w Wólce -30 IX 1928 r.

Pierwsze Grono Pedagogiczne szkoły w Wólce :

Kierownik szkoły Piotr Margraf , Aniela Margraf , Janina Bąbińska ,

Kinga Olędzka , Maria Walczak , Irena Tkaczuk – rok szkolny 1929/30 .

Najwyższy oddział V w pierwszym roku działalności szkoły i jego wychowawca kierownik Piotr Margraf .

Pismo Kuratorium Lubelskiego  do szkół w związku ze śmiercią  J. Piłsudskiego .

Uczniowie szkoły w Wólce z kierownikiem szkoły Edwardem Drzewickim , podczas sypania Kopca Józefa  Piłsudskiego Krakowie -15 VII1935 r.

Pismo Inspektoratu Szkolnego lubelskiego, mianujące szkołę  w Wólce,
szkołą powszechną III stopnia .