PATRON SZKOŁY
Józef Piłsudski (1867 - 1935)
Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 XII 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie w rodzinie ziemiańskiej. W 1885 r. ukończył gimnazjum i rozpoczął studia medyczne w Charkowie.
W trakcie studiów jako zamieszany w przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III został w 1887 r. zesłany na Syberię. Wrócił po pięciu latach i rozpoczął działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1900 r. ponownie aresztowany zdołał zbiec do Galicji. W trakcie wojny na Dalekim Wschodzie, w VII 1904 r. udał się do Japonii, aby nakłonić to państwo do poparcia powstania Polaków zaborze rosyjskim. Wyjazd nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. W VI 1906 r. Piłsudski stanął na czele Wydziału Spiskowo-Bojowego PPS, kierując Organizacją Bojową PPS. W 1908 r. zainspirował założenie we Lwowie tajnego Związku Walki Czynnej, w Galicji Związków Strzeleckich. W 1909 r. został członkiem Centralnego Komitetu PPS – Frakcji Rewolucyjnej. W 1912 r., z ramienia Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, Józef Piłsudski został mianowany Komendantem Głównym wszystkich polskich sił zbrojnych. Z początkiem I wojny światowej w VIII 1914 r. Piłsudski powołał Polską Organizacje Wojskową. W 1915 r. został dowódcą I Brygady Legionów Polskich.
W VII 1916 r. odszedł z Legionów, stopniowo porzucając koncepcję wiązania sprawy niepodległości Polski ze zwycięstwem w wojnie państw centralnych. W VII 1917 r. z powodu odmowy złożenia przysięgi Józef Piłsudski został aresztowany przez Niemców i osadzony w Magdeburgu. Dla społeczeństwa polskiego stał się symbolem konsekwentnej walki o niepodległość. Wraz z końcem I wojny światowej został uwolniony z Magdeburga i 14 XI 1918 r. przyjął władzę z rąk Rady Regencyjnej. 22 XI 1918 r. został mianowany Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, przy jednoczesnym sprawowaniu funkcji naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W II 1919 r. Sejm powierzył mu stanowisko Naczelnika Państwa. Piłsudski wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się granic i ustroju II Rzeczypospolitej. W 1923 r. wycofał się z czynnego życia politycznego i zamieszkał w Sulejówku pod Warszawą. Powrócił do niego po przewrocie majowym w 1926 r., propagując silne sprawne państwo z systemem prezydenckim. Od zwycięskich wyborów w 1930 r. zaczął odsuwać się od bezpośrednich decyzji w sprawach państwowych, cedując większość z nich na swych najbliższych współpracowników tzw. grupę pułkowników. Sobie pozostawił decydujący głos w sprawach polityki zagranicznej, realizując politykę równowagi i w sprawach obronności – jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Józef Piłsudski zmarł 12 V 1935 r. Ciało Marszałka pochowano zgodnie z jego wolą na Wawelu, serce złożono w grobowcu matki na cmentarzu na Rosie w Wilnie.
Śmierć Józefa Piłsudskiego wstrząsnęła narodem polskim. Pogrążyła w głębokim żalu również społeczność szkoły w Wólce. Na znak żałoby uczniowie przez 6 tygodni nosili żałobne opaski. Od 12 do 18 V 1935 r. tj. od dnia śmierci do dnia pogrzebu Marszałka zaprzestali zabaw, śpiewów i gier. Na ręce Pani Marszałkowej wysłana została depesza kondolencyjna. Ponadto uczniowie uchwalili zbiórkę pieniędzy na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie. W sumie zebrano 17 złotych. 15 VII 1935 r. 13 uczniów ze szkoły w Wólce pod opieką dwóch nauczycieli udało się do Krakowa, gdzie wzięło udział w sypaniu Kopca: „(…) W chwili gdy nasza wycieczka wzięła udział w sypaniu Kopca na Sowińcu – wysokość Kopca wynosiła 9 m. Kopiec ma średnicę 111 m i będzie wysoki na 36 m. Dzieci miały możliwość zetknięcia się z przedstawicielami z różnych regionów Polski i narodami z Łotwy, Litwy, Szwajcarii, Austrii i innych państw i wziąć udział w sypaniu Kopca”.
Społeczność szkolna wystąpiła z wnioskiem do władz szkolnych i Rady Gminnej o nadanie szkole w Wólce nazwy imienia Józefa Pisudskiego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i z dniem 12 X 1935 r. szkoła w Wólce zyskała Patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Kuratorium przychylając się do wniosku z dnia 8 VI 1935 r. Nr 3199/35 zezwoliło rozp. z dnia 12 października 1935 r. Nr 5 – 12522/35 na nadanie szkole w Wólce następującej nazwy: 7-klasowa publiczna szkoła powszechna imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wólce”.
Przywrócenie szkole imienia jej Patrona z okresu II Rzeczypospolitej, Józefa Piłsudskiego, nastąpiło 5 grudnia 1990 roku w rocznicę urodzin Marszałka.
SZTANDAR SZKOŁY
Sztandar szkoły jest wcześniejszym niż Patron symbolem szkoły. Zachowało się jednak niewiele informacji na jego temat. Nie wiadomo jak sztandar wyglądał i od kiedy szkoła była w jego posiadaniu. Najwcześniejsza informacja pochodzi z dnia 5 V 1934 r. Jest to sprawozdanie z uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, znajdujące się w Aktach szkoły w Archiwum Państwowym w Lublinie. Czytamy w nim: „(…) uroczystość rozpoczęła się powitaniem sztandaru, wszyscy oddaliśmy cześć sztandarowi”. Kolejne informacje na temat sztandaru szkoły odnajdujemy w Kronice Szkoły. Z jej zapisków wynika, że sztandar szkoły był widocznym znakiem żałoby po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy to został okryty kirem. Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, 12 V 1939 r. w IV rocznicę śmierci Marszałka, miało miejsce poświęcenie sztandaru z wypisanym na nim imieniem Patrona Szkoły. Niestety sztandar zaginął podczas wojennej zawieruchy.
Społeczność szkolna ponownie wzbogaciła się o ten tak ważny symbol wiele lat później. 12 maja 1991 roku
miała miejsce uroczystość poświęcenia nowego sztandaru szkoły, wykonanego na wzór zaginionego.
HYMN SZKOŁY
słowa :Anna Skrzypek – Woźniacka
muzyka: Jarosław Falba
Ref. Szkoło życia, historii i prawdy,
Tutaj szansę znajduje z nas każdy,
Duch i ciało co dzień doskonalsze,
Przyjacielskie tu są więzy najtrwalsze.
I. By w życie iść pewnie,
By kroczyć w przód śmiało,
Za wartości walczyć dzielnie,
Wiedzy w głowach mieć niemało,
By sukces móc odnieść,
By uwierzyć w siebie,
Ku miłości, dobru wznieść się,
My potrzebujemy ciebie.
II. Są inne ładniejsze i nowsze i większe,
I jest ich na świecie setki, tysiące.
Ta jedna nam w sercach zostanie już na zawsze,
Te utkwią w pamięci lata, dni, miesiące.
III. Tu lata spędzamy co w życiu najlepsze,
Tu serca nam biją gorące.
Przyjaciół tu mamy wiernych nam na zawsze,
W krąg oczy życzliwie na nas patrzące.
Hymn jest najmłodszym symbolem naszej szkoły. Jego twórcami są Pani Anna Skrzypek - Woźniacka, która napisała słowa i Pan Jarosław Falba, autor muzyki. Hymn szkoły został wykonany po raz pierwszy 12 maja 2000 roku.
PIOSENKA SZKOLNA
Piosenka „Kolorowa szkoła” napisana została z okazji 85-lecia szkoły. Autorką słów jest p. Agnieszka Lange, autorem muzyki p. Jarosław Falba.
Pierwszy raz wykonana była podczas uroczystości Jubileuszu w 2013 roku. Dzięki swojej radosnej wymowie i tematyce została uznana za piosenkę szkolną. Od 8 października 2014r. stała się piosenką otwierającą apele klas 0-III.
NASZA KOLOROWA SZKOŁA
1. Jest takie miejsce na Lubelszczyźnie
z dala od gwaru i autostrady.
Miejsce to w mojej małej ojczyźnie,
o którym mówią dziady, pradziady.
Mały zakątek w parku sosnowym,
co zimą cały skrzy się, bieli.
Wiosną zakwita kwieciem majowym,
śmiechem uczniów lekcje dzieli.
Refren: To nasza kolorowa szkoła,
wesołym dzwonkiem śpiewa, woła.
Przyjazna wszystkim, bezpieczna, zdrowa,
jest bardzo, bardzo wyjątkowa.
Czterdziesta ósma ukochana,
choć mała, wiele znaczy dla nas.
Przyjazna wszystkim, bezpieczna, zdrowa,
jest bardzo, bardzo wyjątkowa.
2. Tu pierwsze cyfry i trudne słowa,
pierwsze radości, wielkie przyjaźnie.
Jak to pomieścić w sercach i głowach,
bo w szkole wszystko jest przecież ważne.
Tutaj przygoda, życia nauka,
wzory na szczęście i sukcesy.
A kiedy problem do serca puka
nauczyciel nas pocieszy.
Refren: To nasza kolorowa szkoła,
wesołym dzwonkiem śpiewa, woła.
Przyjazna wszystkim, bezpieczna, zdrowa,
jest bardzo, bardzo wyjątkowa.
Czterdziesta ósma ukochana,
choć mała, wiele znaczy dla nas
Przyjazna wszystkim, bezpieczna, zdrowa,
jest bardzo, bardzo wyjątkowa.