Sobota 18.05.2024

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

TERMIN

1.Promowanie zdrowych nawyków żywieniowych

-Realizacja programów promujących zdrowe odżywianie

-Pogadanki na temat negatywnych skutków otyłości, tworzenie plakatów ,,Piramida żywienia”

-Akcja sprawdzania wskaźnika    BMI uczniów oraz  interpretacja wyników.

-  Budzimy młode talenty: akcja pisania rymowanek o dobrych nawykach żywieniowych ,,Człowiek nie czuje, kiedy o zdrowiu rymuje". Klasy 4-8

-Tworzenie sałatek owocowych w ramach akcji ,,Sam umiem dbać o zdrowie"

-Udział uczniów w akcji „Jem zdrowe drugie śniadanie”. Organizacja Tygodnia Warzywno-Owocowego

Wychowawcy klas, wychowawcy świetlicy.

Wszyscy nauczyciele,  Pielęgniarka, pedagog szkolny, nauczyciele   w-f

Nauczyciele w-f

Nauczyciele jęz. polskiego

Chętni wychowawcy klas

Wychowawcy klas, wychowawcy świetlicy.

Styczeń/Luty

2.Promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu

-Udział uczniów w sportowych zajęciach pozalekcyjnych

-Udział uczniów w szkolnych zawodach sportowych promujących ruch na świeżym powietrzu.

a) Bieg po zdrowie.

b)Skok na zdrowie

-Mikołajkowy mecz piłki siatkowej ,,Uczniowie kontra Nauczyciele"

Nauczyciele wychowania fizycznego

Maj/ czerwiec

3.Jestem bezpieczny w szkole, w domu i na drodze.

-Prowadzenie pogadanek na temat przestrzegania zasad ruchu drogowego w drodze do szkoły i do domu.

-Przestrzeganie zasad BHP na zajęciach lekcyjnych.

-Prezentacja dla kl. 4-8 udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem filmu interaktywnego pt. „Uratuj życie”

-Zdobywanie karty rowerowej przez uczniów.

-Konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III „Świeć przykładem - bądź bezpieczny”

Wychowawcy klas, nauczyciel techniki

Wszyscy nauczyciele

Pielęgniarka, wychowawcy klas, Nauczyciele edukacji wczesno szkolnej, wychowawcy klas

Wychowawcy klas , nauczyciel EDB

Szkolny koordynator BDR

Szkolny koordynator SzPZ

Maj/Czerwiec

4. Bezpieczeństwo w sieci

-Pogadanki, filmy na temat zagrożeń płynących z mediów, Internetu , portali społecznościowych itp..

- Udział uczniów w szkolnej akcji „Odłóż telefon i porozmawiaj ze mną”

Wychowawcy klas, nauczyciele informatyki , pedagog szkolny

Październik/Listopad

5.Dbam o mój kręgosłup i samopoczucie

-Prelekcje na temat wad postawy związanych z przeciążenie kręgosłupa

- Świętujemy ,,Dzień komplementu"

- Zapoznanie uczniów z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup

Nauczyciele wychowania fizycznego,

Nauczyciele wychowania fizycznego

Październik/Listopad

6.Promowanie postaw ekologicznych

Udział w akcji „Posprzątaj Lublin na wiosnę”

- Udział w selektywnej segregacji śmieci

- Oszczędzaj wodę – promowanie zachowań ekologicznych związanych z oszczędzaniem wody ,,Zmiany zaczynam od siebie"

- Oszczędzaj prąd - Promowanie oszczędzania prądu, gaszenie po sobie światła w toalecie, w szatniach, salach.

- Oszczędzaj gaz – Zawieszenie termometrów w salach i regulacja temperatury poprzez przykręcanie grzejników.

Szkolny opiekun koła LOP,

wszyscy nauczyciele

Piramida żywienia

Początek roku szkolnego to świetny moment, by przypomnieć naszym uczniom, jak ważne jest dbanie o zdrowe nawyki, nie tylko żywieniowe.

W ramach programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie", postanowiliśmy zaangażować naszych podopiecznych do stworzenia prac o tematyce prozdrowotnej - PIRAMIDA ŻYWIENIA.

Uczniowie klasy 6A podeszli do zadania bardzo innowacyjnie i, poza standardowym ujęciem tematu, stworzyli nietypową piramidę, dotyczącą szeroko pojętej higieny zdrowia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

NA ZDROWIE

Tworzenie sałatek owocowych w ramach akcji ,,Sam umiem dbać o zdrowie"

,,SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE" to nie tylko teoria. Nie zwalniamy tempa i przeszliśmy do działania. Uczniowie klasy 7A, w ramach godziny wychowawczej, przeszli na ,,wyższy poziom wtajemniczenia" i przejęli kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi.

Komponowali autorskie sałatki na słodko oraz słono by potem móc cieszyć się ich smakiem.chęcamy do obejrzenia foto relacji. Możecie znaleźć tam inspiracje do zaskoczenia domowników zdrowymi przekąskami.

NA ZDROWIE

,,Zdrowy tryb życia" to Nasze motto .

Jako nauczyciele towarzyszymy dzieciom i młodzieży w rozwoju, a to pozwala nam promować wśród nich zdrowe nawyki.

Jednym z nich jest ruch na świeżym powietrzu, który w zimie jest podwójnie przyjemny.

Korzystamy z  pięknej aury przenosząc się z sali gimnastycznej na dwór, ciesząc się piękną zimową pogodą.

Pamiętamy także o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu oraz o odpowiednim stroju według powiedzenia: ,,Nie ma złej pogody -jest tylko złe ubranie".

Na zdrowie!

WYNIKI WEWNĄTRZSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
 ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM, BĄDŹ BEZPIECZNY”

W grudniu 2022 r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt. ,,Świeć przykładem,  bądź bezpieczny". Przypomniał on o bezpieczeństwie w okresie, gdy wcześniej zapada zmrok. W konkursie wzięło udział 32 uczniów, były to osoby chętne, które swój wolny czas przeznaczyły na ten cel.  Prace były wykonywane dowolną techniką.

Kreatywność uczniów przerosła nasze oczekiwania i nie mogliśmy wybrać tylko jednej pracy, która by zwyciężyła - wybraliśmy po 3 prace na każde z trzech miejsc.

Komisja składała się z 3 osób: Henryka Olszak – dyrektor szkoły, Beata Kurek – nauczycielka plastyki, Magda Kozak-Szynklarz – koordynator Szkoły Promującej Zdrowie.

Wyniki:

I Miejsce

- Błażej Kosmowski 2B

- Julia Sobczyk 2A

- Paweł Baranowski 3B

II Miejsce

- Alex Tokarski 2A

- Piotr Kończanin 3B

- Olek Antonik 2B

III Miejsce

- Julian Trela 2B

- Amelia Trepiak 2B

- Dawid Jańczak 2B

Wyróżnienia:

Karolina Butrymowicz 2A, Ola Praszczak-Tracz 2B, Kuba Smoliński 2B, Nikodem Szczęśniak 2A, Kuba Grabowski 2A, Kacper Siczek 2B, Maksymililan Traczyk 2B, Maja Ulanowska 1B, Hania Adamczyk 1A, Natalia Szypulska 1A, Maria Flis 1B.

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!!!

Na Zdrowie!!!