Szkoła Podstawowa nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

 

Nawigacja

Szkoła Promująca Zdrowie

Sport szkolny w Lublinie





 

Wtorek 30.04.2024

Symbole szkoły Historia 20 - lecie międzywojenne Powojenna historia szkoły Z dziejów szkoły Katyń... ocalić od zapomnienia Deklaracja dostępności

Szkoła Podstawowa Nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie

Z dziejów szkoły

 

 

 

 

  

 

Rys historyczno-geograficzny miejscowości Wólka

(od początku istnienia do 20-lecia międzywojennego).

 Wólka to miejscowość położona w gminie Wólka, na Wyżynie Lubelskiej, na pograniczu Równiny Świdnickiej (Łuszczowskiej) i Płaskowyżu Nałęczowskiego, w kierunku północno-wschodnim od Lublina, przy trasie z Lublina do Łęcznej.

         Nazwa Wólka świadczy o zwolnieniu chłopów z powinności feudalnych przez określony czas, w nowo założonej wsi w dobrach jakubowickich. W dokumentach urzędowych określana była jako Wólka Jakubowicka, Świdnicka, Tatarska. Od 1921 r. funkcjonuje tylko jako Wólka.

         Pierwsze wzmianki o Wólce pojawiają się w dokumentach kościelnych z 1721 r. z informacją, że jest to wieś położona pomiędzy Świdniczkiem a Jakubowicami, należąca do parafii św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie.

         W wyniku III rozbioru Polski, Wólka, podobnie jak Lublin znalazła się pod zaborem austriackim. W latach 1809 – 1815 weszła w skład Księstwa Warszawskiego a od 1815 r. w wyniku Kongresu Wiedeńskiego znalazła się w Królestwie Polskim.

         Miejscowość była początkowo malutka – w 1819 r. liczyła zaledwie 34 mieszkańców, w 1827 r. - 47 w pięciu gospodarstwach. W 1868 r. zostaje przyłączona do parafii św. Agnieszki na Kalinowszczyźnie w Lublinie. W 1870 r. liczba mieszkańców Wólki wynosiła 51 osób i 7 gospodarstw. Awans i rozwój wsi związany był z 1870 r., kiedy to na mocy ukazu carskiego z 2 marca 1864 r. o uwłaszczeniu chłopów i nowej organizacji gminnej, z dawnej gminy Tatary powstała Wólka Tatarska, w niedługim czasie nazwana tylko Wólką. Dramatyczne wydarzenia rewolucji 1905 – 1907 r. ominęły Wólkę, w przeciwieństwie do okolicznych folwarków, w których miały miejsce strajki rolne. W ich wyniku nastąpiła zmiana na lepsze – zaczynają działać organizacje społeczne – w sąsiednich miejscowościach kółka rolnicze, biblioteki i czytelnie, a w Wólce od 1906 r. gminna kasa oszczędnościowo-pożyczkowa.

         W przededniu wybuchu I wojny światowej w Wólce około 43% gruntów to drobne gospodarstwa rolne. Dodatkowym źródłem zarobków były nieliczne zakłady przemysłowe działające na terenie gminy: 5 młynów, wiatrak, tartak i fabryka cykorii.

         W czasie działań wojennych I wojny światowej, w lipcu 1915 r. Wólka została spalona przez wycofujące się przed Austriakami wojska rosyjskie.

         Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. mieszkańcy Wólki przystępują do odbudowy zniszczonych wojną gospodarstw, borykając się z brakiem materiałów budowlanych i drewna na opał. Pomimo tych codziennych trudności wieś rozwijała się, tak że w 1931 r. liczyła już 234 mieszkańców. Podstawą utrzymania była uprawa pszenicy, jęczmienia, żyta, ziemniaków oraz buraków cukrowych. Zbiory były wysokie dzięki urodzajnej glebie i dostatecznej ilości opadów. Dodatkowego dochodu dostarczała praca w przybywających gminie zakładach przemysłowych. W 1935 r. na terenie gminy działały już: trzy wiatraki, pięć młynów zbożowych, mleczarnia, olejarnia, dziewięć zakładów masarskich, trzy piece do wypału wapnia. Przez wieś kursowały autobusy na trasie Lublin – Łęczna, blisko był przystanek kolejowy w Rudniku. Pomimo to głównym środkiem lokomocji były konie. Mieszkańcy Wólki korzystali z usług Poczty Polskiej w pobliskim Łuszczowie, gdzie znajdowała się Agencja Pocztowa. Ten, dość powolny, rozwój wsi przerwał wybuch II wojny światowej.

Geneza i rozwój 7-klasowej publicznej szkoły powszechnej w Wólce
 

                   Budowa szkoły.
 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., w gminie Wólka istniały tylko 2 szkoły: 3-klasowa szkoła na Zadębiu i 2-klasowa szkoła w Jakubowicach Murowanych. Gmina Wólka pozostawała na przedostatnim miejscu pod względem liczby szkół w powiecie lubelskim, przy jednoczesnej czwartej pozycji gminy pod względem liczby ludności. W obu tych miejscowościach nie było budynków szkolnych. Nauka odbywała się izbach gospodarskich, ciasnych, niewygodnych, wynajmowanych za wysoki czynsz.

Impulsem do budowy szkoły w Wólce stała się ustawa z dnia 17 II 1922 r. „O zakładaniu i utrzymywaniu szkół powszechnych” i „O budowie publicznych szkół powszechnych”. Ustawa nakładała na gminy obowiązek założenia szkoły powszechnej w miejscowości, w której było co najmniej 40 dzieci w wieku od 7 – 14 roku życia, lub (przy niewystarczającej liczbie dzieci) tworzenia szkół obwodowych, do których mogłoby uczęszczać dzieci z odległości 3 km. W przypadku budowy szkoły, ustawa zapewniała gminom subwencję państwową do 50% kosztów budowy. Samorządy mogły również otrzymać na ten cel pożyczkę ze skarbu państwa, oprocentowaną na 5% i spłacaną w ciągu 40 lat.

Na przełomie 1927/1928 r. mieszkańcy Wólki i okolicznych miejscowości zawiązali 12 osobowy Komitet Budowy Szkoły. Na jego czele stanął właściciel folwarku Bystrzyca – Zbigniew Rojowski. Pozostałe osoby to: Józef Pasierbiak, Kazimierz Łoziński, Wojciech Adamczyk, Tomasz Skrzypek, Władysław i Jan Dubielisowie, Wojciech Mrozik, Józef Flis, Józef Niedziałek, Jan Kuśmirek i Antoni Woliński.

13 III 1928 r. został spisany akt rejentalny na zamianę gruntu pod budowę szkoły. Teren naprzeciw Urzędu Gminy Wólka zamieniono na „3 morgi gruntu w lasku obok pastwiska wsi Wólka” z przeznaczeniem na budowę szkoły, założenie boiska szkolnego a resztę, jak czytamy w Kronice Szkoły, „…na użytek kierownikowi szkoły”.

W 6 dni później – 19 III na placu szkolnym złożono pierwszy transport cegły a 30 IV rozpoczęto kopanie studni.

13 VI 1928 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego wydało orzeczenie „W sprawie organizacji 7-klasowej publicznej szkoły w Wólce”, w którym czytamy: „Po rozpatrzeniu sieci szkolnej gminy Wólka powiatu lubelskiego, protokołu posiedzenia Dozoru Szkolnego gminy Wólka z dnia 22 IV 1927 r. Nr 4, opinii Rady Szkolnej Powiatowej w Lublinie z dnia 7 V 1928 r. i sprawozdania Inspektora Szkolnego w Lublinie z dnia 21 V 1928 r. Nr 1318 Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego orzeka co następuje: (…) Gmina Wólka obowiązana jest w myśl Ustawy z dnia 17 II 1922 r. o zakładaniu i utrzymywaniu oraz o budowie publicznych szkół powszechnych – wznieść budynki szkolne, mieszkalne i gospodarcze, zaopatrzyć szkołę w całkowite urządzenie wewnętrzne oraz pokryć przypadające na nią z ustawy koszty utrzymania powyższej szkoły”.

28 VIII odbyło się rozpatrzenie ofert firm, które miałyby budować szkołę. Wygrała oferta złożona przez: Józefa Pelczarskiego, Jana Szczęśniaka i Stanisława Lazara. 4 IX podpisano umowę na wystawienie „budynku bez materiału, pokrycie i wykończenie parteru i mieszkań” za sumę 56 tys. zł.

8 IX złożono pierwsze cegły pod szkołę, a od 10 IX 1928 r. zaczęła się systematyczna budowa, kierowana przez inżyniera powiatowego i zarazem kierownika technicznego Bohdana Krauzego.

30 IX 1928 r. o godz. 15 miało miejsce poświęcenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego pod szkołę. Obraz tej uroczystości przybliża treść aktu, który zachował się w Kronice Szkoły: „Działo się to 30 IX 1928 r. we wsi i gminie Wólka powiatu lubelskiego w 10 rocznicę istnienia odzyskanej wolności Ojczyzny naszej (…) mieszkańcy wsi i gminy Wólka w zrozumieniu potrzeby wychowania i nauki, wznoszą niniejszy budynek na pomieszczenia 7-klasowej szkoły powszechnej, by tu dla chwały Boga i Narodu Polskiego, dla ugruntowania trwałych podstaw Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej i na pożytek pokoleniom naszego społeczeństwa służył. W imię pięknej tradycji poświęcenia budynku dokonał ksiądz kanonik Nowosielski Edward, proboszcz parafii św. Agnieszki w Lublinie na Kalinowszczyźnie w obecności przedstawicieli władz administracyjnych, samorządowych i szkolnych oraz mieszańców tutejszej gminy, nauczycieli i dziatwy szkolnej w liczbie około dwóch tysięcy”.

14 XII 1928 r. nastąpił pierwszy odbiór robót. W niecały rok później – 6 X 1929 r. wykończono i oddano do użytku 4 sale lekcyjne i kancelarię, mieszczące się na parterze budynku oraz mieszkania dla nauczycieli. 12 XI 1929 r. odebrane zostały ostatnie roboty budowlane według umowy z dnia 4 IX 1928 r. z zaleceniem drobnych poprawek przy drzwiach, oknach i piecach.

Wykończenie pierwszego piętra budynku i otynkowanie z zewnątrz szkoły wykonała również ta sama firma Szczęśniaka i Pelczarskiego.

Pieniądze na ten cel wyasygnował w kwocie 20.413 zł Urząd Gminy Wólka. Prace ruszyły w II połowie lipca 1930 r. kiedy to otynkowano ściany. We wrześniu postawiono piece i założono klatkę schodową oraz pomalowano futryny okienne i drzwiowe. Z dniem 3 I 1931 r.  oddano do użytku 4 sale lekcyjne na piętrze budynku. 31 VII 1931 r. nastąpiło oficjalne zakończenie i odbiór robót budowlanych w 7-klasowej szkole powszechnej w Wólce. Protokół odbioru robót z uwagą, że „(…) W mieszkalnej części budynku dodano 1 piętro celem powiększenia liczby mieszkań nauczycielskich (…)” podpisali m.in. Bolesław Kaczorowski – inspektor szkolny, Bohdan Krauze – inżynier powiatowy, Andrzej Koter – delegat powiatowej komisji budowy szkół, Zbigniew Rojowski – prezes komitetu budowy szkół gminy Wólka, Andrzej Gębka – Wójt gminy Wólka2.

  Z tym też dniem szkoła przeszła pod opiekę Urzędu Gminnego Dozoru Szkolnego Gminy Wólka.
 

               Baza lokalowa
 

Baza lokalowa została opisana na podstawie Projektu 7-klasowej szkoły powszechnej w Wólce, Akt Publicznej Szkoły Powszechnej w Wólce z lat 1929 –1941 i Kroniki Szkoły z lat 1928 – 1939.

„(…) I oto w miejscu zacisznem – z dala od ruchu i gwaru, wśród drzew sosnowych i na tle zieleni wyrósł jakby grzyb z ziemi – szkolny gmach. (…)”3 – taki opis wyglądu szkoły zawiera najstarsza Kronika Szkoły z lat 1928 – 1939. Budynek, zaprojektowany przez inż. architekta Ranickiego (imienia nie udało się ustalić) był rzeczywiście jak na ówczesne czasy okazały: murowany, pokryty tynkiem, jednopiętrowy.

Oprócz pomieszczeń na cele dydaktyczne posiadał mieszkania dla nauczycieli.

  Na parterze mieściły się 3 sale lekcyjne, sala gimnastyczna, kancelaria i korytarz rekreacyjny. Na piętrze szkoły były również sale lekcyjne w liczbie 4, pomieszczenie na pomoce dydaktyczne i korytarz rekreacyjny. W sumie w szkole było 7 sal lekcyjnych. Mieszkanie dla nauczycieli na parterze składało się z kuchni, spiżarni, jadalni i sypialni. Mieszkania na piętrze i poddaszu zaś z kuchni i pokoju. Dodatkowo na parceli szkoły mieściły się: budynek gospodarczy i toalety. Budynek ogrzewany był za pomocą pieców ustawionych na korytarzach i w salach lekcyjnych.

         Od momentu oddania do użytku, budynek szkolny i jego otoczenie były stale zagospodarowywane i modernizowane.

         Sprawozdania kierowników szkoły odnotowują, iż w roku szkolnym 1931/1932 koło szkoły założono ogród kwiatowy, powiększono parcelę szkoły o 1,5 morgi działki z 97 sosnami, posadzono 8 drzew owocowych i 180 dzikich. W roku szkolnym 1933/1934 otoczenie szkoły wzbogaciło się o 99 akacji, 55 lip, 95 czereśni, 30 jesionów i 90 krzaków malin.

         W samym budynku szkoły zaszły również zmiany: sala nr 4, służąca dotychczas jako sala gimnastyczna, 10 X 1933 r. decyzją Rady Pedagogicznej zastała przemianowana na świetlicę szkolną, ponieważ jak czytamy w protokole Rady Pedagogicznej sala „nie posiada na ten cel odpowiednich warunków”.

         W 1935 r. posesja szkoły została ogrodzona.

         Pozytywną ocenę bazy lokalowej dała wizytacja szkoły.
W sprawozdaniu z wizytacji z 8 I 1938 r. czytamy: „lokal odpowiedni,
7 sal lekcyjnych i świetlica, przy szkole boisko i ogród do użytku dzieci 48 arów – w połowie zasadzony morwą (…) szkółka krzewów ogrodowych, maliny, sadzonki morwy”.

            Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej szkoła została zelektryfikowana – 15 I 1939 r. w budynku szkolnym po raz pierwszy zapaliła się żarówka elektryczna.


 Wyposażenie szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne
 

W swój pierwszy rok nauki szkolnej 1929/1930 szkoła weszła ze skromnym wyposażeniem, przejętym 6 i 7 X 1929 r. ze skomasowanych szkół w Jakubowicach Murowanych i Zadębiu. Dalszą część wyposażenia zakupił inspektor szkolny Bolesław Kaczorowski od pani Radzikowskiej – właścicielki likwidowanego gimnazjum w Lublinie. Były to: 53 ławki szkolne 2 osobowe, kilka stołów, krzesła, tablica i wieszaki. Po naprawie i odmalowaniu oddano je do użytku pod koniec X 1929 r. Na pomoce naukowe złożyło się: 6 obrazów przyrodniczych, 5 obrazów krajoznawczych, 6 obrazów historycznych, 3 tablice królów polskich, 2 globusy małe, 7 map, 4 miary ciał sypkich i płynnych, 2 ekierki, 2 kątomierze, 2 cyrkle, 2 liczydła stojące, 2 sztabki magnesowe, 2 termometry, 6 portretów, 1 lampka spirytusowa, wypchany kret i wiewiórka.

         W tym samym roku szkolnym, staraniem kierownika szkoły Piotra Margrafa, uczniowie otrzymali ołówki i pióra, nadesłane z fabryki ołówków Majewskiego z Pruszkowa.”
         W roku szkolnym 1930/1931 szkoła wzbogaciła się o sprzęt do siatkówki i koszykówki oraz pomoce dydaktyczne do fizyki i chemii.

Nauczyciele prowadzący zajęcia odczuwają brak: „map wszystkich części świata”, dużego globusa, obrazów do przyrody żywej i historii do pogadanek w niższych klasach.

         W kolejnym roku szkolnym przybyło pomocy „(…) do nauki przyrody żywej i martwej (…)” a także „(…) organizuje się pracownia fizyko-chemiczna”.

            Rok szkolny 1932/1933 to nowe pomoce do geografii i przyrody, zakupione z wpisowego uczniów. W roku szkolnym 1933/1934 przybywają: obrazy z geografii, przyrody i historii, zmumifikowane okazy do przyrody żywej (w sprawozdaniach kierownika szkoły brak szczegółowych danych, jakie to pomoce). W 1936 r., po remoncie, szkoła potrzebuje 10 ławek i umywalni, które jak wynika z pisma do Inspektoratu Szkolnego w Lublinie z dnia 9 IX 1936 r. „(…) dozór szkolny ma dostarczyć w najbliższych dniach”4. Bardzo cennym nabytkiem dla szkoły był radioodbiornik „Super Renoma”, 6-lampowy, zakupiony z funduszy rodzicielskich za 310 zł i ofiarowany szkole 15 I 1939 r. Była to ostatnia pomoc dydaktyczna, o którą zdążyła wzbogacić się szkoła przed wybuchem II wojny światowej.

Grono pedagogiczne

 

   Kierownicy szkoły w Wólce w latach 1929/30 - 1938/39

 

W omawianym przedziale czasowym pracą 7-klasowej publicznej szkoły powszechnej w Wólce kierowali kolejno: Piotr Margraf, Roman Grega i Edward Drzewicki. Danych dotyczących ich pracy w szkole
w Wólce dostarczyły Akta publicznej szkoły powszechnej w Wólce z lat 1929-41, znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lublinie i Kronika Szkoły z lat 1928 – 1939. Nie zachowały się natomiast mogące stanowić cenne źródło informacji Akta osobowe pierwszych kierowników szkoły, ponieważ uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Okres obejmowanego stanowiska, wykształcenie, liczbę godzin dydaktycznych i przedmioty nauczane przez każdego z kierowników podczas ich pracy w szkole w Wólce ilustruje tabela nr 1.

 

Tabela nr 1. Kierownicy szkoły w Wólce w latach 1929-1939 oraz ich zajęcia dydaktyczne

 

Lp.

Imię i nazwisko

Okres obejmowanego stanowiska

Wykształcenie

Nauczany przedmiot

Liczba godzin dydaktycznych w tygodniu

1.

Piotr Margraf

16 IX 1929 – 6XI 1931 r.

     Seminarium Nauczycielskie

     Wyższy Kurs Nauczycielski fizyko-matematyczny

         Rachunki

         J.niemiecki

        Ćwiczenia        cielesne

15 godz.

2.

Roman Grega

7 XI 1931 – 31 VII 1933 r.

     Wyższy Kurs Nauczycielski

          Rachunki

          Rrzyroda

14 godz.

3.

Edward Drzewicki

Od 1 VIII 1933

     Wyższy Kurs Nauczycielski: Śpiew i Wychowanie fizyczne

          Geografia

          Śpiew

          Religia

          Chór

15 godz.

 

            Pierwszym kierownikiem szkoły w Wólce w drodze konkursu został Piotr Margraf: „Z dniem 16 IX 1929 r. przeniosło Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego w drodze konkursu dekretem z dnia 21 IX 1929 r.
L. I-15914/29 p. Margrafa Piotra, kierownika 7-klasowej szkoły powszechnej w Łaszczowie pow. tomaszowskiego na posadę kierownika 7-klasowej szkoły powszechnej w Wólce”.   

Piotr Margraf był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego. Swoje kwalifikacje zawodowe podniósł kończąc Wyższy Kurs Nauczycielski o profilu fizyko-matematycznym. Realizował 15 godz. dydaktycznych, nauczając rachunków, j. niemieckiego i ćwiczeń cielesnych. Swoje stanowisko piastował do 6 XI 1931 r., następnie objął kierownictwo Szkoły Powszechnej nr 10 w Lublinie.

 

         Drugim kierownikiem szkoły w Wólce był Roman Grega, który pozostawał na tym stanowisku od 7 XI 1931 r. do 31 VII 1933 r. Wcześniej od 1 IX 1931 r. był nauczycielem tej szkoły. Brak jest danych, które pozwoliły by ustalić sposób objęcia przez Romana Gregę stanowiska kierownika – czy nastąpiło to w drodze konkursu czy poprzez nominację. Z danych dotyczących jego wykształcenia udało się jedynie ustalić, iż ukończył Wyższy kurs nauczycielski. W ramach 14 godz. w tygodniu nauczał rachunków i przyrody.

         Od 1 VIII 1933 r. do końca interesującego nas przedziału czasowego kierownikiem Szkoły w Wólce był Edward Drzewicki. Został nim jak wynika z zapisków w Kronice Szkoły w drodze konkursu. Na podstawie Arkusza organizacyjnego na rok 1933-341 udało się ustalić jego wykształcenie. Edward Drzewicki ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski: śpiew i wychowanie fizyczne. Uczył 15 godz. w tygodniu: geografii, śpiewu i religii. Prowadził również chór szkolny. 

 

                     Nauczyciele 7-klasowej publicznej szkoły powszechnej w Wólce w latach 1929/30-1938/39
 

W ciągu 10 lat swojej działalności w okresie 20-lecia międzywojennego szkoła w Wólce miała ponad 20 nauczycieli, z których jeden potem był jej kierownikiem. Ich spis alfabetyczny oraz lata, kiedy pracowali w szkole w Wólce podaje tabela nr 2. Przy nauczycielach, którzy przepracowali  pełny rok szkolny figuruje tylko data roczna. Przy przepracowaniu niepełnego roku, przy imieniu i nazwisku nauczyciela figuruje dzień, miesiąc i rok zatrudnienia. Wydaje się, że lista ta jest niekompletna, gdy chodzi o nauczycieli zatrudnionych w latach szkolnych 1936/37, 1937/38, 1938/39. Przyczyną są braki w źródłach: Aktach Szkoły w Wólce, Aktach osobowych nauczycieli oraz znikome informacje na ten temat w Kronice Szkoły.
 

Tabela nr 2. Nauczyciele szkoły w Wólce w latach 1929-1939.
 

Lp.

Imię i nazwisko nauczyciela

Data zatrudnienia

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

Antoniewska Wanda

Banasiak Helena

Bąbińska Janina

Bruss Maria

Dubaj Tadeusz

Duńska Maria

Grega Roman

Hołdowicz Irena

Janicki Zygmunt

Królikowski Roman

Kwiecińska Maria

Makara Leonard

Margraf Aniela

Mikoś Wiktor

Olesiejuk Aleksy

Olędzka Kinga

Szewczyk Małgorzata

Tkaczuk Irena

Tkaczyk Jarosław

Tomala-Zwolińska Stanisława

Tyszkowski Stanisław

Walczak Maria

Wiśniewski Stefan

Zaborski Stefan

1933/34

1933/34

od 1929/30

1934/35 – 1937/38

1937/38 – 1938/39

1934/35

1 IX 1931 do 7 XI 1931

1931/32 1933/34

1938/39

1930/31

1933/34

1931/32

1929/30 – 1931/32

1933/34 – 1938/39

1930/31

1929/30 – 1937/38

1931/32 – 1937/38

1929/30

1 II 1934 – 31 VII 1934

1934/35 – 1935-36

1932-33

1929/30 – 1930/31

1938/38

1 VII – 15 X 1932

        

      Tabela obrazuje duży ruch kadrowy nauczycieli1. Wynikał on z tego, iż część nauczycieli (jak np. Irena Tkaczuk czy Tadeusz Dubaj) przeszła do pracy w innej szkole ze względów mieszkaniowych. Częściej jednak zmiany w zatrudnieniu wynikały z decyzji Inspektora Szkolnego w Lublinie i podyktowane były potrzebami danej placówki. Tak było w przypadku Marii Walaczak, która z dniem 1 IX 1931 r. przeszła do 7-klasowej szkoły w Hodlu i Romana Królikowskiego, który z tym samym dniem został nauczycielem 2-klasowej szkoły w gminie Bełżyce2. Nauczycielką, która niezmiennie pracowała w szkole w Wólce od początku jej istnienia przez 10 lat była Janina Bąbińska. Dziewięć lat w szkole w Wólce przepracowała Kinga Olędzka, siedem lat Małgorzata Szewczyk, sześć lat Wiktor Mikoś, cztery lata Maria Bruss, trzy lata Irena Hołdowicz i Aniela Margraf, dwa lata w szkole w Wólce przepracowali: Tadeusz Dubaj i Stanisława Tomala-Zwolińska oraz Maria Walczak. Pozostałych ponad 50% nauczycieli pracowało w szkole w Wólce jeden rok lub krócej. Liczbę etatów nauczycielskich, przysługujących szkole określała ustawa z dnia 17 II 1922 r. O zakładaniu i utrzymywaniu publicznych szkół powszechnych oraz O budowie publicznych szkół powszechnych. Jeśli do szkoły (tak jak to było w przypadku szkoły w Wólce) uczęszczało 300 i więcej dzieci, to była ona szkołą o 7 i więcej nauczycielach. Jednak normy te były często zawyżane z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w jakiej znajdowało się odradzające się państwo polskie1. Liczbę nauczycieli zatrudnionych w poszczególnych latach w szkole w Wólce ilustruje tabela nr 3.
 

Tabela nr 3. Liczba nauczycieli w poszczególnych latach.

 

Lp.

Rok szkolny

Liczna nauczycieli

(bez kierownika)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

1929/30

1930/31

1931/32

1932/33

1933/34

1934/35

1935/36

1936/37

1937/38

1938/39

5

6

8

6

9

7

6

ustalono 4

ustalono 5

ustalono 5

 

         W pierwszym roku działalności szkoły 1929/30 w szkole było 5 etatów nauczycielskich. O jeden etat mniej, niż przewidywała w/w ustawa, ponieważ w szkole było tylko 5 oddziałów. W drugim roku nauki przybył jeden etat nauczycielski, wraz z szóstym oddziałem. W roku szkolnym 1931/32 w szkole zatrudnionych było 8 nauczycieli, z czego dwaj: Roman Grega i Stefan Zaborski przepracowali kilka miesięcy (Roman Grega objął stanowisko kierownika szkoły, Stefan Zaborski został pracownikiem szkoły wraz z początkiem wakacji). W roku szkolnym 1932/33 liczba nauczycieli zmniejszyła się do 6, zaś w następnym roku wzrosła do 9 (wspomniany wyżej Stefan Zaborski przeszedł do pracy w innej szkole). W roku szkolnym 1934/35 zatrudnionych było 7 nauczycieli, w 1935/36 – 6 nauczycieli. Na ostatnie trzy lata przed wybuchem II wojny światowej z powodu braku danych udało się ustalić jedynie 4 nauczycieli zatrudnionych w roku szkolnym 1936/37 oraz 5 nauczycieli w latach 1937/38 i 1938/39. Najprawdopodobniej w latach tych zatrudnionych było więcej nauczycieli z racji tego, że w szkole było 7 siedem oddziałów, niektóre z nich równoległe.

         Kwalifikacje zawodowe nauczycieli szkół powszechnych określał dekret z 27 II 1919 r. „O kształceniu nauczycieli szkół powszechnych”1. Za podstawowe wykształcenie uznawał 5-letnie Seminarium Nauczycielskie. Jednak z uwagi na niedobór kadry pedagogicznej, na mocy dekretu z 1920 r. w pierwszym okresie odzyskania przez Polskę niepodległości, kandydaci na nauczycieli zdobywali kwalifikacje zawodowe na Państwowych Kursach Nauczycielskich. Trwały one jeden rok dla kandydatów po maturze ogólnokształcącej i dwa lata dla kandydatów po szóstej klasie szkoły średniej ogólnokształcącej. Wykwalifikowani nauczyciele mogli zdobyć specjalizację z jednej z następujących grupy przedmiotów: humanistycznej, geograficzno-przyrodniczej, fizyko-matematycznej, robót-ręcznych, rysunku, śpiewu i wychowania fizycznego na Wyższych Kursach Nauczycielskich2. W 1928 r. powstał nowy typ szkoły kształcącej nauczycieli szkół powszechnych – dwuletnie pedagogia dla absolwentów liceum ogólnokształcącego. Nowe wymagania kwalifikacyjne nauczycielom szkół powszechnych postawiła Reforma Jędrzejowiczowska z 11 III 1932 r., która zamiast 5-letnich seminariów wprowadziła 3-letnie licea pedagogiczne na bazie zreformowanego liceum ogólnokształcącego. Reforma sankcjonowała istniejące już pedagogia. Absolwenci liceum pedagogicznego mogli kształcić się dalej na wyższych uczelniach3. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli szkoły powszechnej w Wólce ilustruje tabela nr 4.
 

Tabela nr 4. Wykształcenie nauczycieli szkoły w Wólce w latach 1929/30 – 1938/39.

 

Wykształcenie

Liczba nauczycieli

Gimnazjum i Wyższy Kurs Nauczycielski

2

Seminarium Nauczycielskie

6

Seminarium Nauczycielskie i Państwowy Kurs Nauczycielski

4

Pedagogium

3

Studia Wyższe

3

Państwowe Konserwatorium Muzyczne

1

Instytut Nauczycielski

1


 

          Dwóch nauczycieli ukończyło gimnazjum i zdobyło kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela na Państwowym Kursie Nauczycielskim. Sześciu nauczycieli spośród 24, których nazwiska udało się ustalić ukończyło Seminarium Nauczycielskie. Czterech nauczycieli legitymowało się ukończeniem Seminarium Nauczycielskiego i Wyższego Kursu Nauczycielskiego. Trzech nauczycieli było absolwentami pedagogium. Dwie osoby ukończyły szkoły kształcące nauczycieli szkół średnich i seminariów nauczycielskich1. Były to: Stanisław Tyszkowski, który ukończył Państwowe Konserwatorium Muzyczne: Wydział Nauczycielski dla Nauczycieli Szkół Średnich i Seminariów Nauczycielskich i Stanisława Tomala-Zwolińska, która ukończyła Instytut Nauczycielski. Wykształcenia czterech nauczycieli: Heleny Babasiak, Ireny Hołdowicz, Marii Kwiecińskiej i Leonarda Makary nie udało się ustalić z powodu braku danych. W świetle przytoczonych wyżej regulacji prawnych dotyczących kwalifikacji zawodowych nauczycieli szkół powszechnych można stwierdzić, iż 18 z 24 nauczycieli, których wykształcenie udało się ustalić, posiadało kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela szkoły powszechnej. Dwóch nauczycieli posiadało wykształcenie do nauczania w szkole wyższego szczebla. Powyższe wnioski z uwzględnieniem poszczególnych lat nauki szkolnej zostały ujęte  w tabeli nr 5.

 

Tabela nr 5. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli szkoły w Wólce w latach 1929/30 – 1938/39.
 

 

Rok szkolny

N-le z kwalifikacjami

N-le bez odpowiednich kwalifikacji

1929/30

5

-

1930/31

6

-

1931/32

6

-

1932/33

5

1

1933/34

6

-

1934/35

7

1

1935/36

6

1

1936/37

4

-

1937/38

5

-

1938/39

5

-


Społeczność uczniowska

 

 

Obwód szkolny.

Społeczność uczniowską publicznej szkoły powszechnej w Wólce tworzyli uczniowie z wsi Wólka i okolicznych miejscowości, z obwodu określonego przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego pismem z dnia 13 VI 1928 r., w którym czytamy: „(…) w Wólce, gminy Wólka, powiatu lubelskiego organizuje się 7-klasowa szkoła powszechna, do której obwodu zostaną włączone z gminy Wólka wieś Jakubowice Murowane, folwark Jakubowice Murowane, wieś Trześniów, wieś Długie, wieś Wólka, wieś Świdniczek, wieś Hajdów, folwark Biskupie, kolonia Zadębie nr 2 i kolonia Zadębie nr 3”1. 6 i 7 X 1929 r. miały miejsce zapisy z tych miejscowości do szkoły z roczników od 1916 do 1922 r. włącznie.

 Liczba uczniów i oddziałów.

Szkoła w Wólce była największą pod względem liczny uczniów szkołą w gminie Wólka. W pierwszym roku szkolnym stan liczbowy uczniów wyniósł 355, liczbę uczniów w dalszych latach pokazuje tabela nr 6.

 

Tabela nr 6. Liczebność uczniów szkoły w Wólce w latach 1929/30 – 1938/39

 

Rok szkolny

Liczba uczniów

1929/30

355

1930/31

376

1931/32

384

1932/33

339

1933/34

353

1934/35

357

1935/36

Brak danych

1936/37

340

1937/38

Brak danych

1938/39

357


 

Z braku danych nie udało się ustalić liczny uczniów w roku szkolnym 1935/36 i 1937/38. Liczba uczniów w pozostałych latach to ponad 300 dzieci. Tylko w przypadku lat 1929/30, 1931/32, 1932/33, 1933/34 udało się dodatkowo ustalić liczbę dziewcząt i chłopców w szkole. Wynosiła ona odpowiednio: w 1929/30 – 174 dziewczęta i 181 chłopców, w 1931/32 – 185 dziewcząt i 199 chłopców, w 1932/33 – 155 dziewcząt i 184 chłopców i w roku szkolnym 1933/34 – 170 dziewcząt i 183 chłopców.

     Zachowało się również niewiele danych dotyczących wyznania religijnego uczniów szkoły w Wólce. Dotyczą one lat 1929/30, 1932/33 i 1933/34. W roku szkolnym 1929/30 – 351 uczniów było katolikami, 4 religii mojżeszowej. W 1932/33 wszyscy uczniowie byli katolikami,  a w 1933/34 na ogólną liczbę 353 uczniów dwóch było religii mojżeszowej, 351 było katolikami.

Liczbę oddziałów w poszczególnych latach nauki w szkole obrazuje tabela nr 7.
 

Tabela nr 7. Liczba oddziałów w szkole w latach 1929/30 – 1938/39.
 

Rok szkolny

Oddziały

1929/30

I-V

1930/31

I-VI

1931/32

I-VII

1932/33

I-VII

1933/34

I-VII

1934/35

I-VII

1935/36

I-VII

1936/37

I-VII

1937/38

I-VII

1938/39

I-VII


W pierwszym roku działalności szkoły istniało pięć oddziałów, w drugim sześć. W pozostałych ośmiu latach w szkole było siedem oddziałów
 

Dalsze losy absolwentów

         Dalsze losy absolwentów w Wólce możemy poznać dzięki informacjom zawartym w Sprawozdaniach Kierownika Szkoły w Wólce. Dotyczą one pięciu pierwszych roczników, które opuściły mury szkoły w latach 1929 – 1934. W sprawozdaniu kierownika szkoły Piotra Margrafa za rok szkolny 1930/31 czytamy: „Dzieci, które ukończyły ubiegły rok szkolny, najwyższy oddział piąty a przekroczyły wiek szkolny – pozostawały częściowo na gospodarstwie a trzynaścioro uczęszczało do oddziału szóstego, jeden uczeń przeniósł się do gimnazjum żydowskiego w Lublinie”1. W następnym roku szkolnym dalsze losy absolwentów odnotował kierownik szkoły Roman Grega: „… uczęszczają do oddziału siódmego, inne ukończywszy szósty oddział pozostawały w domu na roli”2. Ten sam kierownik o losach absolwentów z roku szkolnego 1932/33 w swoim sprawozdaniu napisał: „… dwie uczennice uczęszczają do gimnazjum Unii Lubelskiej, jeden uczeń do gimnazjum Hetmana Zamojskiego, inne w domu – dwie z tych uczą się u krawcowych”3. Młodzież, która ukończyła szkołę w roku szkolnym 1933/34 „… grupuje się z zastępie Żeńskiej Drużyny Harcerskiej, w Związku Strzeleckim i Kole Młodzieży Wiejskiej „Siew”…”4. W Aktach szkoły w Wólce w Archiwum Państwowym w Lublinie brak jest informacji na temat dalszych losów absolwentów z lat 1935 – 1939. Z powyższych danych wynika, iż ogół uczniów szkoły w Wólce kończyło swoją edukację na szkole powszechnej, pozostając w domu na roli. Nieliczni uczniowie uczyli się praktycznego zawodu lub podejmowali dalszą naukę w gimnazjum. Przykładowy tygodniowy rozkład zajęć dla poszczególnych oddziałów w pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu oświaty w roku szkolnym 1932/33 przedstawiał się następująco:


 
Tabela nr 8. Oddział I – tygodniowy rozkład zajęć

 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

7

3.

Rachunki z geometrią

3

4.

Rysunek

1

5.

Roboty ręczne

2

6.

Śpiew

1

7.

Ćwiczenia cielesne

2

Suma godzin

18

 

Tabela nr 9. Oddział II – tygodniowy rozkład zajęć
 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

7

3.

Rachunki z geometrią

4

4.

Rysunek

2

5.

Roboty ręczne

2

6.

Śpiew

2

7.

Ćwiczenia cielesne

3

Suma godzin

22

 

 

Tabela nr 10. Oddział III – tygodniowy rozkład zajęć
 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

3

2.

Język polski

6

3.

Historia

2

4.

Geografia

2

5.

Nauka o przyrodzie

2

6.

Rachunki z geometrią

4

7.

Rysunek

2

8.

Roboty ręczne

2

9.

Śpiew

2

10.

Ćwiczenia cielesne

2

Suma godzin

27

 

 

Tabela nr 11. Oddział IV – tygodniowy rozkład zajęć
 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

6

3.

Historia

2

4.

Geografia

2

5.

Nauka o przyrodzie

2

6.

Rachunki z geometrią

4

7.

Rysunek

2

8.

Roboty ręczne

2

9.

Śpiew

2

10.

Ćwiczenia cielesne

2

Suma godzin

26

 

Tabela nr 12. Oddział V – tygodniowy rozkład zajęć
 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

5

3.

Historia

3

4.

Geografia

3

5.

Nauka o przyrodzie

3

6.

Rachunki z geometrią

4

7.

Rysunek

2

8.

Roboty ręczne

2

9.

Śpiew

2

10.

Ćwiczenia cielesne

2

11.

Chór

2

Suma godzin

30


Tabela nr 13. Oddział VI – tygodniowy rozkład zajęć
 

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

5

3.

Historia

3

4.

Geografia

3

5.

Nauka o przyrodzie

3

6.

Rachunki z geometrią

4

7.

Rysunek

2

8.

Roboty ręczne

2

9.

Śpiew

2

10.

Ćwiczenia cielesne

2

11.

Chór

2

Suma godzin

30

Tabela nr 14. Oddział VII – tygodniowy rozkład zajęć

Lp.

Przedmiot

Liczba godzin/tyg.

1.

Religia

2

2.

Język polski

4

3.

Język niemiecki

3

4.

Geografia

2

5.

Nauka o przyrodzie

5

6.

Rachunki z geometrią

4

7.

Rysunek

2

8.

Roboty ręczne

2

9.

Śpiew

2

10.

Ćwiczenia cielesne

2

11.

Chór

2

Suma godzin

30



              Szkoła w Wólce realizowała 183 godziny dydaktyczne w tygodniu, przewidziane ustawą z dnia 11 III 1932 r. dla szkoły powszechnej III stopnia. Najmniej godzin dydaktycznych realizowały dzieci z oddziału pierwszego – 18 godzin i drugiego – 22 godziny w tygodniu. Od oddziału III do VII liczna godzin w tygodniu rośnie: w oddziale III było to 27 godzin, w IV 26 godzin, od V do VII oddziału 30 godzin. We wszystkich oddziałach prowadzona była religia w wymiarze 3 godzin w tygodniu dla oddziału III, w pozostałych oddziałach po 2 godziny. Język polski nauczany był 7 godzin tygodniowo w I i II oddziale, 6 godzin w III i IV, 5 godzin w V i VI i 4 godziny w oddziale VII. Przez 4 godziny w tygodniu uczniowie oddziałów od II do VII uczyli się rachunków z geometrią, 3 godziny tego przedmiotu miały dzieci z najniższego oddziału. Lekcji rysunku było go 2 godziny w oddziałach od II do IV, 1 godzina w oddziale. Roboty ręczne w wymiarze 2 godzin w tygodniu były we wszystkich oddziałach. W klasie I prowadzone były zajęcia ze śpiewu – 1 godzina, dla pozostałych klas 2 godziny. Wymiar godzin z ćwiczeń cielesnych wynosił 3 godziny dla uczniów II oddziału i 2 godziny dla pozostałych. Od oddziału III do VI nauczana była historia: w oddziale III i IV po dwie godziny, po 3 godziny w V i VI. Również od oddziału VI prowadzona była nauka geografii w wymiarze: 2 godziny na tydzień woddziałach II,IV i VII oraz 3 godziny w oddziałach VI i VI. 2 godziny w tygodniu mieli uczniowie
z oddziałów III i IV naukę o przyrodzie, 3 godziny z oddziałów V i VI i aż 5 godzin z oddziału VII. Tylko w klasie VII nauczany był język obcy
– niemiecki w wymiarze 3 godzin w tygodniu. Uczniowie z trzech najwyższych oddziałów V,VI i VII miały wspólne zajęcia – 2 godziny chór. Szkoła w Wólce z racji dużej liczby dzieci i oddziałów oraz niewystarczającej liczby sal lekcyjnych prowadziła zajęcia w systemie dwuzmianowym. Lekcje rozpoczynały się o godzinie 8:00 a kończyły najpóźniej 15:35

                 Klasyfikacja uczniów

W Aktach szkoły w Wólce z lat 1929-41, znajdujących się w Archiwum Państwowym w Lublinie oraz w Kronice Szkoły z lat 1928-39 zachowały się niekompletnie dane liczbowe dotyczące wyników klasyfikacji uczniów. Brak jest danych lat 1935/36 i 1937/38 - zaś dane liczbowe dotyczące klasyfikacji uczniów za rok szkolny 1936/37 wydają się niepełne. Dotyczą bowiem tylko dwóch oddziałów I i VI. Z braku źródeł trudno jest ustalić liczbę niepromowanych uczniów z innych oddziałów. Z korespondencji pomiędzy kierownikiem szkoły Edwardem Drzewickim a inspektorem szkolnym Bolesławem Kaczorowskim wynika, iż liczba uczniów niepromowanych w tym roku szkolnym była szczególnie wysoka, o czym poniżej. Zestawienie klasyfikacyjne uczniów szkoły w Wólce w poszczególnych latach nauki szkolnej pokazuje tabela nr 15
 

Tabela nr 15. Klasyfikacja uczniów w latach 1929-39.
 

Lp.

Rok szkolny

Liczba uczniów

w szkole

Liczba uczniów niepromowanych

% uczniów niepromowanych.

1.

1929/30

355

75

21 %

2.

1930/31

376

56

15 %

3.

1931/32

384

48

13 %

4.

1932/33

339

37

11 %

5.

1933/34

353

59

17 %

6.

1934/35

357

60

17 %

7.

1935/36

Brak danych

Brak danych

-

8.

1936/37

340

Udało się ustalić 37

11 %

9.

1937/38

Brak danych

Brak danych

-

10.

1938/39

357

38

11 %

 

Z danych przedstawionych w tabeli wynika, iż bardzo duży procent uczniów corocznie nie był promowany do następnej klasy. W pierwszym roku nauki było to aż 21%, w pięciu następnych latach odpowiednio: 15%, 13%, 11% i 17%. W roku szkolnym 1936/37 niepromowani uczniowie tylko z dwóch oddziałów stanowili 11% ogółu wszystkich uczniów. W ostatnim roku nauki przed wybuchem II wojny światowej promocji do klasy wyższej nie otrzymało 11% uczniów.

Przyczyn nieprowmowania było kilka. Ze sprawozdania kierownika szkoły Edwarda Drzewieckiego za rok szkolny 1933/34 wynika, iż: „(…) Liczba niepromowanych zwiększyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, ponieważ większy nacisk położono na wyniki ucznia i pracę osobistą ucznia – w myśl postanowień Statutu Szkoły Powszechnej.” 

 

Tak duża liczba uczniów pozostawionych na rok w tym samym oddziale budziła zaniepokojenie inspektora szkolnego Bolesława Kaczorowskiego. W piśmie z dnia 30 X 1937 r. skierowanym do kierownika szkoły Edwarda Drzewickiego czytamy: „(…) Polecam wyjaśnić dlaczego tak rażąca liczba uczniów I klasy i zwłaszcza klasy VI (42%) pozostała w tej samej klasie i czym uzasadniono niepromowanie tak wielkiej liczby uczniów?”1. Brak promocji wynikał przede wszystkim z niskiego poziomu wiedzy uczniów i ich bardzo dużej absencji na lekcjach o czym czytamy w odpowiedzi kierownika szkoły z dnia 19 X 1937 r., skierowanej do Inspektora Kaczorowskiego. „(…) Uprzejmie wyjaśniam, że w klasie I pozostawiono 4 dzieci słabo przygotowanych z powodu nieregularnego uczęszczania do szkoły (opuściły od 30 – 73 dni w roku), zaś 4 dzieci z powodu słabego rozwoju umysłowego i nieregularnej frekwencji. W roku szkolnym 36/37 dla 10 dzieci w klasie I odroczono obowiązek szkolny, jednak z powodu złej frekwencji przede wszystkim, pozostawiono oprócz tych – 8 dzieci. W klasie VI pozostawiono na rok drugi 6 dzieci – z powodu całkowitego nieuczęszczania do szkoły, 2 dzieci z powodu nieregularnej frekwencji i lenistwa, zaś 5 dzieci – z powodu małych zdolności i słabego przygotowania”2. Dodatkowymi czynnikami obniżającymi wyniki w nauce były: duża liczebność uczniów w oddziałach oraz łączenie oddziałów VI i VII na niektórych przedmiotach. Na przykład w roku szkolnym 1932/33 klasy III a i III b liczyły odpowiednio: 41 i 42 uczniów. W następnym roku szkolnym klasy IV a i IV b liczyły 37 i 38 uczniów. Grono Pedagogiczne podejmowało środki zaradcze aby poprawić frekwencję uczniów, mającą tak duży wpływ na wyniki w nauce:
„(…) W sprawie polepszenia frekwencji szkoła wyczerpała wszystkie środki, a mianowicie: konferowano z rodzicami indywidualnie, omawiano sprawę na wszystkich zebraniach rodzicielskich, wysyłano specjalnie każdego miesiąca wykazy na karę do Dozoru Szkolnego. Posiedzenia karne Dozoru Szkolnego odbywały się również regularnie, jednak kary nie były ściągane (…)” 



Opracowanie pani mgr Monika Piętka